Yukarı Çık
 
‘Dünyaya balık tutmayı biz öğrettik’
5 Eylül 2018 Çarşamba 17:27:15
896 kez okundu.

 

 

  • Yalova Su Ürünleri ve Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, Türkiye’de yapılan balıkçılığın ülke gelirinde ilk 10’unda yer alacağını söyledi. Tokalak, balıkçılığa getirilen yasakların Türkiye balıkçılığını olumsuz şekilde etkilediğine dikkat çekti.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Yalova Su Ürünleri ve Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, ithal balığın ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Doların artmasının balık fiyatlarına da yansıdığını kaydeden Tokalak, “Çupra, levrek gibi balıklar bile zamdan nasibini aldı. Oysaki bu balıkların yemi ve kendisi Türkiye’de yetişiyor. Bu sektörde olan meslektaşlarımızın stok işini abartmaması lazım. Ülke olarak stoka yönelmemiz lazım. Herkes elini taşın altına koymalıdır” dedi.

‘Bizim ülkemizde balık mı yok?’..

Balık yasağı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tokalak, “Bu işlere çok yasak koyuyoruz. Avrupa’da böyle bir şey yok. Bu yıl Türkiye’ye Yunan hamsisi geldi. Hamsinin fiyatı 90 TL’den başladı, 140 TL’leri gördü. Bizim kayıklarda tutulan hamsi 60 TL olunca Yunan hamsisi piyasadan çekildi. Türkiye’de 15 Ağustos’tan itibaren oltada palamut tutulmaya başlandı. O tarihten önce palamut dışarıdan geliyordu. Türkiye’de ne yasak ise onu gönderiyorlar. O da Dolar ve Euro üzerinden geliyor. Durumdan anlaşılacağı gibi dış ülkeler bizim yasağımızdan besleniyor. Bizim ülkemizde balık mı yok? Biz balık tüketen bir ülkeyiz. Dünyaya balık tutmayı biz öğrettik. İddia ediyorum; balıkçılıktan elde edilen gelir Türkiye’nin ilk 10’unda yer alır” diye konuştu.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı