Yukarı Çık
 
YALOVA'DA 900 BİN ZEYTİN AĞACI VAR
8 Ağustos 2018 Çarşamba 17:08:45
508 kez okundu.

 

 

Yalova Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Buğday:

'İLAÇLAMAYI ZAMANINDA VE DOĞRU YAPIN!'

 

  • Yalova Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Buğday, zeytin ağaçlarının ilaçlamasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yalova'da yaklaşık 900 bin adet zeytin ağacının bulunduğu belirten Buğday, ilaçlama işlemlerinin zamanında ve doğru bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekti.

 

Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaklaşık 850 bin hektarlık alanda yetiştiriciliği yapılan önemli ve stratejik bir meyve türü olan zeytinin Yalova'da 39 bin 651 dekarlık alanda yaklaşık 900 bin adet ağacı bulunuyor.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Yalova Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Buğday, zeytin ağaçlarının ilaçlamasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Buğday, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilaçlama işlemlerinin zamanında ve doğru bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Yalova'da yaklaşık 900 bin adet zeytin ağacının bulunduğunu kaydeden Buğday, Türkiye'nin zeytin üreticiliği konusunda önemli bir ülke olduğunu belirtti. Buğday, yaptığı açıklamada, "Zeytin; Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaklaşık 850 bin hektarlık alanda yetiştiriciliği yapılan önemli ve stratejik bir meyve türüdür. Yalova'da 39 bin 651 dekarlık alanda yaklaşık 900 bin adet zeytin ağaca bulunuyor. Fosil yakıt kullanımı, sanayileşme, hızlı nüfus artışı, enerji üretimi, ormansızlaşma gibi etkiler sonucunda atmosfere salınan gazlar sera etkisi yapıyor. Bu durum dünya üzerinde sıcaklığın artmasına ve küresel ısınmaya yol açmaktadır. Küresel ısınmanın kaçınılmaz etkisi iklim değişikliğidir. Bu etkiler görülmeye başlanmış olup ve gelecek yıllarda daha belirgin hale gelecektir" ifadelerine yer verdi.

'Zamanında ve doğru ilaçlama yapın'..

İklim değişikliğinden dolayı bitkilerde hastalık yapan zararlılarda önemli bir popülasyon yoğunluğunun tespit edildiğini anlatan Buğday, "Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün bu konularla ilgili sahada yoğun çalışmalarını yakından takip ediyor ve biliyorum. İl Müdürlüğü'nün konu uzmanları sahada zararlı biyolojilerini ve popülasyon yoğunluklarını takip ederek, zararlı ile mücadele zamanı ve dönemlerini belirliyorlar. İl Müdürlüğü tarafından Yalova'da zeytin sineği ile ilgili sahada çalışmalar yürütülmektedir. Yapılan çalışmaların sonucunda zeytin sineğine karşı mücadele zamanları ve ilaçlama ilanları tüm üreticilere iletilmektedir. Zararlıya karşı üreticilerimizin çok dikkatli olması gerekir. Özellikle bu yıl ülke genelinde zararlı popülasyonunda büyük bir artış tespit edildi. Çiftçilerimizin Tarım ve Orman il Müdürlüğü'nün ilan ettiği ilaçlar ile tam zamanında ilaçlama yapmalarını, ilaçların etki sürelerini dikkate alarak ilaçlama aralıklarına dikkat etmelerini, zeytin meyvesinin kararmaya başladığı döneme kadar aralıksız ilaçlama yapmalarını hatırlatmak istiyorum" ifadelerine yer verdi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı