Yukarı Çık
 
 ‘Tarım alanları imara alınarak kaybediliyor’
7 Ağustos 2018 Salı 17:04:48
310 kez okundu.

 

  • Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, yağıştan dolayı zarar gören tarım arazileri için çiftçilere devlet elinin uzanması gerektiğini söyledi.

 

  • Beşli, “İstanbul’a bir tır salatalık gönderirken şimdi bir kamyoneti bile dolduramıyoruz. Yalova’daki tarımın düştüğü hal içler acısı. Tarım alanlarını kaybediyoruz. Tarım alanları imara alınarak kaybediliyor. Tarımdan vazgeçecek halimiz yok” dedi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Geçtiğimiz günlerde sağanak yağışla birlikte Yalovalı çiftçilerin tarım arazileri zarar görmüştü. Bu zararın giderilmesi için Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, devletin çiftçilere cüzi rakamlarda da olsa destek vermesi gerektiğini söyledi. Beşli açıklamasında, “Son oluşan afette mağdur olan çiftçilerimiz tespit edildi. Çiftçilerimiz umutla devletin bu mağduriyeti nasıl gidereceğini bekliyorlar. Büyük beklentiler içerisinde değiller, ancak elinden tutulsun istiyorlar. Mağdur olan çiftçilerimizin biraz daha olsun gönüllerini rahatlatmak gerekir. Çiftçilerimizin mağduriyeti giderilsin. Yerelde siyasilere ve bürokratlara iş düşüyor. Yalova’daki çiftçilerimize cüzi miktarda yardım yapılmalı diye düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkan bir söz kararı belirleyecek. Bunu da inanıyoruz ki AK Parti Milletvekillerimiz Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol takip ediyorlar” dedi.

‘Tarım alanlarını kaybediyoruz’..

Yalova’nın tarım arazilerinin imar ile birlikte küçüldüğünü ifade eden Beşli, “Her geçen gün tarım arazilerimiz küçülüyor. İstanbul’a bir tır salatalık gönderirken şimdi bir kamyoneti bile dolduramıyoruz. Yalova’daki tarımın düştüğü hal içler acısı. Orman ve Tarım İl Müdürlüğümüzün Yalova’da yapmış olduğu çalışmalar var. İstihdam sağlayan projeler hayata geçiriliyor. Bu projelerle sınırlı kalmayıp, büyük projelerle Yalova’nın tarım alanlarını kaybetmemeliyiz. Yalova’da salatalık üretimi bitti. Tarım alanlarını kaybediyoruz. Tarım alanları imara alınarak kaybediliyor. Tarımdan vazgeçecek halimiz yok. Yalova Garden A.Ş. gibi üreticilerimiz var. Türkiye’nin birçok yerinden, çevre illerden üniversitelerden arayıp Yalova Garden’ı merak eden insanlar var. Yalova Garden yönetimi gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyor, bu da bizi gururlandırıyor. Yalova’da tarımın bir yerden biterken bir yerden de güçlendiğini görüyoruz. Şartlar her geçen gün ağırlaşıyor. Bu şartlarla Ziraat Odası’nı destekleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’a, TÜMOSAN Yetkili Bayii Yasin Aydın’a teşekkürlerimizi sunarım” diye konuştu.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı