Yukarı Çık
 
'SİZ HİÇ ENKAZ ALTINDA KALDINIZ MI?'
6 Ağustos 2018 Pazartesi 17:16:37
303 kez okundu.

MAG-DER Yalova Şubesi Başkanı Sabri Karaçam, Yalova'nın depreme hazır olmadığına dikkat çekti

 

 

 

 

.."Kopkoyu bir karanlığın içinde acılar içinde kıvrandınız mı? Bir kul nidası ya da bir kazma sesine kulak kabartıp ha geldiler ha gelecekler diye umudu ekmek, umudu su yaparak tükettiniz mi? Sevdiklerinizi tonlarca beton çelik yığınının altında iken çaresizlik içinde seyrederken ya da bir kefen misali beyaz ölüm onları sarmış iken, bir şeyler yapamamanın derin acısıyla kahroldunuz mu?"

 

.."Bu bölgede Marmara'da oluşacak bir depremde 6 il ve Türkiye nüfusun üçte biri etkilenecektir. Böyle bir deprem olduğunda İstanbul'da 30 bin binanın ağır hasar görüp yıkılacağı basına yansıyan rakamlardır. İstanbul, Türkiye’nin kalbidir. Arama-kurtarma ekipleri enkazlarda çalışırken 6-10 kişilik bir ekiple görev yapar, 24 saat esasına göre çalışır. 6 kişilik bir ekiple çalışıldığını düşünürsek, dinlenmeleri göz önünde tutarsak bu da yalnızca İstanbul için ilk 72 saatte yüz binlerce kurtarmacıya ihtiyaç vardır."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam, yaptığı açıklamada, Yalova'nın depreme hazır olmadığını söyledi. Olası bir depremde İstanbul kadar Yalova'nın da depremden büyük oranda etkileneceğine dikkat çeken Karaçam, açıklamasında şu şekilde konuştu: "Olası bir depremden bu bölgede en fazla etkilenecek iller arasındayız. Yalova ili konum olarak Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde. Marmara Bölgesi’nde de Kuzey Anadolu Fayı üç kola ayrılıyor. Bunların bir tanesi Marmara Denizi’nin içerisinden gidiyor. Bir tanesi Yalova’nın da bulunduğu Samanlı Dağları’nın arkasından Gemlik’ten geçiyor. Bir kol da Bursa’dan geçiyor. Üç kol uzanıyor. Biz Yalova olarak bu üçünün de ortasındayız. İstanbul Depremi’ne nüfusundan dolayı İstanbul Depremi deniliyor ama ana fay Yalova’ya daha yakın. Yalova esasında riskin ortasında. Yeni olabilecek bir deprem Yalova’yı İstanbul kadar etkileyecek. Depremle ilgili birimler zaman zaman açıklamalar yapıyor. Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir, yaptığı açıklamada, ‘Yalova depreme hazır değil’ demişti. Muhtemel İstanbul depreminin Yalova'yı da ciddi şekilde etkileyeceğini söyleyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, şehrin muhtemel bir depreme hazırlıklı olmadığını belirtmişti. İnşaat Mühendisleri Odası Yalova Temsilciliği Başkanı Mahmut Renkler de, ‘Merkezin fiziki yapısına bakarsak depreme hazırlık bir il durumunda gözükmüyoruz’ demişti. Kendi konularında koymuş oldukları teşhisler doğrudur, katılıyoruz. Bizim işimizde deprem öncesi halkı ve öğrencileri afetler konusunda bilinçlendirmektir. Bu konuda her yıl on binlerce öğrencimize afet bilinç eğitimi verip okul tahliyelerini yapıyoruz ayrıca aynı şekilde halkımızda bu eğitimleri vererek bilinçlendiriyoruz."

'Toplanma alanımız yok'..

Yalova'da toplanma alanlarının olmadığını söyleyen Karaçam, "Olası Marmara Depremi oldu ki kaçınılmaz bir durum. Depremde yıkılmayanlar, ayakta kalanlar çıktılar dışarı. İlk toplanma bölgeleri yok. Ne yapacaklar? Nereye gidecekler? Kimi arabasının içinde, kimi sokakta, kimi Yalova’yı terk edecek gibi. Olası bir deprem sonrasında halkın toplanacağı alanlar kâğıt üzerinde belirlenmiş ama alt yapıları yok. Çoğu kimse de yerini bilmiyor; bir tabelası bile yok. Burada organize değiliz. Deprem oldu diye herhangi bir sokakta alarm verelim bakalım vatandaşlarımız nereye toplanacak? Herkes önündeki açık alanlara gitmeye çalışacak ama böyle bir alan da kalmadı. Toplanma alanları konusunda hangi kurum hazır, hangisi değil belli değil. Bununla ilgili farkındalık oluşturmaya çalışılmalı. Bu konu ile ilgili kurumlarla görüştük. Gelin bir sokakta haberli deprem sireni çalalım; insanları, yaşlıları, sakatları biz tahliye edelim varsa ilk toplanma bölgesi vatandaşları bu bölgeye yönlendirelim, orada toplansınlar. Birçok deprem yaşadım. Çadırlar dağıtılıyor, ilgili kurumlar çadırları bırakıp gidiyor çünkü bunları yapacak personeli veya gönüllüsü yoktur. Vatandaş çadırlara bakıp duruyor, hiçbir şey yapamıyor. Deprem alarmı verildikten sonra insanları toplanma bölgesinde toplayalım, muhtarlığın seçeceği kişilere çadır kurmayı öğretelim 10 kişi dahi çadır kurmasını bilse en azından depremden sonra kurulumunu mahalleliye gösterir, mahalleli tarafından kurulur, bu arada kurumlardaki insan gücüne ihtiyaç kalmaz. Yine aynı şekilde toplanma bölgesinin alt yapısı varsa ihtiyaç olan tuvalet, banyo, mutfak kurulumuna yardım eder. -99 depreminde hizmet eden kurumlar bu konuda çaresiz kalmışlardır. Vatandaş yapacağı işleri bilirse ilgili birimlere yardım eder, işler daha kolay çözülür diye düşünüyoruz" dedi.

'Kendi yağımızda kavrulmak zorundayız'..

"Depremden sonra arama-kurtarma için Yalova’da kendi yağımızla kavrulmak zorundayız" diyen Karaçam, "Bu bölgede Marmara'da oluşacak bir depremde 6 il ve Türkiye nüfusun üçte biri etkilenecektir. Böyle bir deprem olduğunda İstanbul'da 30 bin binanın ağır hasar görüp yıkılacağı basına yansıyan rakamlardır. İstanbul, Türkiye’nin kalbidir. Arama-kurtarma ekipleri enkazlarda çalışırken 6-10 kişilik bir ekiple görev yapar, 24 saat esasına göre çalışır. 6 kişilik bir ekiple çalışıldığını düşünürsek, dinlenmeleri göz önünde tutarsak bunda yalnızca İstanbul için ilk 72 saatte yüz binlerce kurtarmacıya ihtiyaç vardır. Türkiye genelinde bu kadar arama-kurtarma ekibimiz yoktur. Bu anlamda Yalova'ya kurtarma ekiplerinin yönlendirilmesi az veya hiç olmayacaktır. Onun içindir ki Yalova’da kendi yağımızla kavrulmasını bilmeliyiz. Buradaki hazırlıklarımızı bu kapsamda yapmalıyız. Mahalle düzeyinde örgütlenmiş olan mahalle afet gönüllülerine çok iş düşecektir. Bunun için mahalle afet günlüleri desteklenmeli, Yalova'daki belediyelerin ve valiliğin sahip çıkması gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

'Siz hiç enkaz altında kaldınız mı?'

MAG eğitimlerinin önemine değinen Karaçam, şöyle devam etti: "Şimdi ben de soruyorum; depreme hazır mıyız? Bir de halkımıza soralım; hazır mısınız? Siz hiç enkaz altında kaldınız mı? Kopkoyu bir karanlığın içinde, acılar içinde kıvrandınız mı? Bir kul nidası ya da bir kazma sesine kulak kabartıp ha geldiler, ha gelecekler diye umudu ekmek, umudu su yaparak tükettiniz mi? Sevdiklerinizi tonlarca beton çelik yığınının altında iken çaresizlik içinde seyrederken ya da bir kefen misali beyaz ölüm onları sarmış iken bir şeyler yapamamanın derin acısıyla kahroldunuz mu? Beklemek zordur. Dakikalar saat, saatler gün, günler ay olur. Sonra onlar gelir! Kim mi bunlar? Mahallenin bağrından çıkmış, eğitimi ve ekipmanı olan sizlersiniz. Ama önce MAG eğitimlerini tamamlamanız gerekmektedir. Ne yaparlar babasız, annesiz. Ne yer, ne içerler. Kim itina ile tarar saçlarını, geceleri üstleri açıldığında kim örter ve ağladıklarında kim şefkatle basar bağrına. Hiç tanımadığınız birileri kaybetmekte olduğunuz hayatı ve hayata dair yaşadıklarınızı size geri verebilmek için emanet edecek canlarını ölüm meleğine ve sizin için katlanacaklar onca çileye? Hazır mıyız Sayın Yalovalılar?"

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı