Yukarı Çık
 
FESTİVALE YÜRÜYEN KÖŞK DAMGASI
6 Ağustos 2018 Pazartesi 17:07:56
327 kez okundu.

 

 

Piyanist Fazıl Say:

'Yürüyen Köşk bestesi Atatürk'ün doğa sevgisini anlatıyor'

 

  • 14. Bodrum Müzik Festivali, 4 Ağustos’ta Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Lauren Fagan ve Murat Karahan’ın sahne aldığı, yaklaşık 4 bin kişinin izlediği muhteşem bir opera gala konseriyle başladı.

 

  • Festivalin 2. gününde ise Fazıl Say sahne aldı. Say'ın, 20 dakikalık Yürüyen Köşk bestesi, binlerce kişi tarafından dakikalarda alkışlandı.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

14. Bodrum Müzik Festivali, 4 Ağustos’ta Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Lauren Fagan ve Murat Karahan’ın sahne aldığı, yaklaşık 4 bin kişinin izlediği muhteşem bir opera gala konseriyle başladı. Festivalin Onur Ödülü ise dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay’a verildi. Festivalin açılışını yapan Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, hedeflerinin Bodrum’u dünya çapında bir klasik müzik destinasyonu yapmak olduğunu söyledi. 14. Bodrum Müzik Festivali, 4 Ağustos Cumartesi akşamı doyumsuz bir müzik ziyafetiyle kapılarını açtı. Müzik tutkunlarının heyecanla beklediği festivalin ilk konseri, D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi’nde Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın, soprano Lauren Fagan ve tenor Murat Karahan ile birlikte sahne aldığı, yaklaşık 4 bin kişinin izlediği opera gala konseriyle gerçekleşti.
Sanat yönetmenliğini Tuğçe Tez’in üstlendiği Bodrum Müzik Festivali, beş gün boyunca müzikseverleri kucaklayan bir programla halkın karşısına çıkıyor. Festival bu yıl ilk kez bir araya gelen sanatçıların performanslarına sahne olurken; dinleyicilerin de “Türkiye’nin Genç Yetenekleri’ni keşfetmesine olanak sağlayacak.

Festivale Fazıl Say ile Yürüyen Köşk damgası..

Festivalin 2. günü de izleyicilerden büyük ilgi gördü. Yürüyen Köşk resitali ile sahne alan Fazıl Say, binlerce izleyici tarafından dakikalarda ayakta alkışlandı. Gazetecilere açıklama yapan Say, şu şekilde konuştu: "Bodrum Müzik Festivali 14 yıldır var. Fevkalade güzel yaz gecelerinde her seferinde binlerce kişiyle buluşma şansınız oluyor. Bugünün özelliği ilk kez bir solo piyana resitali ile burada yer alacağım. Ben hep orkestralarla çalıştım. Biletler haftalar önce tükendi. İlgi zaten büyük. Bu resitalde kendi yazdığım iki eseri çaldım. Birincisi Aşık Veysel'in Kara Toprak türküsüydü. İkincisi ise Atatürk'ün Yürüyen Köşk eseri. Toplam 20 dakikalık bir eser. Atatürk anısına bestelediğim bir eser. Atatürk'ün Yalova'daki köşkünde çınar ağacının dalını kestirmemek için köşkü kaydırdı. Onun hikayesini, Atatürk'ün doğa sevgisini, yaşamaya olan bağlılığını anlatan bir eserdir Yürüyen Köşk."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı