Yukarı Çık
 
TÜRK DÜNYASI YALOVA'DA BULUŞACAK
12 Temmuz 2018 Perşembe 17:42:31
388 kez okundu.
YAFEM (Yalova Folklor Eğitim Merkezi) tarafından düzenlenen Türk Boyları Kültür Şöleni’nin 21.’si 17-22 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Şölenin amacı, Çin seddinden Adriyatik denizine kadar farklı inanç ve kültürel etkileşimler içinde Türk kültür coğrafyasında yaşayan Türk boylarını Yalova’da bir araya getirmek, kaynaştırmak, tanıştırmak ve Türkiye’nin öncülüğünde ortak bilinç kazandırmak. Bu amaçla bugüne kadar farklı yıllarda 40 civarında farklı coğrafyada yaşayan Türk boyları, Yalova’da bir araya getirildi. Şölen kapsamında 12 ayrı ülkeden şölene katılan halk oyunları ekipleri bir hafta boyunca Yalova ve çevre illerde gösteriler yapacak. Türk dünyasını Yalova’da bir araya getiren YAFEM, şölen içinde farklı kültürel buluşmaları da gerçekleştirmeye devam e decek.

Şölen etkinlikleri içinde YAFEM 12. Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması Çalıştayı da 18-22 Temmuz tarihinde 30 ülkeden 50 gazetecinin katılımıyla gerçekleşecek ve çalıştayın ardından sonuç bildirgesi yayınlanacak. YAFEM Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması’nın ana gündem maddesi Türk Kültür Coğrafyası’nın meseleleri olacak. Sorunlar gündeme getirilirken çözüm yolları ve öneriler maddeler halinde sonuç bildirgesinde tüm dünyaya deklere edilecek.

Türk dünyası gazetecileri Yalova'da buluşacak..

Şölen, tüm ekiplerin katılımıyla 17 Temmuz saat 17.00'da açılış kortej yürüyüşüyle Gazi Paşa Caddesi’nde Donanma önünden başlayacak, Atatürk Anıtı’na çelenk koyulacak, TÜRKSOY Resim Sergisi açılışının ardından Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda açılış gala gecesi yapılacak. 18 Temmuz 2018 tarihinde konuk halk oyunları ekipleri Yalova ve çevre illerde halk oyunları gösterileri sergileyecek. 19 Temmuz tarihinde Yalova’nın düşman işgalinden kurtuluşu etkinliklerine tüm ekiplerimiz katılacak. Aynı gün saat 13.00'da YAFEM Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması açılış toplantısı Halil İnalcık Toplantı Salonu’nda yapılacak ve dört gün boyunca öğle öncesi ve sonrası olmak üzere sunumlar devam edecek. Türk Dünyası Şairler Buluşması programı ise 17.00-19.00 saatleri arası Yalova Haili İnalcık Toplantı Salonu’nda 20-21-22 Temmuz 2018 tarihlerinde üç gün devam edecek. 19-20-21 Temmuz 2018 tarihlerinde Suwonpark’ta halk oyunları gösterileri 15.00- 19.00 saatleri arasında gerçekleşecek. 20-21 Temmuz 2018 tarihlerinde Yalova Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda tüm ekiplerimizin katılımıyla halk oyunları gösterileriyle şölen tamamlanacak. 22 Temmuz 2018 tarihinde konuklar Yalova’dan ayrılacak ve ayrılma öncesi tüm konukların ortak toplantısı gerçekleşecek.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı