Yukarı Çık
 
'AR-GE PROJE SAYISI 24'E ULAŞTI'
11 Temmuz 2018 Çarşamba 17:10:58
497 kez okundu.
Türkiye’de yalnızca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Yalova'da gerçekleştirilen araştırma- geliştirme projelerine her geçen gün yenilerini ilave ediliyor. 2016 yılında başlanan 12 AR-GE Projesinin 5 adedi tamamlandı..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Geçen yıllarda başlanan ve Türkiye’de yalnızca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Yalova'da gerçekleştirilen araştırma-geliştirme projelerine her geçen gün yenilerini ilave ediliyor. 2016 yılında başlanan 12 AR-GE projesinin 5 adedi tamamlandı. 7 AR-GE projesine ilişkin çalışmalar ise devam ediyor. Toplam AR-GE proje sayısı ise 24'e ulaştı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, "Ülkemiz ve Yalova'mız için güzel sonuçlar elde ederken bir yandan da kurumsal kapasitemizi geliştirmemize katkı sağlayan AR-GE projelerimizi şu şekilde sıralayabiliriz: Yalova'da trafik kaynaklı hava kirliliğinin tespiti ve cadde-sokak bazlı haritalandırılması projesi. Çevreciyiz çevre temalı internet bilgi yarışması projesi. Kıyı dolgu planlarının internet üzerinden kamuoyu ile paylaşıma açılması projesi. Jeolojik-jeoteknik etüt raporları ve yerleşim uygunluk paftalarının internet üzerinden kamuoyu ile paylaşıma açılması projesi ve katkı maddelerinin beton mukavemetine uzun süreli etkilerinin incelenmesi projesi tamamlanmış projeler arasındadır. Devam eden projeler arasında, Yalova 3-B kent modeli, muhtemel deprem senaryolarının ve önlemlerinin araştırılması, Yalova yöresel doku ve mimari özelliklerinin belirlenmesi ve yaygınlaştırılması, atık betondan geri kazanılan agrega ile taze beton üretimi, yapı denetim sisteminde entegre sigorta uygulaması, binalarda 3-B sanal mimari uygulamaları ve paslanmanın beton dayanımına zaman içerisindeki etkilerinin incelenmesi" diye konuştu.

'Yeni projelerimiz de var'..

İl Müdürlüğü olarak yeni projelerinin de olduğunu söyleyen Müdür Dr. Ulukaya, "Yeni projeler arasında da, Yavaş şehir Yalova uygulaması, trafik ve sanayi kaynaklı hava kirliliğinin çevre ve insan sağlığına etkilerinin araştırılması, tersaneler bölgesi faaliyetlerinin çevresel etkilerinin incelenmesi ve modellenmesi, modern şehirlerin silüetinde mabet sorunu ve çözüm önerileri, yatırım için uygun arazi envanterinin CBS yöntemiyle belirlenmesi, bina güçlendirilmesinde yeni yöntemler, Yeşilay tematik park ve simülasyon merkezi, bina çatı ve temellerinde su izolasyonu için yeni malzeme ve yöntemlerin araştırılması, CBS yöntemleri ile kentsel dönüşüm alanlarının sayısal haritalarının oluşturulması ve dünyadaki örneklerinin incelenmesi, çevre eğitiminde yeni ve entegre yaklaşımlar, kıyı çizgisinin zaman içerisindeki değişiminin CBS yöntemleri ile incelenmesi ve arşivimizin dijital ve çevrimiçi hale getirilmesi vardır" ifadelerine yer verdi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı