Yukarı Çık
 
'MEMLEKET ÖZLEMİ ÇEKENLERİ BEKLİYORUZ'
11 Temmuz 2018 Çarşamba 14:53:00
466 kez okundu.
Samanlı-Termal yolu üzerinde bulunan  'Dutluk Bahçe' Cumartesi günü 14.00'de açılıyor. 150 tane dut ağacının bulunduğu bahçede kullanılan ürünlerin hepsi doğal ahşap özelliğini taşıyor..

 

.."Bu dut ağaçları yaklaşık 70 yıl önce dikilmiş. O zaman Yalova'da ipek kozacılığı yapılıyormuş. Kozacılıkta kullanılmak için bu ağaçlar dikilmiş. Sektör bitince bu dut ağaçlarını kesmemişler ve aşılamışlar. Bahçede yaklaşık 150 tane dut ağacı bulunuyor. Bu güzel bahçeyi değerlendirelim istedik."

 

.."Kafemizde hobi bahçemiz bulunuyor. Sabah kahvaltısına gelen müşterilerimiz dalından domatesleri, biberleri, salatalık, karpuz ve kavunları kendileri toplayacak ve masasına koyacak."

 

.."Kafemizin bulunduğu konum gereği dönem dönem burada kuş akını da oluyor. Birçok çeşit sesini daha önce duymadığımız kuşlar dut bahçesine gelip misafir oluyor. Kuşların yanı sıra kaplumbağamız, sincabımız da doğal misafirimiz oluyorlar. Dutluk Bahçe olarak buradaki doğaya asla zarar vermedik ve vermeyi de düşünmüyoruz."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Sami Bahçekapılı ve Orhan Öztürk'ün işletmeciliğini yaptığı, Samanlı-Termal yolu üzerinde bulunan  'Dutluk Bahçe' Cumartesi günü 14.00'de hizmete giriyor. 150 tane dut ağacının bulunduğu bahçede, kuşlar ve sincaplar da doğal misafirleriniz oluyor. 'Dutluk Bahçe'de bulunan her ürünün doğal ve organik olduğunu söyleyen Bahçekapılı ve Öztürk, Cumartesi günü yapılacak olan açılışa da tüm eş, dost ve akrabalarını da beklediklerini ifade ettiler.

'Tamamen kendi hayalimizde olanı yaptık'..

Yalova'da bir benzeri bulunmayan kafeyi hiç bir plan ve proje olmadan kendi hayallerindeki gibi yaptıklarını söyleyen Bahçekapılı ve Öztürk, "Bu dut ağaçları yaklaşık 70 yıl önce dikilmiş. O zaman Yalova'da ipek kozacılığı yapılıyormuş. Kozacılıkta kullanılmak için bu ağaçlar dikilmiş. Sektör bitince bu dut ağaçlarını kesmemişler ve aşılamışlar. Bahçede yaklaşık 150 tane dut ağacı bulunuyor. Bu güzel bahçeyi değerlendirelim istedik. Ben bir dönem Acarspor'da hocalık yaptım. Orhan kardeşimin o zaman hocasıydım. Şimdi ortak olduk ve bu işe giriştik. Tamamen kendi hayalimizde olanı yaptık. Herhangi bir plan ya da proje çizmedik. Elektrik olmadan ağaç motoruyla işe giriştik" diye konuştular.

'Hobi bahçesinden sofralara'..

Kafenin bir başka özelliğinin de hobi bahçesi olduğunu söyleyen Bahçekapılı ve Öztürk, müşterilerin bahçeden domatesleri kendilerinin toplayabileceğini de dile getirdiler. Bahçekapılı ve Öztürk, şu şekilde konuştular: "Kafemizde hobi bahçemiz bulunuyor. Sabah kahvaltısına gelen müşterilerimiz dalından domatesleri, biberleri, salatalık, karpuz ve kavunları kendileri toplayacak ve masasına koyacak. Kafemizde ortalama 150 kişiyi aynı anda ağırlayabiliriz. Şimdilik sabah kahvaltısı ve ızgara veriyoruz. Salonumuzda Karadeniz ürünlerini müşterimizle buluşturuyoruz. Trabzon'dan özel olarak getirdiğimiz balımız ve tereyağımız var. Adından da anlaşılacağı gibi buradaki en önemli ikramımız dut pekmezi olacak. Karadeniz'den gelen mısır unuyla mıhlamamız ocağımızda pişecek. Yüzde yüz gerçek taş fırında özel yemeklerimiz müşterilerimizle buluşacak."

'Doğal misafirlerimiz var'..

Orman içinde bulunan kafenin doğal misafirlerinin de bulunduğunu belirten Bahçekapılı ve Öztürk, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: "Kafemizin bulunduğu konum gereği dönem dönem burada kuş akını da oluyor. Birçok çeşit sesini daha önce duymadığımız kuşlar dut bahçesine gelip misafir oluyor. Kuşların yanı sıra kaplumbağamız, sincabımız da doğal misafirimiz oluyorlar. Dutluk Bahçe olarak buradaki doğaya asla zarar vermedik ve vermeyi de düşünmüyoruz. Zaten kafemizin konsepti de doğallık. Bahçemizde çok eski yıllardan kalma yöresel ürünlerimiz de bulunuyor. Annemin çeyizinde kullandığı tenceresi, bakracı, güğümü de burada sergiliyoruz. Memleket havası özlemi çekenleri Dutluk Bahçe'ye bekliyoruz. Cumartesi günü saat 14.00'de Allah izin verirse açılışımız olacak. Tüm misafirlerimizi bekliyoruz."

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı