Yukarı Çık
 
LAVANTA KOKULU BİR GÜN GEÇİRDİLER
10 Temmuz 2018 Salı 12:37:24
332 kez okundu.
Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği üyeleri, lavanta tarlalarıyla ün yapmış Burdur'un Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü’ne gittiler. Lavanta tarlalarını gezen üyeler, Kooperatif Başkanı Huriye Tezcan'dan da bilgi aldılar..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

YEKSAYDER ve gönüllü üyeler, geçtiğimiz Cumartesi sabahı Kuyucak Köyü’ne giderek Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından hazırlanan kahvaltıyı yaptılar. Gruptakiler, kooperatif üyeleri tarafından hazırlanan lavanta ve doğal köy yapımı ürünler alarak lavanta tarlalarını da ziyaret ettiler. Lavanta tarlalarının muhteşem güzelliğinde fotoğraf çekimi yapan dernek üyeleri, daha sonra Türkiye’nin Maldivleri adıyla ün yapan Salda Gölü'ne gittiler ve gölün berrak suyunda yüzerek güzel bir gün geçirdiler. Pazar günü Ağlasun'da bulunan Sagalossos Antik Kenti'ni gezen üyeler, daha sonra İnsuyu Mağarası'nı gezdikten sonra Isparta ve Afyon’da mola vererek yöreye ait ürünler alarak Yalova’ya dönüş yaptılar.

‘Lavanta Yalova’da olmadı’..

Dernek Başkanı Ahmet Yiğit, Yalova Model Ormanı Projesi kapsamında, Orman İşletme Müdürlüğü'nce 2012 yılından itibaren Yalova köylerinde aromatik bitkilerin dikilmesine yönelik çalışmaların olduğunu söyledi. Özellikle lavanta tarlalarının oluşturulması kapsamında bizzat köylülere bilgilendirme yaptıklarını belirten Yiğit, ancak köylülerin bu tür projelere sıcak bakmaması nedeniyle, Yalova köylerinde bu tür güzel projelerin hayata geçirilemediğini ifade etti.

'Yalova Türkiye'nin en güzel ili'..

Köylülerin lavantadan ciddi gelir elde ettiklerini söyleyen Başkan Yiğit, "Lavanta tarlalarıyla ün yapan Kuyucak Köyü, ekoturizme örnek bir köy haline gelmiş. Köylülerin lavanta ürünlerinden gelir elde etmeye başlamasıyla birçok köylü evinin önüne veya belirlenen alana lavantadan elde edilen ürünler ile el emeği ürünlerine ait hediyelik eşyalarını sergileyerek gelir elde etmektedirler. Yalova köylerinde, kadınlar tarafından oluşturulacak kooperatiflerin kurulması ve aromatik bitkiler ve lavanta tarlalarının ilgili kurumların desteğiyle oluşturulması halinde hafta sonları İstanbul, Bursa, Kocaeli veya diğer illerden turlar düzenlenebilir. Aynı zamanda köylülerin gelir elde edecek olmasıyla köylerde yaşayan ancak şehre göç eden gençlerin şehirden tekrar köylerine geri dönebilirler. Yalova, Türkiye’nin en güzel illerinden birisi. Köylerin ekoturizme kazandırılması yönünde kurumların da üzerine düşen görevi yapmaları gerek. Birçok köy ekoturizmden gelir elde edebilir. Her geçen gün insanların şehirden kaçarak doğada gün geçirmek istemesiyle birlikte ekoturizme yönelik turlar da daha çok artar."

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı