Yukarı Çık
 
‘Binalar depreme karşı hazır hale getirilecek’
6 Temmuz 2018 Cuma 15:25:08
301 kez okundu.

 

 

  • Ulukaya, “Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme projemiz kapsamında İlimizde mevcut 2007 yılı Deprem Yönetmeliği koşullarına uygun olmayan yapılardan gönüllülük esasına göre, İl Müdürlüğümüze müracaatlar kabul edilmektedir” dedi..

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme Projesi kapsamında Yalova’da güçlendirilecek yapılarında test ve deneyleri başladı. Konuya ilişkin konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, “İlimizde yeni bir malzeme ve yöntem ile bina güçlendirme ve onarımı gerçekleştirilebileceği ve yaygınlaştırılabileceği öngörülmektedir” dedi. Dr. Ulukaya, “İlimizde ise özellikle 1999 yılında yaşadığımız depremlerden önce inşa edilmiş mevcut yapıların büyük bölümünün başta yetersiz denetim mekanizmasından kaynaklanan uygulama hataları olmak üzere, çeşitli nedenlerle sahip olması gereken deprem performansından oldukça uzak olduğu bilinmektedir. Yeterli deprem performansını gösteremeyecek tüm yapıların yıkılarak, yeniden yapılması ekonomik açıdan mümkün görünmemektedir. Bununla ilişkili olarak gerek ülkemizde, gerekse uluslararası alanda son yıllarda daha da yoğun olarak gerçekleştirilen akademik çalışmalar, doğru yerde, doğru şekilde yapılan yapısal güçlendirmelerin başarılı olduğunu göstermiş, yapısal güçlendirme konusu hem ulusal, hem de uluslararası yönetmelik ve standartlarda yerini almıştır” ifadelerini kullandı.

‘Depreme karşı hazır hale getirilecek’..

Projeden bahseden Ulukaya, şunları kaydetti: “Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme Projesi, İl Müdürlüğümüzün 2017 yılında başlatmış olduğu AR-GE projeleri arasında yer almaktadır. Proje İTÜ, Dow-Aksa ve ilgili paydaş kamu kurumlarıyla birlikte yürütülmektedir. 2017 yılından bu yana yapılan araştırma ve çalışmalar ile karbon-elyaf lifli kompozitlerle yapılan bina güçlendirme ve onarımlarının hem dayanıklılık hem maliyet açısından klasik yöntemlere göre avantaj sağladığı görülmüştür. Böylece ilimizde yeni bir malzeme ve yöntem ile bina güçlendirme ve onarımı gerçekleştirilebileceği ve yaygınlaştırılabileceği öngörülmektedir. İl Müdürlüğümüz öncülüğünde Dow-Aksa ve İTÜ ile yürüttüğümüz Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme Projemiz kapsamında çalışmalarımızın hem kamuoyu ile paylaşılması hem de örnek teşkil etmesi amacıyla ilimizde mevcut 2007 yılı Deprem Yönetmeliği koşullarına uygun olmayan yapılardan gönüllülük esasına göre İl Müdürlüğümüze müracaatlar kabul edilmektedir. Güçlendirme yapılması uygun görülen ve seçilen yapılar karbon lifli kompozitler ile güçlendirilerek depreme karşı hazır hale getirilecektir. Müracaatta bulunan yapılarda deprem performans değerlerinin tespiti amacıyla tahribatsız deney yöntemlerinden olan beton yapıların yük taşıma kapasitelerini ve dayanıklılıklarını ölçen Beton Test Çekici deneyi yapılmış; sertleşmiş betonun basınç dayanımı özelliklerinin hasarsız yöntem ile ölçümü ile betonun genel kalitesinin ve betondaki zayıf noktaların tespiti gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu yapılardan donatı tespit cihazları ile görüntüler alınmış donatının pozisyonunun, derinliğinin ve çapının tespiti yapılmıştır.”

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı