Yukarı Çık
 
‘Dişi hayvanlarımızı kurban etmeyelim’
5 Temmuz 2018 Perşembe 16:50:43
518 kez okundu.

 

 

  • Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Suat Parıldar, yaklaşan Kurban Bayramı’nda damızlık dişi olan hayvanların kurban edilmemesi gerektiği konusunda vatandaşları uyardı..

 

..”Yıllar itibari ile hayvan sayımızda düşüş yok. 16 milyon civarında büyükbaş hayvanımız var. Ancak artan nüfus ile birlikte et tüketimi oranında bu dengeyi hayvan sağlığını artırarak korumamız lazım.”

 

..”Dişi hayvan üretim materyalidir. Bir sefer keserek etinden yararlanmak yerine, her yıl ondan buzağı alınmalıdır. Lütfen damızlık vasfı olan dişi hayvanlarımızı kurban etmeyelim.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Suat Parıldar, hayvancılık konusunda vatandaşları uyararak, HABERCİ’ye özel açıklamalarda bulundu. Türkiye’de hayvan sayısında bir düşüş yaşanmadığını söyleyen Parıldar, şunları kaydetti: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak hem üretim hem güvenli gıdanın piyasa arzı açısından önemli bir göreve sahibiz. Bizim yapmamız gereken hayvan sayımızı artırmak. Bakanlığımız önerdiği buzağı ölümlerini en aza indirme politikasını geliştirmektedir. Bu kapsamda ücretsiz aşılama projelerimiz var. Buzağı ölümlerinde yüzde 15 olan rakamı yüzde 5’e düşürmek istiyoruz. Hayatta kalan hayvanlarımızdan dişileri üretimde, erkekleri ise et olarak kullanmak daha doğrudur. Bu sayede hayvan rakamımızda ciddi artış olacaktır. Arz olacağı için de fiyat dengesi olacaktır. Türkiye’de hayvancılık terk edilmiş değil. Kişi başı et tüketimi Bakanımızın arz ettiği gibi 6- 7 kilodan, 15 kiloya çıkmış durumda. Dolayısıyla burada bir et ihtiyacının olduğu görülüyor. Yine diğer taraftan bakıldığında ise nüfusun arttığını görüyoruz. Yıllar itibari ile hayvan sayımızda düşüş yok. 16 milyon civarında büyükbaş hayvanımız var. Ancak artan nüfus ile birlikte et tüketimi oranında bu dengeyi, hayvan sağlığını artırarak korumamız lazım.”

‘Dişi hayvanlarımızı kurban etmeyelim’..

Parıldar, “Bakanlığımızın yerel bazda yürüttüğü projeleri var. Bu politikalarla ülkemizdeki et sorunu çözülmüş olacak. Dişi hayvanlarımızı üretim materyali içerisinde tutmamız gerekiyor. Yaklaşan Kurban Bayramı’nda dişi hayvanların kurban edilmemesi için ciddi denetimlerimiz var. Dişi hayvan üretim materyalidir. Eğer damızlık fonksiyonunu yitirmemişse kesilmemelidir. Bir sefer keserek etinden yararlanmak yerine, her yıl ondan buzağı alınmalıdır. Lütfen damızlık vasfı olan dişi hayvanlarımızı kurban etmeyelim. Biz denetimlerimizi yapıyoruz, ancak kamuoyundan da anlayış bekliyoruz” dedi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı