Yukarı Çık
 
'BEDELSİZ BİNALARI GÜÇLENDİRECEĞİZ'
12 Haziran 2018 Salı 16:55:34
467 kez okundu.

 

 

 

 

 

  • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi ve DOWAKSA işbirliği ile Yalova'da bir proje daha hayata geçirildi..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

İmar barışı ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde yeni bir proje daha başlatıldı. Müdürlük, İstanbul Teknik Üniversitesi ve DOWAKSA ile yürütülen proje kapsamında güçlendirme yapılması heyetçe uygun görülen yapılar, karbon lifli kompozitler ile güçlendirilerek depreme karşı hazır hale getirilecek. Konu ile ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, "Dünyanın her yerinde mevcut yapı stoğundaki binalar yaşlanıyor ya da zamana, çevresel etkilere veya depremlere bağlı olarak hasar görüyor, yapısal değerlendirme, onarım ve güçlendirmeye ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, deprem yönetmeliklerindeki gelişmeler, mevcut yapılardan beklenen fonksiyonlardaki değişiklikler ya da mevcut yapıların yapımına inşaat sırasında yeterli özenin gösterilmemiş olması hasarsız yapılarda da sıklıkla yapısal güçlendirmeyi zorunlu kılıyor" dedi.

'Hem ucuz hem basit'..

Uygulama sayesinde çoğu binanın depreme hazır hale geleceğini söyleyen Ulukaya, "Yalova'da özellikle 1999 yılında yaşadığımız depremlerden önce inşa edilmiş mevcut yapıların büyük bölümünün başta yetersiz denetim mekanizmasından kaynaklanan uygulama hataları olmak üzere, çeşitli nedenlerle sahip olması gereken deprem performansından oldukça uzak olduğu bilinmektedir. Yeterli deprem performansını gösteremeyecek tüm yapıların yıkılarak, yeniden yapılması ekonomik açıdan mümkün görünmemektedir. Bununla ilişkili olarak gerek ülkemizde, gerekse uluslararası alanda son yıllarda daha da yoğun olarak gerçekleştirilen akademik çalışmalar, doğru yerde, doğru şekilde yapılan yapısal güçlendirmelerin başarılı olduğunu göstermiş, yapısal güçlendirme konusu hem ulusal, hem de uluslararası yönetmelik ve standartlarda yerini almıştır. Bina Onarım ve Güçlendirilmesinde Yeni Yöntemler -Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme Projesi, İl Müdürlüğümüz tarafından 2017 yılında başlatılan AR-GE projeleri arasında yer almaktadır. Proje; İTÜ, DOWAKSA ve ilgili paydaş kamu kurumlarıyla birlikte yürütülüyor. 2017 yılından bu yana yapılan araştırma ve çalışmalar ile karbon-elyaf lifli kompozitlerle yapılan bina güçlendirme ve onarımlarının hem dayanıklılık hem maliyet açısından klasik yöntemlere göre avantaj sağladığı görülmüştür. Böylece ilimizde yeni bir malzeme ve yöntem ile bina güçlendirme ve onarımı gerçekleştirilebileceği ve yaygınlaştırılabileceği öngörülmektedir" ifadelerine yer verdi.

'Gönüllülük esasına göre yapılacak'..

Güçlendirmenin gönüllülük esasına göre yapılacağını söyleyen Müdür Ulukaya, şu açıklamayı yaptı: "İl Müdürlüğümüz öncülüğünde DOWAKSA ve İTÜ ile yürüttüğümüz Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme Projesi’nin kamuoyu ile paylaşılması ve kamuoyuna örnek teşkil etmesi amacıyla mevcut 2007 yılı deprem yönetmeliği koşullarına uygun olmayan yapılardan gönüllülük esasına göre yapılacak. İl Müdürlüğü'ne müracaat edilip güçlendirme yapılması heyetçe uygun görülen yapılar, karbon lifli kompozitler ile güçlendirilerek depreme karşı hazır hale getirilecek. Başvuruda bulunacak yapıların Ayrık Nizam ve Max H: 5 kat olması gerekiyor. Güçlendirme neticesinde herhangi bir ücret alınmayacak. Güçlendirme işleminin İTÜ ve DOWAKSA tarafından yapılacağı ancak güçlendirme sonrası oluşacak tamirat ve ince işlerin güçlendirme yapılan kolon ve kiriş etrafındaki sıva ve boya vs. işlemler, ilgili idarelerden alınacak ruhsat ve izinler yapı sahiplerince karşılanacak. Buna göre yapılarının karbon elyaf lifli kompozitler ile güçlendirme yapılması için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, İl Müdürlüğümüz Yapı Denetim ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürlüğü'ne bizzat başvuruda bulunmaları gerekiyor."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı