Yukarı Çık
 
'GEREĞİNİ YAP; BİZ YAPARSAK AĞIR OLUR!'
17 Mayıs 2018 Perşembe 15:15:42
523 kez okundu.

 

 

 

  • Yalova Belediye Meclisi AK Parti Meclis üyeleri, yıkımla ilgili yaşanan gelişmeler hakkında basın mensupları ile bir araya geldiler. Meclis üyeleri adına konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Kasım Avar, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın vatandaşı kandırdığını söyledi..

 

.."Her beceriksizliklerinden sonra vatandaşa 'AK Parti mecliste çoğunlukta, il başkanına gidin, merkez ilçe başkanına gidin, milletvekiline gidin, belediye meclis üyelerine gidin, onlar çözsün' demeyi adet edindiler."

 

.."Belediye Başkanı; gereğini yap. O müdürü görevden al. Yoksa biz gereğini yaparız. Ama sonuçları daha ağır olur. Bizi bunu yapmaya mecbur bırakma."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Bad Godesberg Parkı'ndaki imara aykırı yapılan çıkmaların yıkılması için görevlendiren Yalova Belediyesi Zabıta Müdürü'nün, kalabalığa yaptığı konuşmada, "Sorumlu AK Parti Meclis Üyeleri" şeklindeki açıklamasından sonra meclis üyeleri bir basın açıklaması yaptılar. Yalova Belediyesi yönetiminin halkı ve esnafı kandırdığını söyleyen meclis üyeleri, asıl sorumlunun Başkan Salman'ın olduğunu söylediler. Meclis üyeleri adına konuşan Grup Başkanvekili Kasım Avar, şunları söyledi: "Son günlerde kafe ve lokantaların yoğunlukta olduğu bölgelerde belediye yönetiminin 2017 yılında aldığı yıkım kararlarını uygulamaya geçmesi üzerine esnafımız yaz sezonuna girerken sıkıntı yaşıyor. Her beceriksizliklerinden sonra vatandaşa 'AK Parti mecliste çoğunlukta, il başkanına gidin, merkez ilçe başkanına gidin, milletvekiline gidin, belediye meclis üyelerine gidin, onlar çözsün' demeyi adet edindiler. Geçmişte de belediye başkanları mecliste azınlıkta kalmasına rağmen, hiç bir zaman bugün yaşanılanlar yaşanmamıştır. Ne esnafla belediye bu kadar karşı karşıya gelmiştir, ne de belediye başkanları becerisizliklerini meclisin ya da diğer partilerin üzerine atmaya çalışmamıştır.”

'Esnafı kandırmaya çalışıyor'..

"Bir ay önce çıkartılan yönetmeliği, bir yıl önce aldığı yıkım kararlarına kalkan yapmaya çalışıyor, esnafı kandırıyor" diyen Avar, şöyle devam etti: "Sen kamuya ait kapalı alan işgaliyesi diye esnaftan para toplayacaksın. Geçtiğimiz yıllarda müfettiş, denetim esnasında bu paragraftan yola çıkarak, kapalı alanların yıkımı ile ilgili, ‘gereğini yapın’ diyecek. Belediye yönetimi olarak encümenden apar topar yıkım kararı alacak ve para cezalarını keseceksin. Müfettiş yıkımı gerçekleştirdin mi dediğinde, ‘ben yıkım kararı aldım ama esnaf yıkmadı’ diye 2017 yılında koştura koştura esnaflar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaksın. Esnaf üzerine geldiğinde, ‘gidin AK Parti kabul ederse yönetmelikle sizi kurtarırız’ diyeceksin. Bu arada acele tarafından itfaiye müdürlüğünden, anıtlar kurulundan mesafelerin kısıtlı tutulması için bahaneler üreten yazılar çıkaracaksın. Yani ağaçların koruma mesafesi, yangında müdahale mesafesi gibi. Bu gerekçeler ile ‘esnafa ancak bu kadar alan kullandırabiliriz’ diyerek ilgili müdürlüğüne yönetmelik hazırlatacaksın. İyi niyet ile kurulan komisyon üyesi arkadaşlarımıza, ‘ancak bu kadar kullandırabiliyoruz’ diyerek ikna edeceksin. Meclisten, ‘esnaf mağdur olmasın’ diyen AK Parti meclis üyelerinin desteği ile yönetmeliği geçireceksin. Aynı mecliste, ‘bu yönetmelik daha önce yıkım kararı çıkan esnafları kurtaracak mı?’ diye sorduğumuzda ‘evet’ dedirteceksin. Meclis kayıtlarında da bu var. Bu yönetmeliğin eskiden alınmış yıkım kararını kurtarmadığını görünce, 'bu yönetmeliği AK Parti meclis üyeleri çıkardı, fazla mesafe verselerdi, şimdi yıkmak zorunda kalmazdım' diyeceksin. Esnaf, 'tamam bari sezon sonuna kadar süre ver, yaz sonu yıkalım' dediğinde, 'bana taahhüt verin, sonra AK Parti’ye gidin, Vekil, Vali'yi arasın, resmi yazı versinler bana, bu konuda soruşturma geçirmeyeceğime dair' diyeceksin. Aylardır esnafı, bir oraya, bir buraya savuracaksın. O kadar da değil, bir dur bakalım."

'AK Parti çoğunlukta diye eyyam yapıyorsun'..

Her konuda vatandaşı kandırıp kendilerine yönlendirdiklerini söyleyen Avar, "Yönetmeliği hazırlayan senin müdürlüğün. Mesafeyi sınırlı tutmak için gerekçeli yazıları hazırlayan senin müdürlüklerin. Yönetmelikten önce, 'yapın yapın' diyip şirinlik yapan, açılışlarında gülücükler dağıtıp kurdele kesen sen. Belediye sosyal tesisini kaçak yaptırıp, esnafa örnek gösterip sonra da yıkarak kamu zararına yol açan sen. Yapım ihalesi ile kaçak imalat yaptırmış ve sonradan yıktırmıştır. 2017 yılında yıkım kararı alıp esnafa para cezası kesen sen. Aynı sene savcılığa suç duyurusunda bulunan sen. Her sıkıştığında, vatandaşı kandırıp bize yönlendiren sen. Göreve geldiğiniz günden beri hep aynı çirkin siyaset, beceremediğiniz her konuda, ‘AK Parti mecliste çoğunluk’ diyerek eyyam yapmalar. Yalova Belediyesi'nin ne başı belli ne sonu" dedi.

'Kimse kimseyi takmıyor'..

Yalova Belediyesi'nde kimsenin kimseyi takmadığını söyleyen Avar, "Göreve geldikleri ilk yıllarda belediye meclis üyeleri üzerine, meclis salonunda zabıta güçleri marifeti ile biber gazı sıktıran Belediye Başkanı’nın son marifeti, Zabıta Müdürü'ne siyaset yaptırmak; meclis üyelerine iftira attırmak, meclis üyelerine ve tüm kadınlarımıza hakaret ettirmektir. Belediye'de kim memur, kim siyasi, kim başkan, kim yardımcı, kim danışman, kim koordinatör, kim başkan vekili, başkanın makamında onu temsil eden mi, başkan yardımcısının yan odasında oturan meclis üyesi mi belli değil. İyi niyetli işinde, gücünde olan belediye personelini tenzih ederiz ama. Hal böyle olunca başkanı, başkan yardımcısı takmıyor, işçi-personel işini gücünü unutup, sanal alemde küfür kafir başkanın avukatlığını yapıyor, memur müdürü takmıyor. Yönetim bu kadar dejenere olunca, bundan güç alan müdürler de meclis üyelerini takmıyor, hakaret ediyor, siyaset yapıyor, iftira atıyor" dedi.

'Görevden al'..

İlgili Zabıta Müdürü'nün görevden alınması gerektiğini söyleyen Avar, sözlerini şu şekilde tamamladı: "657 devlet memurları kanunun 7. maddesinde, devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar. Belediye Başkanı; gereğini yap. O müdürü görevden al. Yoksa biz gereğini yaparız. Ama sonuçları daha ağır olur. Bizi bunu yapmaya mecbur bırakma."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı