Yukarı Çık
 
Doğada yürümenin keyfini yaşadılar
16 Mayıs 2018 Çarşamba 14:02:37
408 kez okundu.
Geçtiğimiz hafta sonu 14 kişilik ekibiyle Karamürsel’in şirin yerleşim yeri Kızderbent’te gezi düzenleyen Doğanın Ezgisi Grubu, ilkbahardan çıkıp yaza yaklaştığımız bu günlerde doğanın yemyeşil renkleri ve havasında yürüyüş yapıp, birbirinden güzel fotoğraflar çektiler..

Haber / Büşra GÜNDÜZ

Doğanın Ezgisi Gezi ve Aktivite Grubu, kurulduğu 2013'den beri her hafta sonu gerçekleştirdiği doğa aktiviteleri faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Doğanın Ezgisi, 269. aktivitesinde, doğaseverlerden oluşan 14 kişilik katılımla, ortaya çıkan renk çeşitliliği ile ilkbaharın en güzel yaşandığı yerlerden biri olan komşu ilçemiz Karamürsel’in şirin köyü Kızderbent’e gitti.

Pazar günü sabah erken saatlerde kent meydanından araçlarla yola çıkan Doğanın Ezgisi Grubu, Kızderbent’teki kahvehanede kısa bir çay ve kahvaltı molasının ardından yürüyüşe başladı. Parkun ilk 4 km.’lik orta zorluktaki bölümünde hafif tepeye doğru çıkan grup üyeleri, öğleyin verilen yemek molasının ardından parkurun kolay bölümü olan 8 km.’lik kısmını yürüdüler. Yürüyüş boyunca doğadaki rengarenk çiçekleri, bitkileri, ağaçları ve hayvanları fotoğraflayan katılımcılar, güneşli ve güzel bir havada bol bol oksijen alarak keyifli sohbetler yapıp mutlu saatler geçirdiler. Yürüyüş sonrasında Kızderbent'in ünlü oğlak çevirmesini yiyen yürüyüşçüler, daha sonra Yalova’ya döndüler.

Doğanın Ezgisi Grubu’nun kurucusu Yaşar Aydın, düzenledikleri doğa yürüyüşleri ve aktiviteleri yapmadan önce mutlaka keşif yapıldığını dile getirdi. Yaşar Aydın, şu açıklamayı yaptı: "Doğa yürüyüşü programı yapmadan önce keşif ekibimizce önce yürünülecek yer belirlenir ve mutlaka gidilerek ön keşif yapılır. Rotanın tamamı tarafımızca yürünülerek, yer özellikleri, arazi yapısı, bitki varlığı vs. çıkarılır. Daha sonra aktivite düzenlenerek, katılımcılarla paylaşılır, güven içerisinde yürümeleri ve keyif almaları sağlanır.

İlk kez tarafımızca keşfi yapılan Karamürsel ile İznik yolu üzerinde yer alan Kızderbent köyünde Pazar günü güzel bir gün geçirdik. Balkan mubadillerinden oluşan bu köyün en büyük özelliği müthiş doğası ile ülkemizin en güzel yemyeşil meralarına sahip olması. Evler kuruluş döneminde eşkıya saldırılarından korunmak amaçlı birbirine yakın konuşlanmış. 
Karamürsel'e 19 km. uzaklıkta bu köyden başladığımız yürüyüşümüz sırasında kendimizi doğa ile konuşurken bulduk. Sımsıcak bir günde çayırlar arasında yürürken patikalarda kaplumbağalar, etrafımızda kelebeklerin dansı vardı. Orman içerisine daldığımızda başka bir coğrafyaya geçtiğimizi düşündük. İlk kez yürüdüğümüz 12 km.’lik bu güzel parkurda yaptığımız aktivitede aramızda ilk kez katılanlar da oldu. Gürgen, meşe ağaçları ile kaplı, patika yollardan oluşan ormanlık alanda güzel yürüyüş yapmış olduk. Tüm doğaseverleri etkinliklerimize katılarak doğayla kucaklaşmaya davet ediyoruz.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı