Yukarı Çık
 
Örgüt, ‘örgütçü’ diye şikayet ediyor; BEN BU ZOKAYI YEMEM!
15 Mayıs 2018 Salı 17:36:51
742 kez okundu.

 

 

 

  • Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, basın mensuplarıyla bir araya geldi ve bazı açıklamalarda bulundu.

 

.."Öğrenci üniversiteye bir geliyor; köprünün altına giriyor. Öğrenciler, bu üniversitenin adını 'köprüaltı üniversitesi' koymuşlar."

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, rektörlük binasında basın mensupları ile bir araya geldi. Rektör Cebeci, Yalova Üniversitesi'nin durumu ile ilgili kısa bilgiler de verdi ve üniversitenin cazibe merkezi haline gelmesi gerektiğini söyledi. Rektör Cebeci, konuşmasına şu sözlerle başladı: "10 yıl önce Yalova Üniversitesi ile birlikte kurulan üniversiteler bu üniversiteden çok daha ilerideler. Altyapılarını ve öğretim kadrolarını tamamlamışlar, eğitim-öğretimi oturtmuşlar. Yalova Üniversitesi'nin bu halde olmasının birçok nedeni var. Ülkemiz çok ciddi bir badireden geçti; onu biliyoruz. Kimseyi suçlayamayız. Kalıcı olmadığını bilen biri oturduğu yerden bir projeye nasıl girişsin? Ama artık vekalet dönemi bitti. Yeni baştan, çok kısa vadede yapılması gerekenleri yaparak üniversitemizi ayağa kaldıracağız."

'KÖPRÜALTI ÜNİVERSİTESİ'..

Öğrencilerin Yalova Üniversitesi'ni artık köprüaltı üniversitesi olarak nitelendirdiklerini söyleyen Rektör Cebeci, "Öğrenci üniversiteye bir geliyor; köprünün altına giriyor. Öğrenciler, bu üniversitenin adını 'köprüaltı üniversitesi' koymuşlar. Düşünüyorum; ben bir öğrenciyim ve liseyi bitirmişim. Yalova Üniversitesi'ni kazanmışım. Yalova adı, bir kere coğrafi olarak bir farklılığı sembol ediyor. Yalova Üniversitesi'nde Sanat ve Tasarım Fakültesi'ni kazanmışım. Onun gururuyla kayıt için geliyorum. Daha üniversiteye ilk girişte dünyam yıkılır. Ben sanat okuyacağım. İçeri giriyorum; bir tavuk çiftliği. Başına yazılmış: 'Sanat ve Tasarım Fakültesi.' Ben tahmin ediyorum ki; kaydımı yaptırmadan giderim. Yalova Üniversitesi'nin kampusunun öğrenciyi cezbeden hiçbir özelliği yok. Üniversitenin görüntüsünü değiştirmek için yılsonuna kadar yoğun bir çalışma planladık. Öğrenci burada mutlu olmalı ki; gelsin" diye konuştu.

'KİMSENİN GÜVENİ KALMAMIŞ'..

Üniversite olarak moral desteğine ihtiyaçlarının bulunduğunu söyleyen Rektör Cebeci, "Önce moral desteğine ihtiyacımız var. İnsanların burada birbirlerine güveni kalmamış. Birbirlerinin açığını arayan, birbirleriyle kopuk bir yapı var. Bu yapıyı besleyen sebepler geçmişte olmuş. Artık geçmişe sünger çekip; burada bir barış kültürü oluşturmak istiyoruz. Buradaki elemanlar mutlu olmalı ve birbirlerine güvenmeliler. Yönetim kademelerinde eksiklerimizi tamamlayacağız. Kaliteli eleman bulamıyoruz. Çünkü Yalova, o elemana hiçbir şey vaat etmiyor. Devlet batı illerine lojman yaptırmaya pek sıcak bakmıyor ama ben burada lojman yaptıracağım; ne olursa olsun. Özel sektörden yardım alarak yapmalıyız. Yoksa kaliteli elemanları burada istihdam edemeyiz. İstihdam edemezsek kaliteyi de yükseltemeyiz" dedi.

'HERKES BİRBİRİNİ ŞİKAYET ETMİŞ'..

"Ben buraya iyi bir iz bırakmak için geldim. Bütün düşmanlıkları, ön yargıları bir kenara bırakmak için geldim" diyen Rektör Cebeci, "Herkesi samimiyetle kucaklayan ve herkesin potansiyelini; üniversitenin ve bu ilkenin menfaati için maksimum çalışan bir yapı olmak istiyorum. Yeni bir başlangıç yapacağız ve eskiyle hesaplaşmaya girmeyeceğiz. Her dönem yapılan işler dönemin şartlarıyla değerlendirilir. Elimizdeki imkanlarla neler yapabileceğimize odaklanacağız. 850 personelle bu üniversiteyi yürüteceksek; bu insanların morale ihtiyacı var. İçerimizde 80-70 kişi atılmış, darbe yemişiz. Mahkemesi olanların çoğunun aslı-astarı yok. Mahkemeleri de şikayetten dolayı oluyor. Herkes birbirini şikayet etmiş. Canı sıkılan şikayet etmiş. Bir barışa ihtiyacımız var" ifadelerine yer verdi.

'TÜRKİYE TRAVMA YAŞADI'..

Türkiye'nin büyük bir travma yaşadığını söyleyen Rektör Cebeci, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "6 tane personelimizin işinde çalışırken aniden polis tarafından götürülüp; bir-iki gece gözaltında kalmasının o insanlara nasıl bir travma yaşatacağını bir düşünün. Keşke gözaltına alınmadan, emniyete çağrılıp ifadeleri alınsaydı. Hemen insanları suçlarmış gibi polis kontrolünde gözaltına almak; bir kurum için hoş şey değildir. Bizim bir tek ölçümüz var.  Bu üniversitede işini doğru yapan herkes; benden sonuna kadar destek görecek. Kimliği, düşüncesi ve fikri ne olursa olsun. Bunu açıkça söylüyorum. İşini yanlış yapan benden asla tolerans beklemeyecek. 2 yıl içerisinde 5 tane rektör değişiyorsa, kimi suçlamak gerekiyor? Bu kadar rektör değişen bir üniversiteden ne bekleyeceksiniz? 40 yıllık devlet memuru tecrübem var. Her şeyin nasıl işlediğini bilebiliyoruz. Türkiye büyük bir felaketin eşiğinden döndü; onun artçıları da hala devam ediyor. Türkiye bir travma yaşadı. Bu travma gibi bir ortamda bazı şeyleri mazur görmek gerek."

'ÖRGÜT; ‘ÖRGÜTÇÜ’ DİYE ŞİKAYET EDİYOR'..

"Hala burası FETÖ örgütünün elindedir lafını kabul etmiyorum. Hiçbir kurumumuz; ülkemize zararlı teşkilatlardan tamamen arınmış değildir" diyen Rektör Cebeci, açıklamasına şu sözlerle devam etti: "Bu varsayımı yok edersek; gözlerimizi kapatmış oluruz. Hala ülkemizin değerlerine; milletimizin birliğine-bütünlüğüne aykırı davranışta bulunanlar sıkı bir gözetimimizin altındadır. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu yapıyı artık ameliyat geçirmiş ve iyileşmeye ihtiyacı olan bir yapı olarak görmek durumundayız. Hala illetli olarak görmeye devam edersek o zaman ameliyat yapacağız. 70-80 kişiyi atmışız. Ameliyat nasıl olacak? Ben 4 kişiyi geri göreve başlattım. Çünkü haksız yargılandılar. Çok zor bir durumdayız. 1,5 yıldır bu 4 kişi açıktaydı. Aralarında adli süreci devam edenler de var. Süreçleri inandırıcı değil. Biz adliyeden beraat almış birini de göreve iade etmedik. Arkasında siyasi güç de var. Birçok milletvekili beni aradı. Beraat kararının farkındayız ve attık. Asla da başlatmayız. Mahkeme onu suçlayamamış ama bana göre o birinci sınıf FETÖ'cüdür. Çünkü daha önceden atılanların hepsi mahkemeden hüküm giydikleri için atılmadılar. Binlerce insan hiç mahkemeye gitmeden FETÖ'cülüğü tescil edilince atıldılar. Özetle, mahkemeden beraat alan kişiyi göreve başlatmadım; mahkemesi devam eden birini de göreve başlattım. Kendim suçsuz olduğuna inanmışsam onunla çalışırım. Ben disiplin soruşturması yapıyorum; onlar hukuki soruşturma yapıyor. Bunlar ayrı şeyler. Örgüt; ‘örgütçü’ diye şikayet ediyor. Ben bu zokayı yemem. Şahsi garezi olanlar da hemen çamuru atıyorlar. Açık söyleyeyim; benim canım yandı. Burada 6 personelimin götürülmesi içimi acıttı. Maddi yolsuzluk meselesi ile götürüldüğü için ses çıkaramadım."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı