Yukarı Çık
 
‘ZULME KARŞI TEK YUMRUK; ZULME KARŞI TEK YÜREK!’
15 Mayıs 2018 Salı 17:22:23
285 kez okundu.

 

 

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Umut Güçlü:

‘Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız!’

 

  • İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulmü protesto etmek ve Kudüs’ün hakkına sahip çıkmak amacıyla AK Parti Genel Merkezi tarafından 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamasını AK Parti Merkez İlçe Başkanı Umut Güçlü yaptı.

 

  • Güçlü, “ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice ç iğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz” dedi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulmü protesto etmek ve Kudüs’ün hakkına sahip çıkmak amacıyla AK Parti Genel Merkezi tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenlendi. Yalova’da düzenlenen basın açıklamasına BBP, MHP ve çeşitli STK’lar destek verdi. Açıklamadan önce BBP İl Başkanı Yusuf Avcı, MHP İl Başkanı Mehmet Necati Vural ve AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, “Zulme karşı tek yumruk; zulme karşı tek yürek” mesajını verdiler. Ortak açıklamayı AK Parti Merkez İlçe Başkanı Umut Güçlü yaptı.

‘Şiddetle kınıyoruz’..

Güçlü, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir.  Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde arabulucu değil açıkça taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün gerek BM kararlarıyla gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan ve bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail’in şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.”

‘Kudüs’ün namusunu korumak mukaddes bir sorumluluktur’..

 “Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru götürmektedir” ifadelerini kaydeden Güçlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleyecektir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve BM’yi zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz. Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs’ün bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız. Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir. İçerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir. Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinde İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs; Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında d urmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.”

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı