Yukarı Çık
 
‘Hemşireler, hak ettikleri değeri göremiyor’
15 Mayıs 2018 Salı 14:35:13
195 kez okundu.

Sağlık-Sen Yalova Şube Başkanı İbrahim Oktay, Hemşireler Günü ve Haftası’nı kutladı

 

Haber / Esin KAYA

 

Sağlık-Sen Yalova Şube Başkanı İbrahim Oktay, Hemşireler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinin yükünü çeken hemşirelerin sorunlarının çözülmesini istedi.

İbrahim Oktay, “Ülkemizin gerçekleştirdiği önemli atılım ve hizmetlerden birisi olan sağlık hizmetleri, hemşiresinden ebesine doktorundan laborantına, acil tıp teknisyeninden, teknikerine, radyoloji çalışanına kadar bütün sağlık personeli tarafından verilmektedir. Sağlıkta dönüşümün birinci aşamasında, vatandaşlarımızın yıllık sağlık hizmetlerine ulaşımı kat be kat artmış, memnuniyet oranı da aynı şekilde yükselmiştir. Bu başarının sağlanmasında sağlık çalışanları içinde en büyük sayıya sahip olan hemşirelerin payı büyüktür. Hemşireler, sağlıkta dönüşümün kahramanı olmalarına karşın, hak ettikleri değeri görmemekte, sorunlarının çözümüne yönelik kalıcı adımlar atılmamaktadır. Sağlık hizmetine ulaşımın ve memnuniyetin artmasına karşılık başta hemşireler olmak üzere, sağlık çalışanlarının toplam sayısında aynı oranda bir artış yaşanmamıştır” şeklinde konuştu.

‘HEMŞİRELERE MESLEĞİ İLE ÖRTÜŞMEYEN GÖREVLER VERİLMEMELİ’..

Oktay, “Hemşirelik mesleği bilimsel bir disipline sahiptir. Bu nedenle hemşireliğin yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanması doğru değildir. Hemşirelik yönetmeliği ile görev tanımları ve mesleki sınırlılıkları net bir biçimde ortaya konulan hemşirelerimize, çalıştıkları kurumlarda mesleği ile örtüşmeyen görevler verilmemelidir” dedi.

‘YENİ İSTİHDAMLAR YAPILMALI’..

“14 yılda üç kat artan sağlık hizmeti varken, istihdamı 1 kat bile artmayan sağlık çalışanları yoğun iş yükünün altında tükenmiştir” diyen Sağlık-Sen Yalova Şube Başkanı İbrahim Oktay, gerekli istihdamlar yapılarak, başta hemşireler olmak üzere sağlık çalışanlarının yükünün azaltılması çağrısında bulundu.

‘YIPRANMA PAYI EN KISA SÜREDE HAYATA GEÇMELİ’..

Başkan Oktay, şöyle devam etti: “Sağlık çalışanlarının ortak sorunlarından birisi de yıpranma payıdır. Büyük çoğunluğu kadın olan sağlık çalışanları 7 gün 24 saat çalışmasına karşın yıpranma payı almamaktadır. Konuyu ısrarla gündeme getirdik ve ilk olarak bunun sözünü aldık. Uzun uğraşlarımız sonucu yıpranma payı TBMM aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Yıpranma payı bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde yasalaşmalı, sağlık çalışanlarının önemli bir talep ve beklentisini hayata geçmelidir.”

‘PERFORMANS SİSTEMİ DEĞİŞMELİ’..

İbrahim Oktay, “Sağlık çalışanlarının bir başka sorunu ise, kimsenin memnun olmadığı performans sistemidir. Mevcut performans sistemi hem uygulamada hem de sonuç itibari ile çalışanlar arasında haksızlığa yol açmaktadır. Çalışanları memnun edecek, çalışma barışını sağlayacak, hizmet kalitesi ve verimliliği artıracak bir uygulama, çalışanların da görüşleri alınarak yeniden hayata geçirilmelidir” diye konuştu.

‘EK ÖDEMELER EMEKLİLİĞE YANSITILMALI’..

Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmamasının sağlık çalışanlarının yaşadığı bir başka mağduriyeti olduğunu belirten Oktay, “Emekli olunca maaşları düşen sağlık çalışanları görevde iken yaşadıkları ek ödeme ve döner sermaye mağduriyetine ek olarak emekli maaşı ve emeklilik tazminatında da kayıplar yaşanmakta, hak ettiğini alamamaktadır. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, bu sorunların çözümüne katkı sunacak, bir mağduriyetin giderilmesini sağlayacaktır” dedi.

‘KREŞ SORUNU ÇÖZÜLMELİ’..

Çalışanlarının büyük bir kısmını kadınların oluşturduğu sağlık alanında yaşanan en büyük sorunlardan birisinin de kreş sorununa olduğuna değinen Oktay, “Mevcut kurum ve kuruluşların bazılarında halen kreş bulunmaması büyük sorunlara yol açmaktadır. Sağlık-Sen olarak bu konuyu gündeme getirdik ve bunun da sözünü almıştık. Bakanlık ilk olarak, mevcut kurumlardan kreşi olmayan yerlerde kreş açılması, yeni yapılacak tesislerde de mutlaka kreşe yer verilmesi konusunda bir yazı yayınladı. Bunun yanı sıra 24 saat esasına göre hizmet veren kurumlarda kreş hizmetinin de 24 saat verilmesi gerekmektedir. Bu konuda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ŞİDDETLE MÜCADELE KARARLI OLUNMALI’

Başkan İbrahim Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kadar yoğun ve zor şartlar altında fedakarca sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin anlaşılabilir hiçbir yanı bulunmamaktadır. Bu toplumsal bir ayıbımızdır. Şiddetin önlenmesi, toplumsal bir sorumluluktur. Bu konuda farkındalık oluşturulmalı, toplumun bilinçlenmesini sağlamak şiddetin önüne geçilmelidir. Ayrıca Sağlık-Sen olarak bu alanda yasal düzenlemelerin de önünü açtık. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için çıkartılan yasaya öncülük ettik. Şimdi de şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını sağlayacak yasal düzenlemenin bir an önce hayata geçmesi için mücadele ediyoruz. Devletimiz, sağlık çalışanlarının şiddet görmesi konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yanı sıra fiziki önemleri almalı, şiddete maruz kalan çalışanlara her türlü desteği de vermelidir.”

‘KADRO MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ’..

İbrahim Oktay, son olarak, “Sağlık-Sen olarak yıllardır, kamuda sözleşmeli istihdamın yanlışlığına dikkat çektik. Farklı türdeki istihdamlar, çalışma barışını bozmakta, başta aile bütünlüğü olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Yüz binlerce taşerona verilen kadro, sayıları çok az olan vekil ebe ve hemşirelere de verilmelidir. Bütün hemşire arkadaşlarımızın Hemşireler Günü ve Haftası’nı kutluyor, sorunlarının çözüldüğü, yüzlerin güldüğü, herkesin işini severek yaptığı günler diliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı