Yukarı Çık
 
Diz protezi ameliyatı korkutmasın!
15 Mayıs 2018 Salı 14:28:53
534 kez okundu.

 

DİZ PROTEZİ İLE YAŞAM KALİTENİZİ ARTTIRABİLİRSİNİZ

 

 

Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Op. Dr. Hamdi Özkan, diz protezi ameliyatları hakkında bilgiler verdi. Op. Dr. Hamdi Özkan, “Diz protezi ameliyatları, dizde aşınmış olan ve hareketi engelleyen eklem yüzlerinin, özel parçalarla kaplanarak yapay eklem oluşturulmasıdır. Protez, ameliyatla yerleştirilen ve bir organın işlevini üstlenen malzemeye verilen addır. Yeni geliştirilen malzemelerin de yardımı ile protez ameliyatlarında başarı oranı yükselmiştir. Protezlerin seviyesinde ağrı, hareket kısıtlılığı ve eklemlerde şekil bozuklukları düzelmekte, hastanın baston ve benzeri yardımcı malzemelere gerek kalmadan yürümeleri mümkün olmaktadır” şeklinde konuştu.

Op. Dr. Hamdi Özkan, diz protez ameliyatlarının amacının hastanın ağrısız ve hareketli bir ekleme sahip olmasını ve günlük yaşama kalitesinin en üst seviyede olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

TOTAL DİZ PROTEZİ NE ZAMAN YAPILIR?

“Hastanın yürüme, merdiven çıkma gibi günlük aktivitelerinde kısıtlanmaya neden olan ileri derece eklem harabiyeti olması ve bu durumun konservatif tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınamaması durumunda total diz protezi ameliyatı önerilir” diyen Op. Dr. Hamdi Özkan, sözlerine şöyle devam etti: “Konservatif tedavi yöntemleri arasında istirahat, ilaç kullanımı, fizik tedavi uygulaması, eklem içi enjeksiyonlar ve PRP uygulamaları sayılabilir. Özellikle gece uykudan uyandıran ağrı eklem bozulmasının ilerlediğini göstermektedir. Hastanın yaşının 60-80 arasında olması tercih edilir ancak romatoidartrit ve osteonekroz gibi bazı özel durumlarda daha erken yaşlarda da protez yapılabilir.”

DİZ PROTEZ AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?

Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Op. Dr. Hamdi Özkan, diz protez ameliyatının risklerinin neler olduğu ile ilgili şunları dile getirdi: “Tedaviye ait cerrahi sırasında, cerrahi sonrası erken dönemde ve geç dönemde olmak üzere riskler mevcuttur. Ameliyat esnasında her ameliyatta mevcut olan anesteziye ait riskler mevcuttur. Bunun dışında cerrahi alanda uygulama esnasında bölgede bulunan damar ve sinirlerde geçici veya kalıcı yaralanmalar olabilir. Ameliyat sonrası erken ve geç dönemde rastlanabilecek komplikasyon enfeksiyondur. Bu protezin sağ kalımını etkileyen en önemli komplikasyondur. Ameliyat öncesi enfeksiyon odaklarına dikkat edilmesi ve yara bakımının dikkatlice yapılması ile kolaylıkla kaçınılabilir. Diğer geç dönem komplikasyon ise protezin gevşemesidir. Bunda ise hastanın kilo vermesi ve diz egzersizlerini düzenli yapması önem kazanmaktadır.”

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı