Yukarı Çık
 
‘İsraf etmeyin’
11 Mayıs 2018 Cuma 17:08:04
360 kez okundu.

 

 

 

  • Yalova Müftüsü Turgut Açari, düzenlediği basın toplantısında, “Ramazan teması ‘Tüketim Ahlakı ve İsraf’ olarak belirlendi. İsraf konusunda hepimizin duyarlı olması lazım. İsraftan çok paylaşımcı bir anlayış ile yaklaşırsak, hiçbir nimet ziyan olmamış olur” dedi..

 

  • ..”Din İşleri Yüksek Kurulu, 2018 yılı fıtır sadakasını 19 TL olarak belirledi. Türkiye Diyanet Vakfı Yalova Şubesi’nce, zekât, fitre ve bağışlar Merkez Camii karşısındaki mekanında makbuz mukabili ile tahsil edilecek.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Yalova Müftüsü Turgut Açari, Uygulama Oteli’nde basın mensupları ile değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Açari, Ramazan ayının temasının ‘Tüketim Ahlakı ve İsraf’ olduğunu ifade ederek, israf konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Müftü Açari, “Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 15 Mayıs Salı günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 16 Mayıs Çarşamba günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız. Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir. Bu bağlamda bu yılın Ramazan teması ‘Tüketim Ahlakı ve İsraf’ olarak belirlendi. İsraf konusunda hepimizin duyarlı olması lazım. İsraftan çok paylaşımcı bir anlayış ile yaklaşırsak, hiçbir nimet ziyan olmamış olur” dedi.

‘Ramazan ayında görevlisi olmayan camii yok’..

Ramazan ayı için bütün tedbirlerin alındığını kaydeden Açari, “Görevlisi olmayan cami yoktur.

Ramazan ayı boyunca sabah ezanları Diyanet takvimindeki ‘İmsak’ vaktinde okunacaktır. Bütün camilerimizde ve Kur’an kurslarımızda mukabele okunacaktır. Mukabele okuma vakti görevlilerimiz tarafından cami ve Kur’an kursu çevresi dikkate alınarak belirlenmiştir.

Merkez Camii’nde öğleden ve yatsıdan önce; diğer camilerde yatsıdan önce İl Müftüsü, İl Müftü Yardımcıları, vaizler, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmenleri tarafından vaaz yapılacaktır. Hacı Kemal Fidan Camii’nde değişik görevlilerimiz tarafından hatimle teravih namazı kıldırılacaktır. Aile ve Dini Rehberlik Bürosu vaizleri tarafından okullarda velilere ve öğrencilere yönelik Ramazan ayı ve kazanımlarından, mübarek gün ve gecelerin önemi konulu seminerler verilecektir. Kardeş şehir projesi kapsamında İl Müftülüğü tarafından belirlenen Kocaeli ve Balıkesir İl Müftülüğü ile karşılıklı vaaz ve irşat hizmetleri yapılacaktır. Aynı uygulama ilçe müftülüklerimiz arasında da gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı.

‘Hayırlar getirsin’..

Açari, Ramazan ayında yapılacak olan programları şöyle sıraladı: “Din İşleri Yüksek Kurulu 2018 yılı fıtır sadakasını 19 TL olarak belirlemiştir. Fitrede bir üst sınır yoktur. Bu konuda ideal olan herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir oranı vermesi tavsiye edilir. Şehit yakınları, gaziler, engelliler, göçmenler, emekli personel, çocuk evleri, huzurevi, hastane, AMATEM gibi kurum ve kuruluşlarda kalan kişiler ziyaret edilecek, imkan dahilinde iftar hizmeti sunulacaktır. Ramazan ayı boyunca mahalli gazetelerde her gün değişik konularda müftülerimiz ve vaizlerimiz tarafından makale yayımlanacak.

Türkiye Diyanet Vakfı Yalova Şubesi’nce, zekât, fitre ve bağışlar Merkez Camii karşısındaki mekanında makbuz mukabili ile tahsil edilecektir. Ramazanın son 10 gününde itikâfa girmek isteyenler için GOP Camisi belirlenmiştir. Yalova halkının, aziz milletimizin ve İslam âleminin Ramazan ayını tebrik ediyor, bu ayın huzur, bereket getirmesini ve hayırlara vesile olmasını yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı