Yukarı Çık
 
'Heyelan 55 dönümlük arazide yaşandı'
12 Nisan 2018 Perşembe 17:44:23
416 kez okundu.

 

 

 

 

.."Çınarcık, Esenköy, Armutlu turizm açısından önemli yerler. Buralara tek bağlantı yolu burası. O caddenin de turizm sezonunda yoğunlaşacağını ön görerek çalışmaların bir an önce sonuçlanması önem arz ediyor."

 

.."Metruk bina vardı. Onun en başta yıkımını düşündük ama jeoloji mühendisleri bizlere bu binaların topuk görevi gördüğünü, yıkılması veya kaldırılması halinde sıkıntı doğabileceğini söylediklerinden dolayı bekletmek durumunda kaldık.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Çınarcık’ta meydana gelen heyelanla ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Yılmaz, çalışmaların eşgüdümlü olarak devam edeceğini söyledi. Daha fazla mağduriyet olmaması için ilgili kurumların bu konuyu ivedilikle çözmesi gerektiğini kaydeden Vali Yılmaz, konunun hayati bir konu olduğunu da dile getirdi. Heyelanla ilgili zaman zaman toplantılar yaptıklarını da belirten Vali Yılmaz, AFAD'la bir çalışma yaptıklarını da ifade etti.

'Tek bağlantı yolu'..

Çöken yolun tek bağlantı yolu olduğunu söyleyen Vali Yılmaz, "Yaklaşık 55 dönümlük alan afete maruz bölge olarak bizim tespitimiz. Bu AFAD Başkanlığı’na da gönderildi. Burada yol çökmüştü. Yol önemli bir husus. Çınarcık, Esenköy, Armutlu turizm açısından önemli yerler. Buralara tek bağlantı yolu burası. O caddenin de turizm sezonunda yoğunlaşacağını ön görerek çalışmaların bir an önce sonuçlanması önem arz ediyor. Bu da bilimsel çalışmaların yapılması söz konusu olan bir konu. Heyelan ne kadar derinlikte, seyri ne olacak?’ gibi bilimsel çalışmaları karayollarının yaptırdığı gibi belediyenin de bir an önce bu çalışmayı tamamlaması gerekiyor” diye konuştu.

'Bina yıkılmayacak; topuk görevi görüyor'..

4 apartman ve 73 dairenin o bölgede olduğunu belirten Vali Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "10 tane hasar gören dairede vatandaşların oturduğunu tespit ettik ve onları boşaltma kararı verdik. Nihayetinde boş binalardan bir tanesi epeyce diğer binalara kaydı. Onu yıkmak durumunda kaldık. Metruk bina vardı. Onun en başta yıkımını düşündük ama jeoloji mühendisleri bizlere bu binaların topuk görevi gördüğünü, yıkılması veya kaldırılması halinde sıkıntı doğabileceğini söylediklerinden dolayı bekletmek durumunda kaldık. Yine yıkım kararı verdiğimiz bir bina ama yakım kararı verdikten birkaç gün sonra bina kendiliğinden yıkıldı. Enkazın yolun üstündeki kısmını kaldırdık ki geri kalanını mecburen tutmak zorundayız. Topuk görevi görsün diye. Bu çalışmalar eş gündüm içerisinde devam edecek. Daha fazla mağduriyet olmaması için ilgili kurumların bu konuyu ivedi çözüme kovuşturmasında hayati fayda var."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı