Yukarı Çık
 
'Halk olarak çok güçlü bir kitleye sahibiz'
12 Nisan 2018 Perşembe 14:53:50
214 kez okundu.

 

 

 

  • 6 Alevi Bektaşi kurumunun bir araya gelmesiyle birlik komitesi kuruldu. Komitenin başkanlığına oy birliği ile Alemdar Coşkun seçildi..

 

.."Bizler, 6 Alevi kurum olarak bir araya gelerek birliğimizi kurmuş bulunuyoruz. Amacımız birlik ve beraberliğimizi sağlamaktır. Halk olarak çok güçlü bir kitleye sahibiz. Ancak bir araya gelemediğimizden dolayı bu yapıyı güçlü bir temele oturtamadık."

 

.."Kimseyi incitmeden, ötekileştirmeden, birlik ve beraberliğimizi sağlamak, ülkemize barış ve huzurun pekiştiği bir ortam içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz. Zira bu ülke hepimizin. Herkese yeter. Birbirimize düşmeden, ülkemizi koruyup, kollayalım. Yeter ki yaşasın halkların kardeşliği diyebilelim."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Yalova'da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, 6 Alevi Bektaşi kurumlarını bir araya toplayarak birlik komitesini kurdu. İlk toplantı, 1 Nisan Pazar günü kalabalık bir katılım ile gerçekleştirildi. Komitenin başkanlığına oy birliği ile Yalova Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Alemdar Coşkun seçildi.

'Halk olarak çok güçlü bir kitleye sahibiz'..

Katılan misafirlere hitaben bir konuşma yapan Alemdar Coşkun, şunları söyledi: "Bizler, 6 Alevi kurum olarak bir araya gelerek birliğimizi kurmuş bulunuyoruz. Amacımız birlik ve beraberliğimizi sağlamaktır. Halk olarak çok güçlü bir kitleye sahibiz. Ancak bir araya gelemediğimizden dolayı bu yapıyı güçlü bir temele oturtamadık. Pir Sultan Abdal'ın bize miras bıraktığı ‘bir olalım, iri olalım ve diri olalım’ niteliğindeki nasihatini yaşatmak ve başarmak amacıyla bu yola çıkmış bulunuyoruz. Bu 6 kurum olarak inanç, kültür, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak, sahiplenmek ve canlı tutmak için bir araya gelmemiz gerektiğine karar vererek bu oluşumu gerçekleştirdik. Kimseyi incitmeden, ötekileştirmeden, birlik ve beraberliğimizi sağlamak, ülkemize barış ve huzurun pekiştiği bir ortam içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz. Zira bu ülke hepimizin. Herkese yeter. Birbirimize düşmeden, ülkemizi koruyup, kollayalım. Yeter ki yaşasın halkların kardeşliği diyebilelim.”

Öte yandan komiteye katılan 6 kurumun isimleri şu şekilde: Yalova Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Çınarcık Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Subaşı Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Derneği, Çat Yedi Su Karlıova Derneği ve Çömlekçi Köyü Derneği.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı