Yukarı Çık
 
YALOVA’YA 535 MİLYON DOLARLIK DEV YATIRIM
10 Nisan 2018 Salı 17:43:45
545 kez okundu.

DowAksa, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne dahil edildi..

 

 

DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman:

‘SEKTÖRDE DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜRETİCİLERİNDEN BİRİ OLACAĞIZ’

 

  • ‘Süper teşvik’ programı kapsamında alacakları teşvik ile Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (YALKİM OSB) 535 milyon dolar tutarında bir yatırım gerçekleştireceklerini belirten Berkman, bu üretim gücüyle dünyadaki pazar paylarının yüzde 10’a ulaşacağını açıkladı.

 

..”Karbon elyaf, DowAksa tarafından Yalova’da yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş ileri teknolojiyle üretiliyor.”

 

..”Kurulu kapasitemizi yıllık 3.500 tondan 13.400 tona çıkartacağız.”

 

..”Yeni yatırımımızla Türkiye ekonomisine katma değer yaratmaya, ülkemizin geleceğe dönük milli ve küresel çıkarları için karbon elyafı yerel olarak tedarik etmeye devam edeceğiz.”

 

  • M. Ali CANTÖRÜN

DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. “DowAksa olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, ‘Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne dahil olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” diyen Mehmet Ali Berkman, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olacağına ve dünya ticaretindeki yerini sağlamlaştıracağına gönülden inandığını söyledi.

Türkiye’de ilk ve tek DowAksa tarafından üretilen karbon elyafın; dünyada havacılık, savunma, inşaat, otomotiv ve yenilenebilir enerji sektörlerinde geniş bir kullanım alanına sahip, son derece stratejik bir malzeme olduğunu kaydeden Berkman, “Karbon elyaf ‘düşük ağırlık, yüksek mukavemet’ özelliği sayesinde çelik, alüminyum gibi metalleri ikame etmektedir. Katma değeri yüksek bir ürün olan karbon elyaf, DowAksa tarafından Yalova’da yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş ileri teknolojiyle üretiliyor” şeklinde konuştu.

 

  • YALKİM OSB’YE 535 MİLYON DOLAR YATIRIM

Karbon elyafa ihtiyaç duyan kompozit sektöründe dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olacaklarını söyleyen DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, şunları dile getirdi: “Süper teşvik programı kapsamında alacağımız teşvik ile Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (YALKİM OSB) 535 milyon dolar tutarında bir yatırım gerçekleştireceğiz. 2023 yılına kadar kademeli olarak gerçekleştireceğimiz yatırımlarla kurulu kapasitemizi yıllık 3.500 tondan 13.400 tona çıkartacağız. Bu üretim gücümüzle dünyada pazar payımız yüzde 10’a ulaşacak. Yeni yatırımlarla birlikte istihdam kapasitemiz de artacak. DowAksa olarak 400’ü aşkın kişiye istihdam sağlayacağız.

Hükümetimizin sağladığı teşvik ile ileri teknoloji yatırımıyla hayata geçen, ticari ve savunma alanlarındaki istekleri karşılayabilmek için karbon elyafa ihtiyaç duyan kompozit sektöründe dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olacağız. Yeni yatırımımızla Türkiye ekonomisine katma değer yaratmaya, ülkemizin geleceğe dönük milli ve küresel çıkarları için karbon elyafı yerel olarak tedarik etmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin ekonomisine güç katma yolundaki çalışmalarımıza destek olan, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm hükümet yetkililerine teşekkürlerimizi sunarız. Yeni yatırımların ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı