Yukarı Çık
 
Türkiye’de bir ilk olacak!
13 Mart 2018 Salı 16:45:13
568 kez okundu.

İlk Türk matbaası yeniden hayat buluyor

 

  • Yalova İl Genel Meclisi’nin Mart ayı oturumunun beşinci birleşiminde, ilk Türk matbaası olma özelliği taşıyan Yalova Kağıthanesi’nin yeniden ihya projesi gündem maddesi olarak görüşüldü..

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Yalova İl Genel Meclisi Mart ayı oturumunun beşinci birleşiminde, Elmalık Köyü’nde kurulan ‘Tarihi Yalova Kağıthanesi’nin ihya projesi gündeme getirildi. İl Genel Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda; Yalova’nın ilk Türk matbaası olma özelliği taşıyan ve Osmanlı Devleti’nin ilk kâğıt üretim merkezi olan Yalova Kağıthanesi (Kâğıthane-i Yalakabad), eski kurulduğu yerinde yeniden canlandırılacak. Yalova İl Özel İdaresi’nin öncülüğünde yeniden hayat bulacak olan kağıthane için Osmanlı arşivleri taranıyor.

‘İlk Türk matbaası yeniden hayat buluyor’..

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, “Tarihi Yalova Kağıthanesi’nin yeniden ihyası ve kültür hayatına kazandırılması amacıyla Başbakanlık Osmanlı arşiv belgeleri ile varlığı ispatlanan ve ilk kağıthane olma özelliği taşıyan Elmalık Köyü deresi civarında önemli bulguların olduğu alandaki yapının yeniden ihyası için çalışmalarımıza başladık. Yalova tarihi açıdan önemli bir noktada yer alıyor. Bursa ve İstanbul’un geçiş noktası. Buradaki tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması Yalova turizmine katkı sunacak. İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi olarak elimizden gelen her türlü katkıyı sağlıyoruz. Bunu hayata geçirerek hem insanların eğitimine katkı sağlamak hem de tarihle buluşmak niyetindeyiz. Türkiye’de bu projenin bir benzeri yok; Türkiye’de bir ilk olacak” dedi.

Asitsiz kağıt üretilecek..

Kağıthanenin yeniden ihya projesi ile asitsiz kağıt üretiminin de mümkün olacağını söyleyen Demirel, “Kağıthane’nin orijinal yerinde tescilli bir bina olarak yapılabilmesi için çalışma başlatıldı. Çok uzun ve detaylı bir çalışma olacak. Binlerce Osmanlı arşiv belgelerinin taranması gerekiyor. Ülkemiz halen çok büyük miktarlarda el yapımı asitsiz kağıt ithal etmekte. Bizim de asitsiz kağıdımız olacak. Üretim yapılabilecek. Yurt dışından alınan bu kağıtlar Yalova’dan da alınabilecek. Bu merkezi dünyanın birçok yerinden kişi heyecanla bekliyor. Bilimsel çalışma yapmak isteyenler de var. Bu kağıthane varlığı kesin kanıtlanmış bir merkez konumundadır. Birçok gönüllü akademisyen, kağıt sanayicisi de destek veriyor. Şimdiden teşhir için bağışçılarımız da var. Süreç hızlı gidiyor ancak en zor aşamasındayız. Belgelere ve kanıtlara ihtiyacımız var. Çok titizlikle inceleme yapılıyor” ifadelerini kullandı.

‘Orjinaline uygun şekilde yapılacak’..

Kağıthaneyi orjinaline uygun şekilde yeniden yapacaklarını ifade eden Demirel, “Kağıthanenin kurucusu İbrahim Müteferrika Macar asıllıydı. Bu projeyi Macarlar da yakından takip ediyor. Doğru yeri ve doğru şekli bulmaya çalışıyoruz. Onun için acele etmiyoruz. İnşallah ihyasını en iyi şekilde orijinaline uygun şekilde yapmaya çalışacağız. İl Genel Meclisi, Yalova’nın geleceği ile ilgili yapılacak bütün yatırımlarda oy birliğiyle karar alıyor. Bu karar da oy birliğiyle alınmıştır. Sadece meclisimiz değil, Sayın Valimiz, milletvekillerimiz, siyasi parti temsilcilerimiz de heyecanla bu projeyi beklemekte ve katkı sağlamaktadırlar. O yüzden Yalova’da bu konuda tam bir birliktelik var. Türkiye’deki kâğıt imalatçıları da bu konuda destek veriyor. Türkiye’ye çok güzel bir eser kazandırmanın gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı