Yukarı Çık
 
Ekonomi Bakanlığı temsilcileri, Yalovalı sanayicilerle buluştu
12 Mart 2018 Pazartesi 17:11:37
380 kez okundu.

 

 

 

YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan:

 

‘Şehrimiz ve ülkemizin gelişmesi, büyümesi

işletmelerin büyük ölçekli haline gelmesine bağlı’

 

 

Ekonomi Bakanlığı, Uludağ İhracatçı Birlikleri ile YTSO işbirliğinde Yalova’da iki günlük bir program düzenlendi.  Yerinde yapılan firma ziyaretlerinde, bakanlık temsilcileri tarafından ihracatta devlet destekleri, ithalatta uygulanan politikalar, gümrük vergileri, yatırım teşvikleri gibi konular detaylı şekilde anlatıldı..

 

Haber / Ebru HASBULAT

 

Ekonomi Bakanlığı, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) ile Yalova Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde, 9-10 Mart 2018 tarihlerinde Yalova programı düzenlendi. Heyet tarafından yapılan işletme ziyaretlerinde üyeler, yetkililerle yüz yüze görüşerek, sorun ve çözüm önerilerini dile getirme fırsatı yakaladılar. Ziyaretlerin ardından, YTSO toplantı salonunda, ziyaret edilemeyen diğer işletme yetkililerinin katılımında, yeni uygulama ve teşviklerle ilgili bilgilendirme semineri ile istişare toplantısı yapıldı.

Yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen toplantıda, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Hacim S. Kosaoğlu, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Burak Yılmaz, Uzmanlar, Alp İçen, Pınar Karakaya,  İsfendiyar Kılıç ve Recep Serhat Saru konuk edildi. İşletmelerin sorun ve çözüm önerilerine ilişkin istişare yaparak, katılımcıların sorularını cevaplandırıldı.

YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, YTSO Meclis Başkanı Cemil Demiryürek, YTSO yönetim kurulu ve meclis üyelerinin ev sahipliğini yaptığı toplantıya, Yalova’daki işletmelerin yetkilileri ve temsilcileri katıldı.

‘İŞLETME YETKİLİLERİ, SORUNLARINI VE TALEPLERİNİ YETKİLİLERE SUNDU’..

Yeni teşvik ve desteklere ilişkin bilgi sunulan, ilimiz ve ülkemizdeki ekonomik durumun da değerlendirildiği toplantıda, katılımcıların, bakanlık temsilcileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulunabilmesi sağlandı. Ayrıca, toplantıya katılan işletme temsilcileri, sorunlarını ve çözüm önerilerini, beklenti ve taleplerini, yetkililere yüz yüze iletme fırsatı yakaladı. Programdan ve yüz yüze görüşerek, sorunlarının ve isteklerinin dinlenmesinden memnuniyet duyduklarını belirten katılımcılar, sırayla söz alarak taleplerini dile getirdi. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ise söz konusu taleplerin ve sorunların not alındığını, hem kendi bakanlıklarına hem de ilgili olması halinde diğer bakanlık ve ilgili kurumlara ileteceklerini ifade ettiler.

 

BECAN, TEŞEKKÜR ETTİ..

YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, “Günümüzde uluslararası rekabet son derece yoğun yaşanıyor. Bu anlamda da firmalarımızın rekabet gücünü arttırmak amacıyla eni uygulamalar hayata geçmeye devam ediyor” dedi. Becan, şöyle konuştu: “İhracata dayalı büyüme ile 2023 yılı için belirlenen hedeflerin yakalanması ve ihracatçı firmalarımızın uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün gelişmesini hedefleyen Ekonomi Bakanlığımız sağladığı destek ve teşvikler konusunda bilgilendirmede bulunmak için büyük bir çaba sarf etmektedir. Bu anlamda Başta Ekonomi Bakanımıza ve tüm bakanlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Yalova’da iki günlük bir program düzenlendi ve yerinde firma ziyaretleri yapılarak da bu bilgilendirmeler bizzat bakanlık temsilcileri tarafından yapıldı. Firmalarımıza ihracatta devlet destekleri, ithalatta uygulanan politikalar, gümrük vergileri, yatırım teşvikleri gibi konular detaylı şekilde anlatıldı. Yalova’da 2017 yılında 123 ithalatçı firma olurken, 119 firmamız da ihracat yaptı. 2017 yılı ihracat rakamımız 378 milyon dolar, ithalat rakamımız ise 190 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bilindiği üzere Yalova’nın en büyük ihracatını tersanelerimiz yapıyor. Yalova ihracat rakamının % 90’ı tersanelerimizden gelmekte, sonrasında süs bitkileri ve diğer sektörler yer alıyor. Ülke ihracatımızın artması için küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin de büyük ölçekli işletmeler haline gelmesi gerekmektedir. Şehrimiz ve ülkemizin gelişmesi, büyümesi buna bağlıdır. AR-GE, tasarım, inovasyon ve teknoloji geliştirme konularına yatırım yapılması ve milli üretimin desteklenmesi gerekiyor. İki gündür aramızda bulunan Ekonomi Bakanlığı temsilcilerine ve Uludağ İhracatçı Birliği temsilcilerine Yalova programındaki işbirliğinden dolayı teşekkür ediyorum, vermiş oldukları bilgilerin ilimiz için faydalı olmasını diliyorum.”

‘FİRMALARIN SORUNLARINI VE TALEPLERİNİ, BAKANLIĞIMIZA VE TÜM İLGİLİ MAKAMLARA İLETECEĞİZ’..

Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Hacim S. Kosaoğlu da, Ekonomi Bakanlığı tarafından illerde yürütülen faaliyetler ile bu faaliyetlerin amacı ve kapsamı hakkında bilgi paylaştı. Kosaoğlu, şunları söyledi: “Temel amacımız, bürokratlar olarak sahaya inip, firmalarımızla kendi ortamlarında tanışmak, yaptıkları işlerden ve karşılaştıkları güçlüklerden haberdar olmak, bakanlık tarafından sunulan imkânlar ve destekler hakkında bilgilendirmek. Gerek bakanlığımızla, gerekse diğer devlet kurumlarıyla ilgili sorunlarını, şikâyetlerini dinlemek ve çözümler sunmak, kurumumuz dışında olanların ise takipçisi olmak. Bu kapsamda, 40’tan fazla ilimizi ziyaret ettik. Bu yıl Haziran ayına kadar da tüm illerimizi ziyaret etmeyi hedefliyoruz. Ziyaretlerimizin, imkân dâhilinde sınırlı sayıda firmayla gerçekleştirilebilmesi sebebiyle, ziyaretlerin ikinci gününde, o illerdeki ticaret ve sanayi odalarımızla işbirliği yaparak, ziyaret edemediğimiz firmalarımızla da, iletişim ve istişare imkânı oluşturuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ziyaret ve organizasyonlar sonucunda, izlenimlerimizi, firmalarımız tarafından iletilen sorunları, gündeme gelen hususları, edindiğimiz bilgileri müsteşarlığımıza, ilgili genel müdürlüklere, bakanlığımıza, hatta bizim dışımızdaki bakanlıklar ile ilgili olanları, ilgili makamlara iletiyoruz. Bakanlığımız koordinatörlüğündeki programımızın gerçekleşmesini sağlayan, Yalova Ticaret ve Sanayi Odamıza ve Uludağ İhracatçı Birliklerimize teşekkür ediyoruz.”

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı