Yukarı Çık
 
‘Masumiyeti kanıtlanıncaya dek suçlu’
9 Mart 2018 Cuma 17:10:37
456 kez okundu.

 

 

  • Yalova Üniversitesi Hukuk Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Masumiyeti Kanıtlanıncaya Dek Suçlu’ konulu konferansa konuşmacı olarak Adli Bilimci Prof. Dr. Sevil Atasoy katıldı..

 

Hukukta masumiyet ve ‘Masumiyeti kanıtlanıncaya dek suçlu’ ifadelerini açıklayan Prof. Dr. Sevil Atasoy, adli vakalarda genellikle dikkat edilmeyen birtakım detayların büyük önem taşıdığını ifade etti..

 

Atasoy, ellerinde yanlış hükümlerle masum olduğu halde yıllarca hapis cezası alan 400 kişilik bir koleksiyon bulunduğunu ve bunun büyük çoğunluğunun görgü tanığı ifadeleriyle mahkûm edilmiş kişilerden oluştuğunu dile getirdi.. 

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Yalova Üniversitesi Hukuk Topluluğu, ‘Masumiyeti Kanıtlanıncaya Denk Suçlu’ konulu bir konferans programı düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Adli Bilimci Prof. Dr. Sevil Atasoy katıldı. RDKM’de gerçekleşen programa; Yalova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Güler Alkan, Yalova Baro Başkanı Av. Hakan Gergeroğlu da iştirak etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Yalova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Güler Alkan yaptı. Prof. Dr. Alkan, “Etkinliği düzenleyen Yalova Üniversitesi Hukuk Topluluğu’na ve programa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Sevil Atasoy’a teşekkür ediyorum. Öğrenci kulüpleri üniversiteler ve öğrenciler için oldukça önemlidir. Öğrenciler eğitim gördüğü alanlarda çeşitli kulüpler vasıtayla kendilerini geliştirme imkânı buluyorlar. Aktif olarak kulüp faaliyetlerine katılan öğrenciler iş hayatına atılırken daha avantajlı oluyorlar. Öğrencilerimize belirtilen her hususta destek vermeye hazırız. Ayrıca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun” dedi.

Atasoy anlattı..

Hukukta masumiyet ve ‘Masumiyeti kanıtlanıncaya dek suçlu’ ifadelerini açıklayarak söze başlayan Prof. Dr. Sevil Atasoy ise, adli vakalarda genellikle dikkat edilmeyen birtakım detayların büyük önem taşıdığını belirtti. İnsan beyninin geçmişte gördüğü ve duyduğu her şeyi kusursuzca hatırlayamadığını ve bununla ilgili zaman zaman yanılabildiğini belirten Atasoy, görgü tanığı yönteminin de mahkûmiyete temel gerekçe olamayabileceğini söyledi. Görgü tanığı yönteminin birçok masum insanı mahkûm ettirdiğini kaydeden Atasoy, ellerinde yanlış hükümlerle masum olduğu halde yıllarca hapis cezası alan 400 kişilik bir koleksiyon bulunduğunu ve bunun büyük çoğunluğunun görgü tanığı ifadeleriyle mahkûm edilmiş kişilerden oluştuğunu ifade etti. 

Çiçek hediye etti..

Konferansın sonunda Prof. Dr. Sevil Atasoy’a, Prof. Dr. Güler Alkan tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Yalova Barosu Başkanı Av. Hakan Gergeroğlu ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Prof. Dr. Alkan ve Prof. Dr. Atasoy’a çiçek hediye etti.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı