Yukarı Çık
 
‘RANTLA BU  İŞ YÜRÜMEZ!’
8 Mart 2018 Perşembe 18:02:42
684 kez okundu.

İl Genel Meclisi Üyesi Bahar Doğan, OSB yatırımcılarını uyardı..

 

  • İl Genel Meclisi Mart ayı dördüncü bileşiminde, İl Genel Meclisi Üyesi Bahar Doğan, OSB’lerin yer tahsisinin rant meselesine döndüğünü söyledi.

 

..”Yatırımcı ile ilgili devletin sağladığı imkanlar zaten var. Mesela; emlak vergisi ödemeyecek, SGK teşvikinden yararlanacak. Yasa ranta karşıdır, buna müsaade edilmemelidir.”

 

..”Ranta müsaade edildiği takdirde yatırımcı zamanında yatırımlarını bitiremez ve bu sefer yer pahalı gelir, kimse almaz. Rantla bu iş yürümez, bunların sıkı bir takibe alınması gereklidir.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İl Genel Meclisi Mart ayı dördüncü bileşimini gerçekleştirdi. Taşköprü beldesinde sanayi kuruluşlarının yer aldığı alanda kurulan ve İl Genel Meclisi’nin yüzde 6 katılım payı ile ortağı olduğu Yalova Akrilik Bazlı Elyaf ve Kompozit Ürünleri İleri Teknolojik Malzemeler (YALKİM) İhtisas OSB’nin; İl Özel İdaresi’nin ortaklık payına isabet eden katılım payı, kamulaştırma bedeli, cari harcama ve diğer her türlü giderlerin Yalova Akrilik Bazlı Elyaf ve Kompozit Ürünleri İleri Teknolojik Malzemeler Derneği tarafından karşılanacağına yönelik ek protokol maddesi görüşüldü.

Vali Yılmaz’a çağrı yaptı..

Konu üzerine İl Genel Meclisi Üyesi Bahar Doğan, OSB’lerin yer tahsisinde ranttan kaçınılması gerektiğine ilişkin genel bir değerlendirmede bulundu. OSB’lerin yatırımlarına İl Özel İdaresi olarak destek sağladıklarını kaydeden Doğan, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından OSB yatırımcılarına uygulanan kanunca ‘yüzde 25 kar edebilirsiniz’ diyor. Burada 50- 60 bin TL’ye yer alınıyor. Üzerine eklenerek, çevreye euro bazında satılıyor. Bu yüzde 25 kuralına uymuyor; dolayısıyla bu iş ranta dönmüş oluyor. Bununla ilgili takibi kim yapıyor? OSB’lerle bizim de ortaklığımız var. Rant amaçlı değil, üretim ve istihdama yönelik yatırımlar yapılmalıdır. Yatırımcı ile ilgili devletin sağladığı imkanlar zaten var. Mesela; emlak vergisi ödemeyecek, SGK teşvikinden yararlanacak. Yasa ranta karşıdır, buna müsaade edilmemelidir. Ranta müsaade edildiği takdirde yatırımcı zamanında yatırımlarını bitiremez ve bu sefer yer pahalı gelir, kimse almaz. Rantla bu iş yürümez, bunların sıkı bir takibe alınması gereklidir. Son günlerde söylenenler doğru ise, ne yasaya ne de mevzuata uyan kurallar değildir. Sayın Valimize bu anlamda olan-biteni buradan duyuruyoruz” dedi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı