Yukarı Çık
 
'YÜZBAŞI DİLEK AYGÜN'E ARMAĞAN OLSUN'
8 Mart 2018 Perşembe 17:52:45
446 kez okundu.

Yılın Kadını ödülü Suna Selma Koçal'ın..

 

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu katıldı..

 

Düzenlenen etkinlikte kadına şiddete dikkat çekildi. Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından, yaptığı projelerden dolayı 'Yılın Kadını' ödülüne Minyatür ve Ebru Sanatçısı Suna Selma Koçal layık görüldü..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Kent Konseyi Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde kutladı. Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün kutlama değil bir anma etkinliği olduğunu söyledi. Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde bir konferans düzenlendi. Uluslararası Ekolojik Kadın Derneği Başkanı Hüzün Yücel’in yaptığı konferansa konuk olarak katılan Uzman Psikolog Alanur Özalp, Yalova Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Avukat Elif Turnacı Çavuş, Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Alev Demirkesen, İl Kültür ve Turizm eski Müdürü Mine Aral, 'Kadın ve Çocuk Hayatın Neresinde' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldılar.

Koçal'a ödül..

Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 'Yılın Kadını' ödülüne Minyatür ve Ebru Sanatçısı Suna Selma Koçal layık görüldü. Koçal, ödülünü Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın elinden aldı. Koçal, bu ödülü Afrin'de teröristlerle burun buruna gelen Topçu Yüzbaşı Dilek Aygün'e armağan ettiğini açıkladı.

 'Dilek Yüzbaşı'na armağan olsun'..

Aldığı 'Yılın Kadını' ödülünü Afrin'de savaşan Topçu Yüzbaşı Dilek Aygün'e armağan eden Suna Selma Koçal, "En başta beni çok onurlandırdılar ve duygulandırdılar. Sanatsal faaliyetlerimle Türkiye'ye yapmış olduğum hizmetlerden dolayı ve Türkiye adına yurtdışında yapmış olduğum faaliyetlerden dolayı beni bu ödüle uygun gördüklerini düşünüyorum. Türkiye'yi sanatımızla Türk kadınının duruşuyla tanıtmaya çalışıyorum. Bu ödülü bana takdim edenlere teşekkür ediyorum. Ödülümü ben birine armağan etmek istiyorum. Kahraman Türk kadınları adına Afrin'de savaşan Dilek Yüzbaşı'nın şahsında bütün kadın subaylarımızın adına bu ödülü armağan etmek istiyorum. Bana verilen bu armağanı bu şekilde kabul ediyorum" diye konuştu. Mardin'de kamplarda kalan Suriyeli sığınmacılara ebru kursu vereceğini söyleyen Koçal, "Bu onura layık görülmem benim için çok büyük bir heyecan. Bu hafta yeni bir proje başlatacağız. Mardin'de AFAD'ın çadır kentleri var. 4000 binin üzerinde kişi bu kampta kalıyor. Proje kapsamında o kampta ebru derslerini başlatacağız. Bu ayın sonunda kurslarımız başlayacak" dedi.

'Yalova'da kadının adı var'..

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise, Yalova'da kadının adının her zaman var olduğunu söyledi. Başkan Salman, konuşmasında şu sözlere yer verdi: "Yalova’da kadının adı her zaman vardır ve hep oldu. Tabi kadınlarımız bunu kime borçlu? Seçme ve seçilme hakkını veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçludur. Ama her zaman kafamda şu soru işareti oluştu. Acaba kadınlarımız hiç emek ve mücadele vermeden acaba buna sahip çıktı mı? Cumhuriyetin kurulduğu yıldan 2000 yılların başına kadar kadınımızın giyimi, yaşamı ve toplum içinde önemi çok farklı yerlerdeydi. Ama bu yıldan sonra bakıyoruz ki, artık her gün kadın cinayetleri, çocuk gelinler ve kadına şiddetten hafta geçmesin ki bahsetmeyelim. Yani giderek kötüye gittik, iyiye ve doğruya gideceğimize. Ben bunun kadının emeğiyle düzeltileceğine yürekten inanıyorum. Yalova’da madem kadının adı var dedik ve buna sonuna kadar da inandım. Yalova Valisinden; Emniyet Müdürüne, Defterdarına, Rektörüne kadar kadın yönetici olarak birçok ilkelere imza attı. Ben de Belediye Başkanı olarak şunu yaptım. Benden önce hiç kadın Belediye Başkan Yardımcısı yoktu ve Belediye Meclisi’nden Jülide Hanımı, Belediye Başkan Yardımcım yaptım. Memurlardan da 3 belediye başkan yardımcım hakkım vardı. Belediye Başkan Yardımcısı olarak Gülden Hanımı göreve getirdik. Yani 5 başkan yardımcımızın ikisi kadın."

'Bir anma günüdür'..

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu da, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün bir kutlama olmadığını yıllardır vurguluyorum. Yine vurgulayacağım. Bu bir kutlama, kadınların şarkılı, türkülü bir gün geçireceği bir gün değildir. Güzel etkinliklerle kadınlarımızın gününü anmak tabi ki gerekiyor" şeklinde konuştu.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı