Yukarı Çık
 ‘İlme, irfana yapılan yatırımlar boşa gitmez’
28 Şubat 2018 Çarşamba 14:38:31
574 kez okundu.

Altınova Halk Kütüphanesi’ne görkemli açılış

 

 

 

Açılışa katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, “Altınova’daki bu kütüphaneyi yaparken Milletvekilimizden, Valimizden, Belediye Başkanımızdan çok destek aldık” dedi..

 

İlme, irfana yapılan yatırımların boşa gitmeyeceğine dikkat çeken Hamdi Turşucu, “Ülkemizde cep sinemalı 44 gezici kütüphane var. Önümüzdeki ay sonunda bir tane de Yalova’ya göndereceğiz. Ayrıca İl Halk Kütüphanemizi; Milletvekilimizin, Valimizin, yerel yönetimin desteğiyle kütüphane kompleksi şeklinde yapmak istiyoruz. Altınova’nın dışındaki diğer ilçelerde de çalışmalar yürüteceğiz” açıklamasında bulundu.

 

Vali Yılmaz, “Kütüphaneyi açılmadan önce ziyaret ettiğimizde içinde öğrencilerimiz vardı. Kütüphanemizin asıl sahibi onlar. Kütüphaneyi dolduranlar, kütüphaneden kitap  alıp okuyanlar. Esas onlar için hayırlı olsun diyorum” diye konuştu..

 

Altınova’nın çok önemli bir kazanım elde ettiğini dile getiren Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Kütüphanedeki kitap sayısının yılsonuna kadar 10 bine ulaşması ve 2019 yılında sayının 15 bini bulması hedefleniyor. Bu önemli eserin ilçemize kazandırılmasında katkıları olanlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu..

 

 

Haber / Ebru HASBULAT

 

Altınova Belediyesi ve Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliği ile yapılan Altınova İlçe Halk Kütüphanesi düzenlenen törenle hizmete girdi. Açılışı yapılan kütüphanede ilk etapta 5 bin 850 kitap bulunurken, özürlü vatandaşlar da unutulmadı. Kütüphanenin daha şimdiden 380 üyesi bulunuyor.

AÇILIŞA GENİŞ KATILIM..

Altınova İlçe Halk Kütüphanesi açılışına; Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Yalova Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Güler Alkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ali Gemalmaz, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, CHP İl Başkanı Ertan Şener, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, AK Parti Altınova İlçe Başkanı Hasan Zafer ve yönetim kurulu üyeleri, İl genel ve belediye meclis üyeleri, Kültür ve Turizm İl Müdürü Şeref Tali ve Yalova İl Halk Kütüphanesi Müdürü Bünyamin Utar, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

İLK ETAPTA 5 BİN 250 KİTAP..

Altınova Vakıfbank İlkokulu’nun arkasında Cumhuriyet Mahallesi 7. Sokak 4 numaralı adreste hizmete giren İlçe Halk Kütüphanesi’nde ilk etapta 5 bin 850 kitap yer alıyor. Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen ve Yalova İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nce satın alınması yapılan 5 bin 250 kitabın tüm teknik işlemleri İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nde yapılarak, Altınova İlçe Halk Kütüphanesi’nde hizmet vermek üzere rafta yerini aldı. 
Kütüphanede; 1.171 adet çocuk kitabı, yetişkin ve genç okuyucularımız için 2.597 adet edebiyat, 230 adet tarih, 250 adet felsefe ve psikoloji, 200 adet bilim, sanat ve teknoloji, 420 adet dini konularda kitap bulunuyor. 
HERŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞ.. 
300 metrekarelik alanda hizmet verecek olan kütüphanede; 48 kişilik ders çalışma alanı, 7 adet satranç takımı, 5 adet bilgisayar, 1 adet play station, 8 kişilik misafir koltuğu ve 21 adet çocuk okuyucu ağırlama kapasitesi bulunmakta. Kütüphanenin girişi ve lavaboları engelli erişimine uygun olarak düzenlendi. 
‘ÇOK ÖNEMLİ BİR KAZANIM’.. 
Altınova’nın çok önemli bir kazanım elde ettiğini ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Kütüphanedeki kitap sayısının yılsonuna kadar 10 bine ulaşması ve 2019 yılında sayının 15 bini bulması hedefleniyor. Kütüphanemizde özürlü kardeşlerimiz için de imkanlar bulunmakta. Yeni yayınlanan tüm eserler Bakanlığımız tarafından kütüphanemize gönderilecek. Bu önemli eserin ilçemize kazandırılmasında katkıları olan Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’a, Yalova Milletvekilimiz Fikri Demirel’e, Valimiz Tuğba Yılmaz’a, Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürümüz ve ekibine, İl Kültür ve Turizm müdürlüğü personeline ve Yalova İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederiz” dedi.

‘BÜYÜK YANILGI’..

Ülke genelinde 223 ilçede kütüphane olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, “Ülke genelinde 376 kütüphanemizde tadilat veya yeniden yapım çalışmaları var. Altınova’daki bu kütüphaneyi yaparken Milletvekilimizden, Valimizden, Belediye Başkanımızdan çok destek aldık. ‘Türk insanı okumaz’ yanılgısı var. Konya Halk Kütüphanesi’nin yıllık 2 milyon kullanıcısı var. 2017’de 6 bin 335 tür kitap basıldı. Aynı yıl 66 binin üzerinde çeşitli kitap basıldı. 700 bin kitabın baskısı gerçekleştirildi. Bu konuda dünyada 10’uncu sıradayız” diye konuştu.

‘ALTINOVA’YI AYAKTA ALKIŞLIYORUM’..

Hamdi Turşucu, sözlerine şöyle devam etti: “İlme, irfana yapılan yatırımlar boşa gitmez. Ülkemizde cep sinemalı 44 gezici kütüphane var. Önümüzdeki ay sonunda bir tane de Yalova’ya göndereceğiz. Yalova Üniversitesi ile ortak bir şeyler yapabilir miyiz ona bakacağız. Rektörümüzü ziyaret edeceğiz. İl Halk Kütüphanemizi; Milletvekilimizin, Valimizin, yerel yönetimin desteğiyle kütüphane kompleksi şeklinde yapmak istiyoruz. Altınova’nın dışındaki diğer ilçelerde de çalışmalar yürüteceğiz. Açılışını yaptığımız bu kütüphanenin daha şimdiden 350 üyesi bulunuyor. Altınova’yı ayakta alkışlıyorum.”

Ardından günün anısına Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu’ya ‘Hersek Lagünü’ tablosu hediye etti.

‘BİRLİK VE BERABERLİK RUHU’..

Ardından Altınova Kaymakamı Zafer Engin, yaptığı konuşmada, bu eserin oluşmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Gezici kütüphaneyle en ücra köşelere kadar insanların kitapla buluşacağını ifade eden AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, “Bu kütüphanenin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bugün dünya ile mücadele ediyoruz. Bunun için ilme sahip gençler yetiştirmek zorundayız. Bütün dünyayla mücadele ediyoruz. Bizim bir karış toprağımıza göz koyanların gözünü çıkartır, elini kopartırız. 15 Temmuz’da kazandığımız birlik ve beraberlik ruhuyla bizi kimse yıkamaz” diye konuştu. Konuşmanın ardından aynı zamanda ressam olan Hürriyet Ortaokulu Müdürü İlhan Aydan tarafında yapılan Fikri Demirel’in portresi kendisine hediye edildi.

‘EN ÖNEMLİ UNSUR EĞİTİM’..

Ardından kürsüye gelen Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, şöyle konuştu: “Böyle güzel bir hizmetin açılmasında, bir arada bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız ilçe ziyaretinde, kütüphanemizin nasıl yapıldığını yerinde görmek için ziyaret ettik. Kütüphanemiz açılmadan içinde öğrencilerimiz vardı. Kütüphanemizin asıl sahibi onlar. Kütüphaneyi dolduranlar, kütüphaneden kitap  alıp okuyanlar. Esas onlar için hayırlı olsun diyorum. Sonuçta bizim en güçlü değerlerimizden bir tanesi de güçlü donanımlı bir genç nesle sahip olmamız. Biz neslimizi, gençlerimizi en güzel şekilde eğitirsek onlar da nihayetinde tıpkı bu vatanı bize emanet eden atalarımız gibi, aziz şehitlerimiz gibi 15 Temmuz’da hainlere dur diyen aziz milletimiz gibi gelecekte de vatanımızı en güzel şekilde koruyacak daha da ileri noktalara taşıyacaklardır. Okumak ve araştırmak bu nedenle önemli. Okuyan ve araştıran nesiller her daim ülkemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaklar. Ben kütüphanemizin bu noktaya gelmesinde, açılmasında emeği geçen Milletvekilimize, Genel Müdürümüze, desteğiyle ve mesajlarıyla aramızda bulunan Sayın Bakanımıza, Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın Genel Müdürümüz yeni müjdeler verdi. İnşallah o müjdelerde bir araya gelmek ümidiyle, hepinize saygılar sunuyorum”

Konuşmaların ardından Altınova İlçe Müftüsü tarafından yapılan duaların ardından kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı