Yukarı Çık
 
 Yalova’dan 24 AR-GE projesi
14 Şubat 2018 Çarşamba 14:46:07
394 kez okundu.

Yalova halkı, diğer illere göre alan dönüşümü konusunda daha duyarlı davranıyor

 

  • Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, “İl Müdürlüğü olarak 24 tane AR-GE projemizi Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştiriyoruz. Gerek çevre, gerek de şehircilik kanadımızda önemli işler yapıyoruz” dedi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, kentsel dönüşüm konusunda Yalovalıların diğer illere göre daha bilinçli olduğunu savunarak, “Vatandaşlarımıza cazip fırsatlar sunup, alan dönüşümü konusunda bilgiler veriyoruz. Şimdiye kadar Yalova’da 631 tane riskli bina tespit edildi. Bunların 500’den fazlası yıkıldı, geride kalan kısmının iş ve işlemleri devam ediyor. Diğer illere göre, alan dönüşümü konusunda hemşerilerimiz daha duyarlı davranıyorlar. İl Müdürlüğü olarak 24 tane AR-GE projemizi Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştiriyoruz. Müdürlük personelimiz farklı kurumlardan gelmiş, bilgi birikimi yüksek ve donanımlı kişiler. Bu bağlamda gerek çevre gerek de şehircilik kanadımızda önemli işler yapıyoruz. Yalova butik bir il. Yalova kültür düzeyi yüksek bir ilimiz. Her tülü iş ve işleme yönelik eğitim merkezi konumunda. Küçük bir il olması sebebiyle çok farklı işler yapılabilir. Buna şehrin kendi coğrafyası izin veriyor” dedi.

Türkiye’de ilk 24 AR- GE projeleri..

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Türkiye’de bir ilk olarak başlatılan 24 adet AR- GE projeleri şöyle: “Yalova'da Trafik Kaynaklı Hava Kirliliğinin Tespiti ve  Cadde-Sokak Bazlı Haritalandırılması, ‘Çevreciyiz’ Çevre Temalı İnternet Bilgi Yarışması, Kıyı Dolgu  Planlarının İnternet Üzerinden Kamuoyu ile Paylaşıma Açılması, Jeolojik- Jeoteknik Etüt Raporları ve Yerleşim Uygunluk Paftalarının İnternet Üzerinden Kamuoyu İle Paylaşıma Açılması, Katkı Maddelerinin Beton Mukavemetine Uzun Süreli Etkilerinin İncelenmesi, Yalova 3-B (Üç Boyutlu) Kent Modeli, Muhtemel Deprem Senaryolarının ve Önlemlerinin Araştırılması (ELER Deprem Kayıp Tahmin Programı), Yalova Yöresel Doku ve Mimari Özelliklerinin Belirlenmesi ve Yaygınlaştırılması, Atık Betondan (Yıkıntı Atıklarından) Geri Kazanılan Agrega İle Taze Beton Üretimi, Yapı Denetim Sisteminde Entegre Sigorta Uygulaması, Binalarda 3-B (Üç Boyutlu) Sanal Mimari Uygulamaları, Paslanmanın (Çelik Korozyonunun) Beton Dayanımına Zaman İçerisindeki Etkilerinin İncelenmesi, Yavaş Şehir (Slow City) Yalova Uygulaması, Trafik ve Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Çevre ve İnsan Sağlığına Etkilerinin Araştırılması, Tersaneler Bölgesi Faaliyetlerinin Çevresel Etkilerinin İncelenmesi ve Modellenmesi, Modern Şehirlerin Silüetinde Mabet Sorunu ve Çözüm Önerileri, Yatırım (Kamu ve Özel Sektör) İçin Uygun Arazi Envanterinin CBS Yöntemiyle Belirlenmesi, Bina Güçlendirilmesinde Yeni Yöntemler (Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme), Yeşilay Tematik (Survivor) Park ve Simülasyon Merkezi, Bina Çatı ve Temellerinde Su İzalasyonu İçin Yeni Malzeme ve Yöntemlerin Araştırılması, CBS Yöntemleri İle  Kentsel Dönüşüm Alanlarının Sayısal Haritalarının Oluşturulması ve Dünyadaki Örneklerinin İncelenmesi, Çevre Eğitiminde Yeni ve Entegre Yaklaşımlar (İnternet Üzerinden Ödüllü Yarışma, Çizgi Film, Tiyatro Gösterileri, Genç Gönüllü Çevre Müfettişleri, Çöpün Sanat Olsun), Kıyı Çizgisinin Zaman İçerisindeki Değişiminin CBS Yöntemleri İle İncelenmesi, Arşivimizin Dijital ve Çevrimiçi Hale Getirilmesi.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı