Yukarı Çık
 
YÜZDE 2’LİK ÜRETİM YALOVA’DAN
13 Şubat 2018 Salı 16:37:14
379 kez okundu.

Türkiye’nin zeytin üretimine Yalova’dan destek!

 

 

 

  • Yalovalı zeytin üreticileri, önceki yıllara kıyasla zeytin ve zeytinyağına talebin arttığını söylediler. 1 milyon adet zeytin ağacının bulunduğu Yalova, Türkiye’nin yüzde 2’lik zeytin ihtiyacını karşılıyor..

 

..”Zeytinde verimi artırmak adına İl Özel İdaresi’yle ortak bir proje geliştirdik. Amacımız; üreticimizin doğru bakım ve uygulamalarla ürününü verimli bir şekilde üretmesidir. 2017 yılında 9 bin 273 ton zeytin üretimi yapıldı.”

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Zeytinin kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin olduğu ve birçok vitamin içerdiği biliniyor. Başta E vitamini, A, D ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olan zeytin aynı zamanda vücuttaki kalsiyum kaybını da engelliyor. Çocukların beyin gelişiminde de oldukça büyük bir etkiye sahip olan zeytinin hücrelerin ve dokuların yaşlanmasını engellediği biliniyor.

‘ZEYTİN ÜRETİMİNİN YÜZDE 2’Sİ YALOVA’DAN’..

Yalovalı zeytin üreticileri, önceki yıllara kıyasla zeytin ve zeytinyağına talebin arttığını söylediler. Yalova’da 1 milyon zeytin ağacının bulunması, Türkiye’nin yüzde 2’lik zeytin talebini karşılıyor. Bununla birlikte zeytinyağı diğer; ayçiçeği, pamuk, mısır özü yağlarına oran ile daha fazla tüketilmeye başladı. Yalova’da zeytin üretiminin başarılı sonuçlar verdiğini söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Suat Parıldar, “Yalova’da 1 milyon adet zeytin ağacımız var. 33 bin 881 dekarlık alanı kapsayan zeytin üretimi ilimiz açısından çok önemlidir. Zeytinde verimi artırmak adına İl Özel İdaresi’yle ortak bir proje geliştirdik. Amacımız; üreticimizin doğru bakım ve uygulamalarla ürününü verimli bir şekilde üretmesidir. 2017 yılında 9 bin 273 ton zeytin üretimi yapıldı. Zeytin üreticileri, kendi bölgelerinde örnek olacak çiftçiler. Projelerimiz çok güzel sonuçlanıyor. Türkiye’nin zeytin üretiminin yüzde 2’sini ilimiz karşılamaktadır” diye konuştu.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı