Yukarı Çık
 
YALOVA'YA KREDİ YAĞDI
13 Şubat 2018 Salı 11:38:53
1716 kez okundu.

 

 

  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) rakamlarına göre; 2017 yılında Türkiye'de en fazla kredi Yalova'da kullanıldı.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) rakamlarına göre 2017’de mevduatını en fazla artıran illerden üçüncüsü yüzde 31’lik tırmanış ile Yalova oldu. Yalova'da mevduat miktarı 3.7 milyar liraya çıktı. Yalova’nın kurdaki artıştan önemli ölçüde yararlandığı görüldü. Yalova'da döviz mevduatı yüzde 64 yükseldi. Dolar kuru geçen yıl yüzde 6.7 yükselişle yılı 3.78 liradan kapatmıştı. Fakat Yalova’nın aynı zamanda kredisini de 48 artırarak 4.7 milyar liraya çıkarması 2017’nin en canlı ili olarak öne çıkmasını sağladı. Kredi artışında Yalova’nın ardından Denizli yüzde 45’lik tırmanış ve 36 milyar liralık tutar ile paranın aktığı illerden birisi oldu. Batman, Çanakkale, Elazığ ve Kahramanmaraş kredide önemli sıçrayışlar kaydetti. Mevduat artışında dolayısıyla zenginleşmede en geride kalan il yüzde 4’lük artışta kalan Kırşehir ve onu yüzde 5.7 ile takip eden Bartın oldu. Sivas, Yozgat ve Giresun bu illeri takip etti. Enflasyonun yüzde 12 ve mevduat faizlerinin yüzde 15 olduğu yıl bu artışlar reel olarak mevduat azalması yani fakirleşme anlamına geliyor.

Mevduatı en az artan il Kırşehir..

Mevduatı en az artan illerde ilk 5’te Orta Anadolu şehirlerinin ağırlığı var. Kırşehir, 2017’de yüzde 4 artış yakalayıp 2 milyar 252 milyon liraya çıkarak mevduatını en az artıran şehir oldu. İkinci sırada yüzde 5.7 artışla Bartın, üçüncü sırada ise yüzde 7.5 artışla Sivas yer aldı. Yozgat ve Giresun da yüzde 8.2 artışla ilk 5’te.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı