Yukarı Çık
 
'KURAKLIK YOK AMA...'
11 Şubat 2018 Pazar 16:43:54
540 kez okundu.

 

 

 

.."İsrafın önüne geçilmeli!"

 

  • Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Buğday, barajın doluluk oranının yüzde 67-68 civarlarında olduğunu söyledi. Buğday, yaptığı açıklamada, ‘kuraklık yok’ dedi, ancak israfın da önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

 

.."Yalova'nın ortalama yağış miktarı 723 mm civarındadır. En kurak Temmuz ayı, en fazla yağış alan ay ise Aralık ayıdır."

 

.."Yeraltı suları kuraklığa karşı gelecek nesillerin sigortasıdır. Yağışların azalması, plansız kullanım, su israfı ve bilinçsizlik, yeraltı sularının azalmasına ve kirlenmesine neden olmaktadır."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Buğday, Yalova'da bu yaz kuraklık beklemediklerini ifade etti. Yalova'da ortalama yağış miktarının 723 mm olduğunu söyleyen Buğday, en az yağış miktarının Temmuz ayında olduğunu, en fazla yağış miktarının ise Aralık ayında gerçekleştiğini söyledi. Vatandaşların müsterih olması gerektiğini söyleyen Buğday, suyu bilinçsiz kullanılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

'Doluluk oranı 67-68 civarında'..

Yalova'da şu anda kuraklık beklenmediğini söyleyen Buğday, şu şekilde konuştu: "Yalova'nın ortalama yağış miktarı 723 mm civarındadır. En kurak Temmuz ayı, en fazla yağış alan ay ise Aralık ayıdır. Yeraltı suları kuraklığa karşı, gelecek nesillerin sigortasıdır. Yağışların azalması, plansız kullanım, su israfı ve bilinçsizlik, yeraltı sularının azalmasına ve kirlenmesine neden olmaktadır. Kuraklık, tarımsal, hidrolojik be meteorolojik olmak üzere üç şekilde görülebilir. Fakat Yalova'da şu anda kuraklık söz konusu değildir. Gökçe Barajı'nın doluluk oranı yüzde 67-68 oranındadır. Ortaburun Göleti ise yüzde 100 doluluk oranına sahiptir. Bu doluluk oranlarına aldanıp suyumuzu elbette israf etmemeliyiz. Suyu bilinçli kullanmalı ve tasarruf yapmalıyız. Su israfı konusunda yetkililerin bir çalışma yapması gerekiyor. Ormanlarımızı korumak, bilinçli su tüketmek, gereksiz sulamalardan kaçınmak, çevre ve suyu kirletmemek herkesin rahatlıkla alabileceği tedbirler arasındadır."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı