Yukarı Çık
 
‘DENİZİN ALTINA BİLE KÖPRÜLER YAPARIZ!’
9 Şubat 2018 Cuma 17:07:59
950 kez okundu.

Dr. Ulukaya, zemindeki sıvılaşma sorununun mühendislik imkanları ile çözülebileceğini söyledi ve ekledi..

 

  • Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, kaçak yapısı bulunmadığı için Yalova’nın şanslı bir il olduğunu söyleyerek, HABERCİ’ye özel açıklamalarda bulundu.

 

..”Yalova’da alan dönüşümü konusunda yetersiz kaldık. Şu an Bağlarbaşı Mahallesi’nde söz konusu olan kentsel dönüşüm projesinde, bakanlığın yerel yönetimlere yetki vermesine rağmen hiçbir ilerleme kaydedilmedi.”

 

..‘Yalova’da 631 tane riskli bina tespit edildi. Bunların 500’den fazlası yıkıldı, geride kalan kısmının iş ve işlemleri devam ediyor. Diğer illere göre alan dönüşümü konusunda hemşerilerimiz daha duyarlı davranıyorlar.’

 

..”Binaların mühendislik açısından faydalı süresi 50 yıldır. Binalar da insanlar gibi yaşayan birer organizmadır. İsterseniz kale gibi bir bina yapın, 50 yıl sonra tüm binalar riskli yapılar kapsamındadır. Bu yüzden vatandaşlarımıza konuyu detaylı biçimde anlatmaya çalışıyoruz.”

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, bir binanın mühendislik ömrünün 50 yıl olduğunu ifade ederek, vatandaşların alan dönüşümü konusunda duyarlılık göstermesi gerektiğini söyledi. Alan dönüşümlerine Bakanlık olarak öncelik verdiklerini kaydeden Dr. Ulukaya, “Riskli alanların tespitinin yerel idareler tarafından yapılması konuya hakimlik açısından daha iyi olacaktır. Yalova’da alan dönüşümü konusunda yetersiz kaldık. Şu an Bağlarbaşı Mahallesi’nde söz konusu olan kentsel dönüşüm projesinde, bakanlığın yerel yönetimlere yetki vermesine rağmen hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Bunun dışında eski mahallelerden başlayarak AR-GE projelerimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

‘Yalova’da 631 tane riskli bina tespit edildi’..

Alan dönüşümlerinde vatandaşların gönüllü ve bilinçli olması gerektiğini savunan Dr. Ulukaya, “Alan dönüşümünde binanın risk tespiti için vatandaşın rızası gerekir. Bugüne kadar ne Bakanlığımız ne de yerel yönetimlerimiz böyle bir zorlama içerisine girmemiştir. Vatandaşlarımıza cazip fırsatlar sunup, alan dönüşümü konusunda bilgiler veriyoruz. Şimdiye kadar Yalova’da 631 tane riskli bina tespit edildi. Bunların 500’den fazlası yıkıldı, geride kalan kısmının iş ve işlemleri devam ediyor. Diğer illere göre, alan dönüşümü konusunda hemşerilerimiz daha duyarlı davranıyorlar. Bina bazında yapılan alan dönüşümlerini sadece can güvenliği açısından değil; estetik, çağdaş standartlara uyum açısından da değerlendirmek lazım. Aksi halde sadece can güvenliğini göz önünde bulundurarak çarpık yapılaşmayı olduğu yerde düzeltmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

‘Her yıl 500 bin konutu kentsel dönüşüm kapsamına alacağız’..

Yalova’nın zeminde sıvılaşma sorunu olmasının gelişmeye engel olmadığını söyleyen Dr. Ulukaya, şu ifadelere yer verdi: “Yalova’nın bazı muhtelif yerlerinde sıvılaşma var. Bu alanlar teknik anlamda zorlu alanlar. Ancak mühendislik imkanları artık üst düzeyde. Yeterince ıslah ve zemin iyileştirmesi yapılan alanda projemizi oluşturabiliriz. Denizin altına bile köprüler yapabiliriz. Her şey maliyet ve zamanla çözülebilir. Aynı zamanda Yalova fay hattının üzerinde bulunuyor. Ancak biz bu olumsuzlukları iyileştirmeden, ‘böyle kalalım, gelişmeyelim’ diyemeyiz. Bunu aklın, fennin ve bilimin getirdiği çözümler ile sonuca ulaştırabiliriz. Bakanlık olarak kendimize bir sınır belirledik. Türkiye genelinde 15 yıl içerisinde 7 milyon birim konutumuzun risk tespitini yapıp dönüştüreceğiz. Bu demek oluyor ki her yıl 500 bin konutu kentsel dönüşüm kapsamına alacağız. Bir şehri dönüştürmek kolay değil, bunun için çalışmalarımız sürüyor. Yalova’nın kaçak yapısı çok fazla yok. İmara aykırı bir yapısı bulunmuyor. Gecekondulaşma yok denecek kadar az. Binaların mühendislik açısından faydalı süresi 50 yıldır. Binalar da insanlar gibi yaşayan birer organizmadır. İsterseniz kale gibi bir bina yapın, 50 yıl sonra tüm binalar riskli konuma gelir. Bu yüzden vatandaşlarımıza bu konuyu detaylarıyla anlatmaya çalışıyoruz.”

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı