Yukarı Çık
 
'SİZİ ALLAH'A ŞİKAYET EDİYORUZ'
9 Şubat 2018 Cuma 15:24:11
631 kez okundu.

 

 

 

  • Merkez Camii önünde Cuma namazı çıkışı Yemen'deki zulme sessiz kalmamak ve Afrin'deki Mehmetçiklerimizin yanlarında olmak için İHH tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

 

.."Suudi Arabistan, koalisyon adı altında mezhepçi ülkeleri ve Amerika’yı da yanına alarak büyük askeri gücünü siviller ve masumlar üzerinde sergiledi. İran daha sessiz ve derinden giderek savaşı devamlı ve çıkmaz hale soktu."

 

.."Sivilleri havadan bombalayan Suudi Arabistan’ı ve sivillere yardım ulaştırılmasını engelleyen İran’ı Allah’a havale ediyoruz. Amerikan başkanı ile sevimli pozlar veren Suudi kralı, söz konusu Müslümanlar olunca neden zalimleşiyor; anlamış değiliz."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

İHH Yalova Şubesi tarafından Yemen'deki zulme ve Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik bir basın açıklaması yapıldı. İHH Yalova Şube Başkanı Sabri Kan, Yemen'deki zulme sessiz kalmadıklarını ifade etti. Kan, "Bilindiği gibi 2014 yılında Yemen’de uluslararası düzeyde tanınan hükümetle Şii Husiler arasında iç savaş patlak vermişti. Devrik devlet başkanı Ali Salih’e bağlı güçler Yemen'deki Şii mezhebine tabi Husilerle ittifak yapıp mevcut hükümet binalarını kontrol altına alarak yeni bir iç karışıklığa sebebiyet vermişlerdi. 2015 yılında Suudi Arabistan, Yemen hükümetinin yanında yer alırken İran Husileri destekledi. Böylece ülkede Suudi Arabistan’la İran arasında bir vekâlet başladı" diye konuştu.

'8 binden fazla kişi hayatını kaybetti'..

İç savaşla birlikte 8 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Kan, "Suudi Arabistan, yanına koalisyon adı altında mezhepçi ülkeleri ve Amerika’yı da alarak büyük askeri gücünü siviller ve masumlar üzerinde sergiledi. İran daha sessiz ve derinden giderek savaşı devamlı ve çıkmaz hale soktu. Yaşanan iç savaşla birlikte 45 binden fazla kişi yaralandı ve 8 binden fazla kişi de hayatını kaybetti. Yemen, savaştan önce dünyanın da en fakir 24. ülkesiydi. Savaşla birlikte Yemen tamamen harap olmuş durumda. Ülkede kolera salgını nedeniyle üç binden fazla insan hayatını kaybetti. Diğer hastalıklardan ve açlıktan dolayı ölüm oranı da hızla artıyor. Ölenlerin çoğu kadın, yaşlı ve çocuklar... Suudi Arabistan ve İran’ın uyguladığı abluka nedeniyle sağlık sistemi çökmüş, yeterli miktarda ilaç ve gıda maddeleri ülkeye giremiyor. Çatışmalar sırasında 274 sağlık kuruluşu hasar gördü, 13 sağlık çalışanı öldürüldü. Ülkedeki koşullar nedeniyle tedarik edilen az sayıdaki ilaç da fahiş fiyatlarla satılıyor. 28 milyonluk ülkede nüfusun yüzde 75’i başkasının yardımı olmadan açlığını gideremez durumdadır" ifadelerine yer verdi.

'Allah'a şikayet ediyoruz'..

"Suudi Arabistan hava kuvvetleri her şeyi yerle bir etti" diyen Kan, açıklamasına şöyle devam etti: "Fabrikalar, yollar, gıda depoları, hava alanları ve pek çok yaşam alanı bombalandı. Su şebeke sistemi çöktüğü için Yemenlilerin yüzde 80’i temiz suya ulaşamıyor. Salgın hastalıkların en büyük sebeplerinden biri de budur. Yemen ekonomisi savaştan önce de kötüydü. Ülkede iki kişiden birisi işsizdi. Savaşla birlikte durum daha da kötüleşti. 2003 yılından bu yana İHH, Yemen’e yardım ediyor. Ancak fon yetersizliği nedeniyle bu yardımlar çok acil durumlar için kullanılabiliyor. Bugünden sonra da İHH, yardım çalışmalarını hız kesmeden devam ettirecektir. Yanma mezhepçi diğer ülkeleri de alarak Yemen'de taş üstünde taş bırakmayan Suudi Arabistan ile dünya üzerinde İslam Coğrafyasındaki Müslüman ülkeler dışında zalim tek bir ülkeye kurşun sıkmamış mezhepçi İran’ı, bu kirli savaşı sürdürdükleri için kınıyor ve Allah’a şikâyet ediyoruz. İslam ümmeti olma basiretini kavramamış bu zihniyetin, Müslümanları batılı ülkelerin oyuncağı haline getirme gayretini lanetliyoruz. Sivilleri havadan bombalayan Suudi Arabistan’ı ve sivillere yardım ulaştırılmasını engelleyen İran’ı Allah’a havale ediyoruz. Amerikan başkanı ile sevimli pozlar veren Suudi kralı, söz konusu Müslümanlar olunca neden zalimleşiyor anlamış değiliz. Zamanında Afganistan ve Çeçenistan'ı kan gölüne çeviren Rusya ile sevimli pozlar veren İran, söz konusu Müslümanlar olunca Yemen ve Suriye’de neden zalimleşiyor anlamış değiliz. Yemen’den bir kardeşimizin nidasını Yalova’da seslendirmek istiyoruz: “Yemen halkı, kafeste tutulan göçmen kuşlar gibi masum ve ölüme terk edilmiş durumdadır. Ey Osmanlı torunları Yemen’de kardeşleriniz katlediliyor lütfen sessiz kalmayın."

Afrin için dualar edildi..

Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nda Mehmetçiklerimizin yanında olduklarını ifade eden Kan, daha sonra şunları söyledi: "İslam ülkelerinin son umudu, son kalesi Türkiye, batılı emperyalistlerin oyunlarını tek tek bozmaya başlamış ve batının bukalemun yeni örgütü PYD’yi sınırlarımıza yaklaştırmamak için Afrin’e doğru, haklı ve güçlü bir harekât başlatmıştır. Bu onurlu girişimi gerçekleştiren kahraman askerlerimize Allah’tan cesaret ve muvaffakiyetler diliyoruz. Şehit olan askerlerimize rahmet, gazilere acil şifalar diliyoruz."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı