Yukarı Çık
 
Orman köylüsüne 700 bin TL destek
8 Şubat 2018 Perşembe 11:59:17
736 kez okundu.

 

 

Yalova Orman İşletme Müdürü Mehmet Murat Bilinmiş:

'KÖYLÜNÜN GELİRİ YÜKSELECEK'

 

 

Yalova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından orman köylülerine 2018 yılında verilecek ORKÖY kredilerine ait bilgilendirme toplantısı ve kura çekimleri yapıldı..

 

  • Orman Genel Müdürlüğü’nün, vatandaşların yaşam şartlarını iyileştirmek amacıyla başlattığı proje çerçevesinde verilen ORKÖY kredileri, üreticilerin yüzlerini güldürüyor..

 

.."ORKÖY kredileri sosyal amaçlı ve ekonomik amaçlı olmak üzere 2 şekilde vatandaşların hizmetine sunuyoruz. 2017 yılında süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, fenni arıcılık, güneş enerjisi ve dış cephe ısı yalıtımı mantolama projeleri kapsamında 66 haneye 800 bin TL kredi desteği sağlandı."

 

.."Amacımız orman köylülerine verilen bu krediler ile daha rahat koşullarda bir yaşam elde edilmesine katkı vermek. 2012 yılından beri toplamda 2 milyon TL kredi verildi, 222 hane ORKÖY kredisinden faydalandırıldı."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Orman Genel Müdürlüğü’nün başlattığı ORKÖY projesiyle orman köylüsüne destek olunurken, ORKÖY faaliyetleri çerçevesinde verilen kredilerle köylerde yaşayan vatandaşların kalkınmasının sağlanması hedefleniyor. Yalova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından orman köylülerine 2018 yılında verilecek ORKÖY kredilerine ait bilgilendirme toplantısı ve kura çekimleri gerçekleştirildi.

'2017 yılında 66 haneye destek sağlandı'..

2018 yılında Yalova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ORKÖY projeleri kapsamında 700 bin TL ödenek tahsis edildiğini belirten Yalova Orman İşletme Müdürü Mehmet Murat Bilinmiş, "ORKÖY kredileri sosyal amaçlı ve ekonomik amaçlı olmak üzere 2 şekilde vatandaşların hizmetine sunuyoruz. 2017 yılında süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, fenni arıcılık, güneş enerjisi ve dış cephe ısı yalıtımı mantolama projeleri kapsamında 66 haneye 800 bin TL kredi desteği sağlandı" ifadelerine yer verdi.

'Ormanlar üzerindeki baskı azaldı'..

"Bu kredilerden soysal amaçlı olanlar bir yıl ön ödemesiz, ekonomik amaçlı krediler ise iki yıl ön ödemesiz olarak kullandırılıyor" diyen Bilinmiş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Tüm kredi türlerinde yüzde 20’lik kısmı hibe olup geri kalan miktarlar ise faizsiz olarak kullandırıldı. Muhtarlarımızla yaptığımız toplantı ile ORKÖY destekleri hakkında etraflıca bir bilgilendirme yapıldı ve ardından hangi köylere verileceği ile ilgili olarak kuralar çekildi. Köylü vatandaşlarımıza verilen kredi desteği ile gelir seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Orman köylerine gerekli ekonomik katkı sağlandı ve ormanlar üzerindeki baskı da böylece azalmış oldu. Çünkü ekonomik durum ne kadar iyi olursa, refah seviyesi o kadar artar ve hayat şartları iyileşir. Amacımız orman köylülerine verilen bu krediler ile daha rahat koşullarda bir yaşam elde edilmesine katkı vermek. 2012 yılından beri toplamda 2 milyon TL kredi verilmiş olup; 222 hane ORKÖY kredisinden faydalandırıldı."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı