Yukarı Çık
 
'HAVA ATMAKLA BELEDİYE YÖNETİLMEZ!'
12 Ocak 2018 Cuma 16:54:59
318 kez okundu.

‘DÖNDÜ TEYZE BİZE DUA EDE EDE VEFAT ETTİ!’

 

 

 

 

  • Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde Özdilek AVM'de basın mensupları ile biraya geldi. Gazetecilerin gününü kutlayan Silpagar, aynı zamanda zor bir meslek icra ettiklerini de sözlerine ekledi. Silpagar, buradaki toplantıda 2014 yılından beri yaptıkları çalışmaları da basın mensupları ile paylaştı.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Özdilek AVM'de gazeteciler ile bir araya geldi. Gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan Silpagar, Çiftlikköy'ü sıfırdan aldıklarını ve bambaşka yaptıklarını dile getirdi. Birçok devlet yatırımının Çiftlikköy'e geldiğini söyleyen Silpagar, ellerini taşın altına koyarak, altyapıyı da değiştirdiklerini sözlerine ekledi. Birçok devlet yatırımının Çiftlikköy'e geldiğini söyleyen Silpagar, "Devlet yatırımları Çiftlikköy'e geldi. Yalova Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası, Şehit Ömer Halisdemir Okulu, Sağlık Ocağı, Abdulhamit Kaya Okulu yapıldı. Abdulhamit Kaya Okulu'nun arkasındaki bulunan boş araziye de spor salonu yapılacak. Devletimiz tarafından Çiftlikköy'e birçok yatırım geldi. Allah devletimizden razı olsun. Belediye yönetimiz ile birlikte Çiftlikköy'ün merkezini tamamen değiştirdik ve değiştirmeye devam ediyoruz. Merkeze de devlet yatırımları gelecek. PTT, noter ve banka gibi kurumlar, burada şubeler açacak. Kazimiye dere ıslahı ve Köprülü Kavşak gibi projeler de devlet yatırımlarıdır. İMESS OSB Çiftlikköy'de faaliyete geçecek. Bunun yanında Avrasya OSB'de Çiftlikköy'e geldi" diye konuştu.

'Beton iskele ilkelliktir'..

Plajlarda bulunan beton iskeleleri kaldırdıklarını söyleyen Silpagar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Belediye Başkanı olduğum zaman fen işleri, park ve bahçeler, su işleri, kültür işleri, imar işleri, zabıta, mezarlık, itfaiye ve temizlik işleri gibi birimlerin bazıları yoktu. 500 Evler Kültür Merkezi'nin Projesi bana ait değil. Ama bitirme işi bize ait. 478 bin TL bedeli olan bu proje ile Sağlık Ocağı, Muhtarlık ve 500 Evler Kültür Merkezi bir arada kullanılıyor.  Sahilde kullanılmaz halde olan 15 adet beton iskeleyi yıktık. Bu iskeleler uyuşturucu gibi maddelerin tam merkezi olmuştu. Biz buralara zarar görmeyen ahşap iskeleler yapacağız. Beton iskeleler denize çok zarar veriyor. Beton iskele ilkelliktir. Çiftlikköy'ü bu ilkellikten kurtardık. Aynı zamanda yüzen iskele ve dubalar konuldu. Bu da sahilimize çok yakıştı. 1700 metre uzunluğundaki sahil projesi ile Çiftlikköy'ün sahilini bambaşka yaptık. Sahile aydınlatma, çocuk parkları ve kent mobilyaları konuldu. Sahildeki aydınlatmalar ile eskiye göre aydınlatmada yüzde 70 oranında tasarruf sağlandı. Bize göre belediyecilik eskiyi korumak değildir. Belediyecilik, eskiyi yeni hale getirmektir. Engelsiz Kafe Projesi ile gurur duyuyoruz. O projeyle birlikte birçok ödül aldık. Yazın o kafede günlük bin 500 kişi vakit geçiriyor."

'12 bin kamyon hafriyat çıktı'..

Çiftlikköy'ün eski yollarından 12 bin kamyon hafriyat çıktığını söyleyen Silpagar, "58 kilometre uzunluğunda yol yaptık. 16 kilometre daha yapacağız. Yol bedeli 8 milyon TL. Yüzde 78'i de tamamlandı. Eskiyi temizlemek bizim için çok zordu. Yollar derme çatmaydı. Tam 12 bin kamyon hafriyat çıktı. Çiftlikköy'ün 10-15 yıllık yol sıkıntısı bu sayede bitmiş oldu. Altyapıda dev hamleler attık. Eski boruların hali içler acısıydı. Başkan olarak gönlüm el vermedi ve elimi taşın altına soktum. Siyasi geleceğim hiç mühim değil. Her şeyi hazırladık. Eski borular ile bir müze kuracağız. Biz zaten halka değişim için söz verdik. 132 kilometre yeni içme suyu hattı yaptık. Bedeli de 52 milyon 166 bin TL oldu. Çelik borular ile de Çiftlikköy'ü birbirine bağladık. 2 bin 331 adet kanalizasyon bağlantısı yapıldı. Bunun çalışması da devam ediyor. Sultaniye'de Döndü Teyze vardı. Yüksek bir yerde oturuyordu. Evine su basmıyordu. Biz, Döndü Teyze'nin evine su götürdük. Döndü Teyze bize dua ede ede vefat etti. Hiç unutamıyorum. 1.5 milyon metreküp su, 1 yılda Çiftlikköy'ün altına boşa akmış. 15 yılda yaklaşık 25 milyon metreküp su yapıyor. Çiftlikköy'ün dibi su deposu olmuş. Biz, Çiftlikköy'ü bu zahmetten kurtardık" şeklinde konuştu.

'Belediyenin borcu yok'..

Çiftlikköy Belediyesi'nin borcunun bulunmadığını söyleyen Silpagar, "Başkanlığa seçildiğimde bana en son teslim edilen bir tek proje vardı, o da; 500 Evler Kültür Merkezi'ydi. Şimdi ise projelerimiz saymakla bitmiyor. Çiftlikköy'e birçok yenilik getirdik. Yani dışarıdan hava atmak ile belediye yönetilmez. 2014 yılında Çiftlikköy'de kayıp-kaçak yüzde 70 civarındaydı. 2016 yılında yüzde 35'e indi. 2017 yılında da yüzde 52'e çıktı. Çıkmasının sebebi de su hattı yenileme işi bittikten sonra 1 hafta boyunca boruların klorlu su ile temizlenmesi oldu. 15 Temmuz'da genel olarak konuşuyorum. Bu hizmetlerin önüne taş koymaya çalıştılar. 15 Temmuz'da belediye olarak hep meydanlardaydık. Zaten kalp krizi geçirmemin sebebi de 15 Temmuz'dan sonraki süreçtir. 15 Temmuz'dan sonra hainleri hazmedemediğim için kriz geçirdim" dedi.

Çiftlikköy Belediyesi'nin borcu ile ilgili bir soru sorulması üzerine de cevap veren Silpagar, şunları söyledi: "Çiftlikköy Belediyesi'nin borcu yoktur. Sadece İller Bankası'na borç vardır. 7 yıl sonra o borç da bitecek. Partim bana neyi uygun görürse onu yaparım. Niyetim bir dönem daha burada başkanlık yapmak."

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı