Yukarı Çık
 
‘BELEDİYE YÖNETİMİNİN DİK BİR DURUŞU YOK!’
11 Ocak 2018 Perşembe 17:31:42
320 kez okundu.

 

 

.”4 yıldır mevcut belediyenin elle tutulur bir şey yaptığını henüz göremedik. Bu ili belli bir seviyeye getirmek istiyorsak, iktidar nimetlerinden istifade etmek zorundayız."

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ- Zeynep TAŞTAN

AK Parti Yalova İl Başkanlığı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle basın mensupları ile bir araya geldi. AK Parti İl Başkanlığı’nda gerçekleşen kahvaltı organizasyonunda; AK Parti Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Furkan Karamercimek hazır bulundu. AK Parti İl Başkanı Yusuf Öztabak, “Basın mensupları hem ilimizde hem de ülkemizde haber alma konusunda önemli görevler üstlenmektedir. Bu bağlamda doğru ve ilkeli haber anlayışını göz önünde bulunduran basın mensuplarımızın gününü kutlarız” dedi.

‘Yerli otomobil üretimi için kamu arazisi yok’..

Basın mensuplarının önemli bir görev yaptığını söyleyen AK Parti Milletvekili Fikri Demirel, “Türkiye’de birçok il, ilçe kongrelerini bitirememişken biz il kongremizi tamamladık. Hedefimiz önce yerel seçimler, sonra 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Yalova’da en iyi başarıyı elde edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Demirel, “Yerli otomobil üretiminin burada yapılmasının ilk şartı arazidir. Yalova’da yerli otomobil üretimi için kullanılacak bir kamu arazisi yok. Dolayısıyla devletin kamulaştırma yaparak öyle bir alan oluşturma yetkisi vardır. YTSO böyle bir teklifi bize sundu. Ben de bu konuyu ilgili bakanlıklarla görüşeceğim. Tersaneler bölgesi için çok mücadele verdim. Bana o zamanlar buraya tersaneler bölgesi kurulamayacağını söylediler. 4- 5 yıl gece gündüz bu iş için çalıştık. Şu an tersaneler bölgesinde 14 bin kişiye istihdam sağlanıyor” diye konuştu.

Çiçekçilik OSB’de sona gelindi..

Çiçekçilik OSB’de sona gelindiğini söyleyen Demirel, “Çiçekçilik OSB, 1050 dönümlük bir araziye kuruluyor. 15 senedir devam eden bir proje, orada bir toplulaştırma yapıldı. 450 dönüm yer toplulaştırıldı. 450 dönüm yerin belediye rayiç bedeli 18 trilyon. Yatırımcılar diyor ki, bizim bunu alma şansımız yok. Maliye Bakanı ile görüştüm. Bakan, ‘Kalkınmada öncelikli illere hazineden arazi veriyoruz, kalkınmada öncelikli olmayan iller ise belediyenin koyduğu emlak rayiç bedelinin üzerinden yatırım yapabiliyor’ dedi. Ancak Çiçekçilik OSB, Yalova’nın doğal yapısına çok uygun olduğu için özellikle Bakanlıktan bir talepte bulunduk. Yalova küçük bir olması sebebiyle bir sürü zorluğu da beraberinde getiriyor. Çevre yolu meselesi bile 15 yıldır devam ediyor. Yolun kamulaştırma bedeli 140 trilyon. Yalova ve Kadıköy belediyelerinin alanına girdiği için ilgililer ile bir araya geldik. Belediyelerin bununla ilgili çalışma yapmasını söyledik. Planlar onaylandıktan sonra yolun yapımına başlanacak” dedi.

‘Yalova’da AK Parti olarak kendimizden emin ilerliyoruz’..

Muhafazakar partilerin AK Parti hükümetini destekleyeceğini değerlendiren Öztabak, şöyle konuştu:“MHP Genel Başkanı’nın bu tutumu bizleri mutlu etti. BBP’nin de buna yönelik bir açıklaması var. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yalova’da ciddi anlamda birlik ve beraberlik ilişkileri güçlendi. Yalova’da AK Parti’nin oy oranı yüzde 50 düzeylerindedir. Oyumuzun daha da artacağına kesin gözü ile bakıyoruz. Hem yerel hem de genel seçimde yüzde 50’nin üzerinde oy alacağımızı düşünüyoruz. Yalova’da AK Parti olarak kendimizden emin ilerliyoruz. 2019 seçimlerinden en ufak bir kaygımız yok. Mevcut belediye yönetimi; duruşa göre şekil değiştiren bir yönetim olduğu için, kamuoyunu yanıltan, esnafı çıldırtan bir yapı sergilediği için kaygı duyuyorum. Dik duruşları olsa oturup konuşuruz. Her yöneticiden daha doğru ve dürüst bir yönetim anlayışı bekliyoruz.”

‘Bize yeter ki kamu menfaati olsun’..

2004-2009 yıllarında AK Belediyeciliğin Yalova’ya gözle görülür yatırımlar yaptığını belirten Demirel, “4 yıldır mevcut belediyenin elle tutulur bir şey yaptığını henüz göremedik. TİGEM’in Yalova’ya kazandırılması iktidar gücü ile alakalıdır. Arıtmanın yapılması, doğalgazın Yalova’ya gelmesi; bunlar önemli yatırımlardır. Bu çalışmaların içerisinde bizzat bulundum. Yalova’nın doğalgaz ihalesine kimse girmiyordu. Ancak bir proje geliştirdik ve Yalova doğalgaza kavuşmuş oldu. Bunlar, arkanızda güç olduğu zaman yapılan işlerdir. Bu ili belli bir seviyeye getirmek istiyorsak, iktidar nimetlerinden istifade etmek zorundayız. Vatandaşın vereceği her karar başımızın üstünedir. Hiçbir belediye yöneticisi diyemez ki, AK Parti bizim önümüzü tıkadı. Bize yeter ki kamu menfaati olsun” dedi. Demirel, “Şükrü Ağabeyin FETÖ’cü olduğuna inanmak hiçbir zaman söz konusu değildi. ‘Herkes FETÖ’cü olursa en son Şükrü Ağabey FETÖ’cü olur’ dedim. Şükrü Bey bizim siyaset yaptığımız bir insandı, biz FETÖ’cülere selam dahi vermemişizdir. Şükrü Ağabeyimizin bu durumu da bizleri sevindirmiştir” ifadelerini kullandı.  

'Binayı bize vermedi'..

Meteoroloji alanı ile ilgili bir soru sorulması üzerine cevap veren AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ise şu şekilde konuştu: "Yalova tekli eğitime geçilmesi hususunda Türkiye'nin en önde giden ilidir. Bunu başarabilmemiz an meselesidir. Yalova'mızda da bu çalışmalar çerçevesinde Merkez'de Atatürk İlköğretim Okulu var; ikili eğitim gören. Bütün imkanlar zorlanmak suretiyle yer arandı. AK Parti Grubu olarak, orada imar değişikliği konusunda bir kara almıştık. Bu konu ile ilgili Yalova halkından ciddi destek görüyoruz. Okul-Aile Birliği de buraya okul yapılmasını istiyor. Aralık ayı meclisinde karar almıştık. Ama Belediye Başkanı veto etme hakkını kullandı. Veto edince gerekçeleri sunmak zorundaydı. Bu gerekçelerde 3 tane evrak eksikliğinden bahsetti. Bu eksikliğin 2 tanesi tamamlandı. Ocak ayı meclisinde yine bu konu görüşüldü. AK Parti Grubu, Aralık ayında aldığı kararın arkasında durdu. Bundan sonraki gelişmeler de başkanın tavrı ile ortaya çıkar. Vali ve belediye başkanının katılımı ile bir toplantı gerçekleştirmiştik. 'O Hukuk Fakültesi binasını Atatürk İlköğretim Okulu'na verelim; bina yapmaya gerek kalmaz' dedik. Benim sözlerim üzerine Vali Tuğba Yılmaz da destekledi ve taleplerini iletti. Başkan, 'orayı başka şekilde değerlendirmeyi düşünüyoruz' dedi ve bu da ret anlamına geliyor." 

'Ver, 'okul yapalım' dedik'..

Fikri Demirel ise konu ile ilgili şöyle konuştu: "Veliler, Yalova merkezde okul istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı da mahalle aralarında okulların olmasına özen gösteriyor. Bazen zorunluluk oluyor. Biz o okulu Tarım İl Müdürlüğü'nün yanına da yapabilirdik. Ama o caddede karşıdan karşıya geçme gibi bir durum var. O çocuklar oradan nasıl geçecek? Ortada bir tane problemli okul kaldı. Onu da çözmeye çalışıyoruz. Orada belediyenin üniversiteye verdiği bir bina var. 'Ver okul yapalım' dedik, belediye bize orayı vermedi. Orasını da ek hizmet binası yaptılar."

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı