Yukarı Çık
 
N’OLACAK ŞİMDİ?
10 Ocak 2018 Çarşamba 18:46:44
446 kez okundu.

 

 

  • Meclis oy çokluğu ile kabul etti; Meteoroloji’nin bulunduğu alana okul için karar alındı..

 

  • Milli Emlak dışında diğer kurumların görüşleri alındı; eksik olan görüşün de 1 ay içerisinde tamamlanacağı öğrenildi..

 

  • Vefa Salman’dan veto gelecek mi gelmeyecek mi; merak konusu..

 

  • Yalova Belediye Meclisi 2018 yılının Ocak ayı meclisinin son oturumunda Meteoroloji Müdürlüğü'nün bulunduğu alanın imar plan değişikliği ile eğitim alanına dönüştürülmesi konusu bir kez daha tartışmaların yaşanmasına sebep oldu.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Meteoroloji Müdürlüğü'nün bulunduğu 3 bin metrekarelik alanın imar planı değişikliği ile eğitim alanına dönüştürülmesi ve okul yapılmasına yönelik öneri Yalova Belediye Meclisi tarafından AK Partili üyelerin 'evet' oyları ile kabul edildi. Bilindiği üzere, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, bir önceki mecliste çıkan kararı veto etmişti. Şimdi ise Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın konuyu mahkemeye taşıyıp taşımayacağı merak konusu oldu.  Meteoroloji Müdürlüğü alanı ile ilgili Yalova Belediyesi İmar Müdürü Kemal Baş, meclis üyelerini bilgilendirdi. İmar Müdürü Kemal Baş, sadece Milli Emlak Müdürlüğü'nün görüşünün tam olmadığını ifade etti.

'Geleceği için kabul etmek zorundayız'..

İmar Komisyonu Başkanı Cemil Aydın ise, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Milli Emlak’ın Meteoroloji Müdürlüğü'nün yeriyle ilgili olarak 'Buradan meteoroloji çıksın, ilgili kuruluşa tahsis ederiz' şeklindeki görüşü var. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yazı da var. Bir de Araştırma Müdürlüğü'ndeki yer için Tarım Bakanlığı'ndan yazı var. Yani Araştırma Müdürlüğü'nün içinde herhangi bir yerde parkın koyulabileceği yönünde bir görüş. Ancak bir tane eksiklik var. Milli Emlak 3 dönümlük araziye ilişkin 'bu iş için uygundur' dememiştir.”

'Orası Yalova'nın gözbebeği'..

Milli Emlak görüşünün beklenmesi gerektiğini söyleyen CHP Grup Başkanı Şerafettin Çelik ise şu şekilde konuştu: "Biz daha önce endişelerimizi de ortaya koyduk. Orası Yalova’nın gözbebeği. Bu görüş gelmeden karar alınması doğru değil. Görüş gelecekse neden beklenmiyor? Orada okul yapılması doğru değildir. Bir kentsel dönüşüme ihtiyaç vardır. Bu kentsel dönüşüm yapılmalı. Trafik, yeşil alan, kurum binaları sorunu bu şekilde olmalıdır. Alınacak karar doğru değildir."

AK Parti Grup Başkanı Kasım Avar da görüşün hazırlandığını belirtti ve şunları söyledi: "Milli Emlak Müdürlüğü 'uygundur' görüşünü hazırlıyor. En geç 1 ay içerisinde bu görüş de meclise sunulacak."

Ardından yapılan oylamada alanın yeniden ilkokul alanı olarak planlara işlenmesi kabul edildi. İkinci kez veto hakkı bulunmayan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın kararı yargıya taşıyacağı iddia edildi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı