Yukarı Çık
 
'KOLTUK SEVDAMIZ YOK!'
10 Ocak 2018 Çarşamba 18:45:53
314 kez okundu.

 

 

..”YTSO sorumluluklarını yerine getiren bir kurumdur.”

 

 

  • Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebi ile basın mensupları ile bir araya geldi.

 

.."Yeni dönemde adaylığımı açıklamak için çok erken. YTSO seçimlerinde ilk önce gruplardan çıkmak gerekiyor. Bizim koltuk merakımız da yok. Odamız seçimleri ne siyasi partiler ne de diğer odalar gibidir. Gruptan çıkıp iyi bir yönetim kurabilirsek; yeniden başkan oluruz, neden olmayalım."

 

.."İster ticaret ve sanayi odalarına, isterse de belediye meclislerine üye olan arkadaşlar önce kendilerine bakacaklar. Ben bu meclise faydalı olabilir miyim diye düşünecekler. Bunu diyen çok az kişi var. Toplantılara gelmeyen arkadaşlarımız var. Bizim de bir tüzüğümüz var. Gelmeyen üyelerin meclis üyeliğini sonlandırma zorunluluğumuz var."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde basın mensupları ile Lova Otel'de bir araya geldi. Önemli açıklamalarda bulunan Becan, YTSO'nun faaliyetlerini basın mensupları ile paylaştı. Becan, YTSO'nun diğer odalara göre daha aktif olduğunu söyledi ve çalışmalarına tüm hızla devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

'Yalova Türkiye ortalamasının üzerinde'..

Yalova ile ilgili önemli istatistik bilgiler paylaşan Becan, şunları söyledi: “Yalova olarak geçtiğimiz yıl itibarı ile diğer şehirlere göre avantaj ve dezavantaj olabilecek faktörlerimizi değerlendirmek istiyorum. Bu değerlendirmeler, 2018 için de bir bakış açısı geliştirmemize katkı sağlayacak. Nüfus artış hızında da yine 5. sırada yer aldık. Yani nüfus artışı ve yoğunluğunun Türkiye otalamalarının fazlasıyla üstünde oluşu yatırım fırsatları yanında planlamalar açısından da önemli adımlar atılması gerektiğini gösteriyor. Yüz bin kişi başına toplam hastane yatak sayısı Türkiye ortalaması 266'dır. Yalova için sayı 183 olmuştur. Yani yatak sayımız Türkiye ortalamalarının altında yer almıştır. On bin kişi başına düşen hekim sayısı Türkiye ortalaması 18 iken, Yalova'da sayı 14'dür. On bin kişi başına düşen diş hekimi sayısı Türkiye ortalaması 3 iken, Yalova'da sayı 4'dür. En fazla 6 diş hekimi ile Ankara ilk sırayı alıyor. On bin kişi başına düşen eczacı sayısı Türkiye ortalaması 3 iken, Yalova'da sayı 4'dür. En fazla 5 eczacı ile İzmir ilk sırayı alıyor. 2016 yılı yıllık ihracat değerimiz 357 milyon 613 dolar oldu ve 119 firmamız ihracat yaptı. 2017 yılında ihracat değerimiz 378 milyon 377 dolar oldu. Bu haliyle ihracat değeri açısından 26. sırada yer aldı. İhracat değeri artışı 2016'dan yüzde 5,80 oldu. Kişi başı ihracat değeri Yalova'da 1595 dolar oldu. Bu haliyle Türkiye de 8. sırada yer aldı. Yüz bin kişiye düşen marka başvuru oranında Türkiye de 23. sırada yer aldı. Yüz bin kişiye düşen patent başvuru oranında Türkiye'de 20. sırada yer aldı. Turizm yatırım ve işletme belgeli işletmelerin yatak sayısının Türkiye içindeki payı yüzde 0,36'dır. Yalova bu oranla Türkiye'de 25. sırada yer aldı. Antalya yüzde 41,8 ile ilk sırada yer aldı. Kişi başına düşen banka mevduatı tutarı 10 bin 480 TL'dir. Bu haliyle Türkiye de 21. sırada yer aldı. Yalova Türkiye vergi gelirleri içindeki payı açısından 47. sırada. Kişi başına bütçe vergi gelirlerinde ise 15. sırada yer aldı. Bin kişiye düşen aktif internet bankacılığında bireysel müşteri sayısı 2019 kişi ile Türkiye de 24. sırada yer alıyoruz. Bin kişi başına düşen konut satışında 2016 yılında Türkiye de 1. sırada yer aldı. Yabancılara konut satış sayılarında Türkiye de 4. sırada yer alıyoruz. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı ise Irak vatandaşlarına yapıldı. Kasım ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 405 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 239 konut ile Suudi Arabistan, 151 konut ile Kuveyt, 135 konut ile Rusya Federasyonu ve 105 konut ile Afganistan izledi.”

'Yalova'da en güçlü ses olarak tanınacağız'..

"Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, yaratıcı ve yenilikçi yönetim anlayışı ile üyelerinin ve toplumun ihtiyaçlarını anlamaya ve hizmet etmeye kararlıdır. İş dünyasının lider kuruluşu olarak, üyelerine ve topluma en üst düzeyde değer ve katkı sağlayan, ticaret ve sanayi sektörünün Yalova'da en güçlü sesi olarak tanınacağız" diyen Başkan Becan, "Oda hizmetlerimizin en üst seviyede sorunsuz yerine getirilmesi için teknolojik alt yapımızı çağımızın bilgi teknolojileri ile rekabet edebilecek şekilde düzenledik. Oda Yönetim Kurulumuz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hizmete açılan elektronik Belge Yönetim Sistemi'ne geçiş sürecinde oda çalışanlarının ilgili eğitimlere katılımını desteklemiş ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi EBYS’ye Türkiye’de geçiş yapan ilk oda olmuştur. Geçiş süreciyle birlikte odamız tüm belge süreçlerini elektronik ortama taşıdık, elektronik imza ile tüm süreçlerini yürütmeye de başladık. Geçiş sürecimizle birlikte diğer oda ve borsalarında geçiş süreçleri tarafımızdan desteklendi ve eğitimleri verilmiş ve sistemleri devreye alınarak hizmete açıldı. Bugün itibari ile sistem üzerinde 9096 belge işlem gördü" şeklinde konuştu.

'Yalova'nın tanıtımına önem veriyoruz'..

YTSO olarak Yalova'nın tanıtımına önem verdiklerini söyleyen Başkan Becan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Türkiye'nin markası, tasarımı, teknolojisi, aynı zamanda ülke kaynaklarıyla üretilmiş yüksek katma değerli ihracatı gerçekleştirecek, binlerce kişiye iş ve aş olacak, küresel ölçekte de ticari başarı sağlayacak yerli otomobil üretiminin Yalova’da yapılması konusunda, çalışmalarla ilgili dosyayı bakanlıklara sunulmak üzere Milletvekilimiz Fikri Demirel'e teslim ettik. İlimizde kurulma çalışmaları devam eden OSB temsilcileri ile görüşmelerimiz devam etti. Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Yalova Kalıp İmalatı İhtisas OSB, Yalova Taşıt Araçları Yan Sanayi İhtisas OSB, Yalova Gemi İhtisas OSB, Akrilik Bazlı Elyaf ve Kompozit Ürünler İleri Teknolojik Malzemeler İhtisas Islah OSB, Yalova İmes Makine İhtisas OSB ve Yalova Avrasya OSB Yalova'nın önemli iş hacminin bulunduğu OSB'lerdir. Odamızın iş hacmi Yalova’nın stratejik konumu itibariyle her geçen gün artıyor. Yalova'nın tanıtımına katkı sağlamayı hedefleyen YTSO, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteği ile Yalova'nın 12 dakikalık sektörel ve 5 dakikalık genel tanıtım filmini hazırlattı. Oda Yönetim Kurulu çalışma stratejilerinin önemli bir bölümünü üye memnuniyeti anketleri kapsıyor. Her yıl düzenli olarak yaptığımız bu anketler ile üye beklentilerini, şikayet ve dileklerini tespit ediyoruz. Bu doğrultuda stratejiler geliştiriyor ve eksikleri gidererek sürdürülebilir bir kalite çizgisi yakalamaya çalışıyoruz. Devreye soktuğumuz yeni hizmetlerin üye memnuniyetine yansımalarını kademeli bir şekilde yükselen memnuniyet grafiğinden görebilmekteyiz."

'Yeni hizmet binasına kavuşuyoruz'..

"Yalova’da artan ticarete katkı sunmak için çağın koşularına uygun son teknolojiye göre dizayn edilmiş yeni hizmet binamız çok yakında hizmetinizde" diyen Başkan Becan, açıklamasına şu şekilde devam etti: "Yönetim kurulumuz gerek üyelerimizi gerekse bulunduğumuz bölgeleri ilgilendiren sorunların ve problemlerin ivedilikle çözümüne ilişkin aktif bir lobicilik faaliyeti yürütüyor. Bu kapsamda tespit ettiğimiz sorunlar ilgili bakanlıklara, sanayi şuralarına iletilmekte ve takibi yapılmaktadır. Kurumsal vatandaşlık bir kuruluşun ilgili olduğu yerel, ulusal ve uluslararası topluluklarla olan ilişkilerinin bütüncül bir yönetimidir. Kurumların ekonomik, sosyal ve çevresel ilişkilerinin nasıl olduğu, insan haklarına duyarlılığı, sosyal paydaşlarıyla olan ilişkilerinin başarı düzeyi gibi etkenler kurumsal vatandaşlık kavramının özünü oluşturuyor. Kurumsal vatandaşlık prensibine bağlılık, hem toplumun yaşam standardı ve kalitesinin artmasına, hem de kuruluşların değer yaratma sürecine katkı sağlıyor. Üyelerimizden aldığımız güçle YTSO olarak sosyal sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirmeye gayret gösteriyoruz."

'Koltuk sevdamız yok'..

Gruptan çıkabilirse yeniden başkan olabileceğini söyleyen Becan, "Daha önce oda seçimleri hep Ekim ayında yapılırdı. Anakara Ticaret Odası'ndaki karışıklıklar nedeni ile seçimler Nisan ayına ertelendi. Yeni dönemde adaylığımı açıklamak için çok erken. YTSO seçimlerinde ilk önce gruplardan çıkmak gerekiyor. Bizim koltuk merakımız da yok.  Ticaret Odası seçimleri ne siyasi partiler ne de diğer odalar gibidir. Gruptan çıkıp iyi bir yönetim kurabilirsek; yeniden başkan oluruz, neden olmayalım" dedi.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı