Yukarı Çık
 
KOÇUM BABAM!
9 Ocak 2018 Salı 17:29:34
314 kez okundu.

Yalova Üniversitesi’ndeki çatıştay başarı ile tamamlandı..

 

..”Babalar, çocuklarına ‘Koçum Babam’ dedirtebilecek işler yaparlar.”

 

 

  • Spastik Engelliler Federasyonu tarafından düzenlenen ‘Koçum Babam Engelli Çalıştayı’ alanında uzman akademisyenlerin katılımı ile gerçekleşti.

 

  • Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler Alkan, “Sevgiyi bilmiyoruz; çocuklarımız annesini de sevmeyi bilmiyoruz. Toplumun yarısı kadın, diğer yarısını da yetiştiren bizleriz. Bütün iş bize düşüyor. İyi bir babayı yetiştirmek bizden geçiyor” dedi.

 

..”Güçlü aile bağlarımızın olması lazım. Teknoloji gelişsin derken bazı kültürel değerlerimizi kaybettik. Odalarda ayrı oturuyoruz ve artık mutfak dahil her odada televizyon var. Paylaşılan değerler azaldıkça birbirimize olan sevgimiz de azaldı.”

..”Belki damdan düşmedik ama damdan düşenin halini anlıyoruz!”

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Spastik Engelliler Federasyonu tarafından düzenlenen ‘Koçum Babam Engelli Çalıştayı’ Yalova Üniversitesi’nde gerçekleşti. Koçum Babam projesi kapsamında engelli çocuğu olan babalara, kendi çocuklarına yaşam koçluğu yapması için çeşitli sosyal, kültürel; teorik ve pratik eğitimler düzenlendi. Eğitimler, çalıştay ile taçlandırıldı. Koçum Babam projesine İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı destek verirken; çalıştaya ise Yalova Üniversitesi, Yeni Yaşam Engelliler Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü paydaşlık etti. Yalova Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda gerçekleşen çalıştaya; Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler Alkan, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Jülide Güner, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, CHP İl Başkanı Ertan Şener, Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve akademisyenler katıldı. Çalıştay 3 oturumda gerçekleşti. Alanında uzman akademisyenlerin katıldığı çalıştayın onursal başkanlığını Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler Alkan yaptı. Çalıştayda şu konu başlıklarına yer verildi: 1. Oturum- Babanın eğitim ve rehabilitasyon sürecine hazırlanması, oryantasyonu ve babanın sürece katılması. 2. Oturum- Babaya yönelik politikaların geliştirilmesi. 3. Oturum- Toplum ve engellilik.

 

‘Koçum Babam; tüm Türkiye’ye mal oldu’..

Çalıştayın açılış konuşmasını Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan yaptı. Arslanhan, “Bir anne geldi, ‘Babaları engelli çocuğunu yetiştirme sürecine dahil edin’ dedi. Biz de bir proje düşündük, adına Koçum Babam dedik. İşin içine girdikçe bu projenin çok büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük. Bu projeye milletvekilimiz Fikri Demirel ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu da büyük destek verdiler. Projenin en büyük ayaklarından olan çalıştayımızı gerçekleştiriyoruz. Bu projeyi sahiplenmek çok ayrı bir şey, bu bağlamda Yalova Üniversitesi’ne ve rektörümüze teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki bu camiaya göz kulak oluyorlar. Yalova Üniversitesi bu işe gönül verdi. Özellikle Sosyal Hizmet Bölümü’ne, hocalarına ve öğrencilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu proje Türkiye’ye mal oldu. Soma’da, Denizli’de, Kocaeli’nde başladı, yakında Sinop ve Akhisar’da da başlayacak. Süreci hep birlikte yürütüyoruz. Projeyi belli bir yere getirip kitapçık olarak tüm Türkiye’ye dağıtmak istiyoruz. Belki damdan düşmedik ama damdan düşenin halini anlıyoruz. Çünkü sorunu bulduk, tespit ettik ve çözümü arıyoruz” dedi.

‘Babalar, çocuklarına ‘Koçum Babam’ dedirtebilecek işler yaparlar’..

Engelli ve özel insanlar ile hep iç içe yaşadığımızı kaydeden Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Jülide Güner, “Öğretmenlik yıllarımdan itibaren bugüne kadar engellilere yönelik yapılan projelere destek oldum ve olmaya da devam edeceğim. 37 yıllık öğretmenlik hayatım boyunca gözlemlediğim şekilde olaya bakmak istiyorum. Öğretmenlik yıllarımda veli toplantılarına gelen iki baba oluyordu, geri kalan bütün veliler annelerden oluşuyordu. Benim de eşim ve babam, hiçbir zaman taşın altına elini koymadılar. Bütün yükü anne sırtlanıyor. Koçum Babam projesi ile dilerim ki, bütün babalar olaya farkı bir pencereden bakarlar. Babalar, çocuklarına ‘Koçum Babam’ dedirtebilecek işler yaparlar” şeklinde konuştu.

‘Çocuklarımızı seviyorsak önce O’nun annesini seveceğiz’..

İnsanlar arasındaki tek engelin sevgisizlik olduğunu söyleyen Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler Alkan, “Sevgiyi bilmiyoruz; çocuklarımızın annesini de sevmeyi bilmiyoruz. Çocuklarımızı seviyorsak önce O’nun annesini seveceğiz. Canlıyı, bitkiyi, hayvanları; her şeyi seveceğiz. Güçlü aile bağlarımızın olması lazım. Teknoloji gelişsin derken bazı kültürel değerlerimizi kaybettik. Odalarda ayrı oturuyoruz ve artık mutfak dahil her odada televizyon var. Paylaşılan değerler azaldıkça birbirimize olan sevgimiz de azaldı. Şimdi erkekleri suçluyoruz ancak bu erkekleri biz yetiştiriyoruz. Toplumun yarısı kadın, diğer yarısını da yetiştiren bizleriz. Bütün iş bize düşüyor. İyi bir babayı yetiştirmek bizden geçiyor. Bu farkındalığı toplumda daha da artırmalıyız” ifadelerini kullandı.  

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı