Yukarı Çık
 
‘Çare sizsiniz!’
8 Ocak 2018 Pazartesi 15:54:14
328 kez okundu.

 

  • Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) afet bilinç eğitimlerini Çiftlikköy ilçesinde tamamladı. Karaçam, “Projelerimize kaynak bulursak, ilçelerimizde eğitimlerimizi ve MAG sayılarımızı çoğaltmak istiyoruz” dedi. 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) afet bilinç eğitimlerini Çiftlikköy ilçesinde tamamladı. Gönüllüler; MAG tanıtımı, bireylere yönelik afet bilinç eğitimi, afet psikolojisi, arama kurtarmanın 5 aşaması, telsiz kullanımı, ilk yardım, yangın eğitimleri, tahkimat, enkazda arama kurtarma, MAG ekipmanlarının tanıtımı, ip bağlama teknikleri gibi pratik ve teorik eğitimlere tabi oldular.

‘Kendi yağımız ile kavrulmak istiyoruz’..

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “MAG adayları eğitimlerini tamamlayarak aramıza katıldı. Çiftlikköy ilçemizde göreve başlayacaklar. Eğitimlerimiz belli aralıklarda devam edecek. Projelerimize kaynak bulursak, ilçelerimizde eğitimlerimizi ve MAG sayılarımızı çoğaltmak istiyoruz. Amacımız; Yalova’da olabilecek olası bir depremde kendi yağımız ile kavrulmak. Afet sonrasındaki ilk 72 saat hayat kurtarma açısından en kritik saatlerdir. Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu ilk 24 saat içinde çevreden yetişen genellikle eğitimi ve ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir. Mahalle Afet Gönüllüleri, mahallenin içinden çıkmış, eğitim almış ve ekipmanı olan bir kuruluştur. Ekipman desteği ve organizasyon sağlayarak, mahallesine afet sonrasında; kritik saatlerde müdahale imkanı vardır” dedi.

 ‘Çare sizsiniz’..

MAG-DER olarak tatbikat ve eğitim tazelemelerine önem verdiklerini kaydeden Karaçam, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çiftlikköy ilçemizde eğitim alan arkadaşlarımızla beraber Subaşı MAG’ların da katılacağı sanal arama kurtarma tatbikatı yapacağız. Tatbikattaki amacımız, MAG’ların birbirini yakından tanıması ve kaynaşmasıdır. Oluşacak herhangi bir afette, ekiplerin birbirine yardım etmeleri afet planımızda yer almaktadır. Afet planlamasındaki yapıyı güçlü ve kalıcı kılmak için bu tatbikatlar belli aralıklarla yapılacak. Şubat ayı içerisinde okullarda afet bilinç eğitimlerimiz başlıyor. Afet bilinç eğitimleri, halkımızı da verilecek. Çare sizsiniz. Eğer örgütlenmez, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğinizi bilmezseniz, çaresiz kalırsınız. Gelin el ele verelim. Eğitimlerimiz süresince; Çiftlikköy Belediyesi’ne, Çiftlikköy İtfaiyesi’ne, Kültür Müdürlüğü’ne, Yalova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (YADOS) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf İşsever’e, ip eğitimleri veren İbrahim Karayel’e, K-77 Arama Kurtarma Derneği’ne, Çiftlikköy Sahil Mahallesi Muhtarımız Ebru Filiz’e, MAG acil müdahale ekibine, Çiftlikköy Koordinatörü ve Yardımcısı’na derneğimiz ve şahsım adına desteklerinden dolayı teşekkür ederim.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı