Yukarı Çık
 
 'Çocuklarımızın üzerinden ellerini çek DİYANET!'
8 Ocak 2018 Pazartesi 15:53:15
365 kez okundu.

 

 

Eğitim-Sen Yalova Şubesi tarafından yapılan açıklamada, çocuk istismarına teşvik ettiği iddia edilen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kapatılması gerektiği belirtildi. Eğitim-Sen Yalova Şube Başkanı Kubilay Bozkurt’un da yer aldığı basın açıklamasına, Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası (SES) üyeleri de destek verdi..

 

.."AKP iktidarı eğitimde 4+4+4 uygulamasına geçilmesiyle birlikte çocuk yaşta evliliklerin önünü açmış, çocukların eğitim hakkının gasp edilmesine yol açmıştır. Eğitimde bu düzenleme ile hız kazanan dönüşüm sonucunda yaklaşık 2 milyon çocuk örgün eğitim dışında kalmıştır."

 

.."Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerici-dinci cemaat, tarikat ve vakıflarla imzalanan protokoller, çocuklarımızı ensar zihniyetine teslim etmektedir."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Eğitim-Sen Yalova Şubesi’nde yapılan basın açıklamasında, Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Safiye Soylu Ulusoy, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılmasını talep ettiklerini söyledi. Ulusoy, 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte çocuk yaşta evliliklerin önünün açıldığını ifade etti. Yaklaşık 2 milyon çocuğun örgün eğitim dışında kaldığını söyleyen Ulusoy, müftülere verilen nikah yetkisi ile birlikte de çocukların her türlü istismara açık hale geldiğini de sözlerine ekledi.

'Çocukların psikolojileri bozuldu'..

Gelen yasalar ve değişiklikler ile çocukların psikolojik açıdan bir travma geçirdiklerini söyleyen Ulusoy, sözlerine şu şekilde devam etti: "AKP-Saray rejimi iktidarı süresince çocuk istismarı, çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz giderek artmıştır ve her yeni güne kadınların erkek şiddetine maruz kaldığı, öldürüldüğü, çocuklarımızın yurtlarda, okullarda tacize, tecavüze uğradığı haberleri düşmektedir. AKP iktidarı eğitimde 4+4+4 uygulamasına geçilmesiyle birlikte çocuk yaşta evliliklerin önünü açmış, çocukların eğitim hakkının gasp edilmesine yol açmıştır. Eğitimde bu düzenleme ile hız kazanan dönüşüm sonucunda yaklaşık 2 milyon çocuk örgün eğitim dışında kalmıştır. Üstelik çocuk yaşta evliliklerin basit bir sonuç olmadığı, bir zihniyetin yansıması ve bilinçli bir şekilde izlenen bir politikanın ürünü olduğu bugün bir kez daha açıkça görülmektedir. Müftülere nikah kıyma yetkisi veren ve nüfus hizmetlerinde değişiklikler getiren yasa, çocuklarımızı her türlü istismara açık hale getirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerici-dinci cemaat, tarikat ve vakıflarla imzalanan protokoller, çocuklarımızı ensar zihniyetine teslim etmektedir. Müfredatta yapılan değişikliklerle hazırlanan kitaplarda kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikler fıtrata bağlanmıştır ve kadınların ikincil konumda olduğu öğretilmeye çalışılmaktadır. Hayatın her alanının dinselleştirildiği, kadınların medeni kanunla korunan haklarının gasp edilmeye, yerine şerri hukukun getirilmeye çalışıldığı düzenlemelerin yanı sıra bu anlayışın uzantısı olan müfredata maruz kalan çocuklarımızın psikolojisinde çok ciddi tahribatlar oluşmaktadır."

'18 yaşından küçük olan herkes çocuktur'..

“Diyanet İşleri Başkanlığı, ellerini çocuklarımızı üzerinden çekmelidir” diyen Ulusoy, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan ‘haberlerin gerçeği yansıtmadığı’ yönündeki açıklama, haberin kaynağı olarak dini kavramlar sözlüğüne referans vermektedir. Resmi bir kaynak olan sözlükte yer alan ‘buluğ’ maddesi haberleri doğrulamakta, aynı açıklamayı tekrar eden içeriğiyle kötü niyetli olanın kim olduğunu da açıkça ortaya koymaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı, ellerini çocuklarımızın üzerinden çekmelidir. Bilimsellikten tamamen uzak, çocuk gelişimini, pedagojiyi hiçe sayan, AKP iktidarının ihtiyaçları doğrultusunda tanımlar geliştiren Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre 18 yaşından küçük olan herkes çocuktur. Çocuklar hakları olan bireylerdir; devletin görevi de bu hakları korumak ve geliştirmektir. Cahil bir toplum yaratmak isteğini her fırsatta dile getiren AKP'nin hegemonya aracı olan, çocuk haklarını, çocuklarımızın eğitim haklarını gasp etmek anlamına gelen açıklamalarıyla çocuk istismarını teşvik eden Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır. Emeğimizle yarattığımız değerler, ödediğimiz vergiler eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm kamusal hizmetlerin herkes tarafından eşit, adil bir şekilde ulaşılabilir olması için kullanılmalıdır."

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı