Yukarı Çık
 
 KUŞ GÖZLEM EVİ BU YIL TAMAMLANACAK
8 Ocak 2018 Pazartesi 15:51:59
323 kez okundu.

Önümüzdeki aylarda yapımına başlanıyor

 

  • Türkiye'nin ilk ve tek engelsiz kuş gözlem kulesi Hersek Lagünü’nde yükselecek.

 

  • Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, 197 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü’nde Türkiye’nin ilk ve tek kuş gözlem kulesini inşa edecek. Kuş gözlem kulesinin yapımına önümüzdeki aylarda başlanması hedefleniyor.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, her insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğinden hareketle, görme, işitme ve fiziki engelli vatandaşların herkesle birlikte, hayatın bütün alanlarındaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi için yaptığı yatırımlarda bu vatandaşlarımızı unutmuyor. Bu çerçevede Bakanlık, Yalova’da bulunan Hersek Lagünü’ne Türkiye’nin ilk ve tek engelsiz kulesini yapacak. Yaklaşık yarım milyon TL yatırım bedeli ile inşa edilecek olan kuş gözlem kulesi 2018 yılında tamamlanacak.

18,5 metre yükseklikte..

Alandaki kuş zenginliğinin ve çeşitliliğinin oluşturduğu estetik görsel güzelliğin tanıtılması, ilgi gruplarının, araştırmacıların ve alana gelen ziyaretçilerin sulak alan habitatına zarar vermeden gözlem yapabilmesi maksadıyla inşa edilecek kule 18,5 metre yüksekliğe sahip olacak. 7 katlı çelik konstrüksiyon olarak inşa edilecek kulede ayrıca tabiata uyumlu olması maksadıyla ahşap giydirme yapılacak. Kuş gözlem kulesinin en önemli özelliğini ise alana gelen yaşlı ve engelli bireylerin her katına rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlayacak asansör sisteminin bulunması oluşturuyor.

Önümüzdeki aylarda yapımına başlanacak..

Gözlem kulesinin 2018’in ilk çeyreğinde hizmete alınmasının planlandığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Hersek Lagünü, 197 farklı kuş türüne ev sahipliği yapması bakımından çok önemli. Öyle ki alandaki kuş türlerinin zarar görmemesi için İzmit-Yalova yolunu bağlayan Osmangazi Köprüsü'nün güzergahı değiştirilmiş ve köprü kavisli şekilde inşa edilmişti” değerlendirmesinde bulundu.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı