Yukarı Çık
 
‘ONLAR GERİ DÖNMEYİ ASLA DÜŞÜNMEDİLER!’
8 Ocak 2018 Pazartesi 15:49:54
502 kez okundu.

ŞEHİTLERİN KEFENLERİ BİLE YOKTU, TOPRAK VE KAR KEFENLERİYDİ..

 

  • Kars Sarıkamış Allahu Ekber Dağları’nda donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanı için, Yalova’da da ‘Gençlik Şüheda’nın İzinde’ temasıyla ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.

 

..‘Yemen kızgın çöllerde, Çanakkale derin sularda, Sarıkamış da dondurucu soğukta; dini için, vatanı için yitip giden Anadolu çocuklarının hikayesini barındırır.’

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde ‘Gençlik Şüheda’nın İzinde’ temasıyla ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ gerçekleştirildi. 81 ilde eş zamanlı düzenlenen yürüyüş, Gençlik Hizmetler ve Spor İl Müdürlüğü’nün önünden start aldı. Yürüyüşe; Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler Alkan, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, Gençlik Merkezi Müdürü Celal Kahveci, kurum müdürleri, şehit ve gazi yakınları ile vatandaşlar katıldı. Yalova sokaklarında yürüyen protokol mensupları, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda yürüyüşü sonlandırdı.

‘Geri dönmeyi hiç düşünmediler’..

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gençlik Merkezi Müdürü Celal Kahveci yaptı. Kahveci, konuşmasında şunları söyledi: “103 yıl önce Sarıkamış Allahu Ekber Dağları’nda soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanının aziz hatıralarını yad etmek ve gençliğin şühedanın izinde olduğunu göstermek için toplanmış bulunuyoruz. Bizim tarihimizde zaferler kadar acılar da oldukça büyük yer tutar. Yemen kızgın çöllerde, Çanakkale derin sularda, Sarıkamış da dondurucu soğukta; dini için, vatanı için yitip giden Anadolu çocuklarının hikayesini barındırır. Bıyığı henüz yeni terlemiş gencecik delikanlılar Sarıkamış’ta düşmana değil soğuğa mağlup olmuşlardır. Bu harekat, milletimizin hafızasına kazınmış acı bir hatıradır. Sarıkamış şehitleri, yazlık giysiler ve çarıklarla eksi 45 derece bir soğukta kahramanlık destanı yazmışlardır. Mehmetçiğimiz Sarıkamış’ta bütün imkansızlıklara rağmen müthiş bir civanmertlik yapmış, cihattan kaçmamış, düşmana arkasını dönmemiş ve vatanını canı pahasına korumayı bilmiştir. Allahu Ekber ve Soğanlı Dağları bu milletin din, namus ve vatan uğruna nasıl bir bedel ödediğine şahit olmuştur. Acımız derindir. Hüzünlüyüz. Kalbimizde bir burukluk vardır. Onlar 20’nci yüzyılın en büyük destanını yazdılar. Şehitlerin kefenleri bile yoktu, toprak ve kar onlar için kefendi. Bütün zorluklara rağmen askerlerin bedenlerinde can, dizlerinde derman kalmayıncaya kadar geri dönmeyi hiç düşünmediler.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı