Yukarı Çık
 
 MECLİS KABUL ETTİ; BAŞKAN SALMAN’DAN..
6 Aralık 2017 Çarşamba 17:25:29
351 kez okundu.
  • Meteoroloji binasının olduğu yere okul talebi Meclis’ten oy çokluğu ile geçti..

 

VETO GELİYOR!

 

AK Parti Grubu Sözcüsü Kasım Avar:

‘O bölgede yeşil alan bozulmayacak!’

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman:

‘Yangından mal kaçırır                                         gibi karar alınmaz!’

 

  • Yalova Belediye Meclisi Aralık ayı son bileşimi Belediye Toplantı Salonu’nda dün gerçekleşti.

 

  • Meteoroloji binasının olduğu yere ilkokul yapımı konusu tartışmalara neden oldu, Başkan oturuma 5 dakika ara verdi.

 

 

  • AK Partili üyelerin ‘EVET’, CHP’li üyelerin ‘HAYIR’ oyları sonucu oy çokluğu ile ‘EVET’ çıktı. Başkan Salman’an veto geliyor.

 

Zeynep TAŞTAN

2017 yılı son meclis toplantısı dün gerçekleşti. Toplantıda, Meteoroloji Müdürlüğü alanının ilkokul yapılması konusu görüşüldü. Meclis, AK Partili üyelerin ‘evet’ oyu ile bahsi geçen yere ilkokul yapmayı uygun gördü. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise kararı veto edeceğini açıkladı.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, oylama öncesi konu ile ilgili şu şekilde konuştu: “Oraya ilkokul yapılması şu anda hukuka uygun değil. Yangından mal kaçırır gibi yapmak gerekmiyor. Burasının okul için doğru yer olmadığını her defasında dile getirdim. Planlamalarımızı en az 10 yıllık yapmalıyız. Buraya okul yaparsak şu anda Atatürk İlkokulu’nun olduğu yerde yaşanan sorun burada da yaşanmaya başlayacak. Ben burasının park olarak ilimize hizmet etmesinin çok daha hayırlı olduğuna inanıyorum. Burayla ilgili kurumlardan görüş istedik. Ancak kurum görüşleri gelmedi. Yani bu görüşler olmadan bir karar alınması hukuka aykırı bir durumdur. Eğer karar bu şekilde geçerse, meclisin kararını yasanın bana verdiği hakkı kullanarak veto ederim.”

‘Yeşil alan bozulmayacak’..

AK Parti Grubu Sözcüsü Kasım Avar, oradaki yeşil alanın bozulmayacağını dile getirdi ve oylama öncesi şu şekilde konuştu: “Atatürk İlkokulu’nda şu anda bin 400 öğrenci okuyor. 700 öğrenci sabah, 700 öğrenci ise öğleden sonra okuluna gidiyor. Meteoroloji alanının bulunduğu yeşil alan, hiçbir vatandaşın giremediği, bilmediği bir yer. Oradaki yeşil alana zaten okul yapılmayacak. Okul, meteorolojinin bulunduğu binaların olduğu bölgeye yapılacak. Oradaki okul öğrencileri yeşil alandan da faydalanabilecek. Orası için 9,5 milyon TL bütçe gönderilmiş.”

‘Can yeleği olmuşlardır’..

Öte yandan CHP’li üyeler, AK Parti grubunun yanlış bir karar verdiğini dile getirdiler. Bağımsız Üye Faruk Kırtay da, konunun vicdani bir konu olduğunu söyledi ve devam etti: “Burada tartışılması gereken vicdani bir sorumluluktur. Hukuki yönünü ele alıp da vicdani yönünü görmezden gelemeyiz. Burada Toprak Koruma Kurulu’nun bir kararı da yok. Bu konu çok hassas bir konudur. Bahsi geçen yer arberetum arazisi, TİGEM, 1999 depreminde Yalova’nın can yeleği olmuştur. Orasını da betonlaştırırsak kaçacak, sığınacak yeşil alan da bulamayacağız. Bu aldığınız karar hukuksuzdur ve kabul edilemezdir.”

Meclise 5 dakika ara verildi..

Üyeler arasında yaşanan gergin anların ardından meclise 5 dakika ara verildi ve gruplar bir araya geldi.  Aranın ardından bir kez daha toplanan meclis, AK Partili üyelerin ‘evet’, CHP’li meclis üyelerinin ise ‘hayır’ oyu ile komisyon kararını kabul etti. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, kararı veto edeceğini açıkladı.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı