Yukarı Çık
 
‘KOÇUM BABAM!’
4 Aralık 2017 Pazartesi 16:23:54
446 kez okundu.

..”En iyi yaşam koçu babadır.”

·        Spastik Engelliler Federasyonu tarafından yürütülen ‘Koçum Babam’ projesi Soma’da da başladı.

 

·        Federasyon Başkanı Murat Arslanhan ve ekibi, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’yi makamında ziyaret etti..

 

Haber / Hanife CÖMEZ

 

İlimizde başlatılan, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından kabul edilen ve desteklenen Spastik Engelliler Federasyonu tarafından yürütülen ‘Koçum Babam’ projesi Manisa’nın Soma bölgesinde de start aldı. Soma Spastik Çocuklar Derneği’nin ev sahipliği yaptığı tanıtım toplantısı oldukça güzel ve verimli geçti. Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’yi makamında ziyaret eden Federasyon Başkanı Murat Arslanhan ve ekibi, Soma’daki engellilerin beklentilerini dile getirdi. Tanıtım toplantısında konuşan Murat Arslanhan, projenin detaylarını anlattı.

‘EN İYİ YAŞAM KOÇU BABADIR’..
Murat Arslanhan, proje ile ilgili şunları söyledi: “Son yıllarda ülkemizde yaygınlaşan koçluk sistemi, gerek yetkili gerekse yetkisiz pekçok insan tarafından yapılmaya başlanmıştır. Yaşam koçluğu, eğitim koçluğu, kariyer koçluğu vb. gibi dalları olan koçluk uygulamaları yanında ‘Engelli Koçluğu’ adı altında engelli çocuk ve gençlerimize eğitim verilmeye çalışılmaktadır. Bu eğitimleri veren yaşam koçlarının yeterlilikleri ile ilgili, diploma, sertifika gibi belgelerin olup olmadığı konusunda herhangi bir denetim yapılmadığından, bu konuda yapılan veya yapılacak olan hataların ülkemiz adına telafisi çok zor olacaktır. Babaların kendi çocuklarına yaşam koçluğu yapmaları konusundaki proje kapsamında, istekli babalar başta olmak üzere gruplar oluşturularak çeşitli sosyal faaliyetler gerçekleştirilip 40 saatlik teorik ve pratik eğitimlerimiz verilecektir.

1. Engelli çocuk babası olmanın zorlukları ve başa çıkma yolları.
2. Aile içi iletişimde yapılan hatalar ve doğru uygulamalar.
3. Yaşam koçluğu nedir, nasıl yapılır?
4. Çocuğun ulaşması beklenen ve istenilen hedefe, istenilen sürede ulaşması. (Gerçekçi ve doğru hedef koyma ilkeleri)
5. Eğitimin kazandırdıkları,işleyişi ve kalıcı-istendik davranışların elde edilip edilmediğinin değerlendirilmesi. (Genel değerlendirme) Eğitimin ardından birlikte fotoğraf çalışması, doğa gezisi, model uçak yapımı vb. faaliyetler baba ve çocukla beraber yapılacak.

NEDEN BABALAR?
Baba bir çocuğun gelişiminde çok büyük bir öneme sahiptir. Erkek çocuk için adeta bir özdeşim modeli,kahraman ve erkekliği öğreneceği rol-model örneğidir. Bir çocuğun anneden sonra, sevgi, şefkat ve güven duygusunu en gerekli ve sağlıklı kuracağı kişidir baba. Babanın sadece maddi bakımla değil ruhsal gelişimle de ilgili olması gerekmektedir. Çünkü dinleyen ve anlamaya çalışan bir baba, kızan ve uzak duran bir babadan çok daha etkilidir. Çocuk ona yakın ve paylaşan bir babayla sağlıklı özdeşim kurabilir. Çocukla geçirilecek her an, birlikte yapılacak her aktivite çocuk gelişimi için çok önemlidir. Çocuğa ayrılmayan zaman, bir daha asla telafisi olmayan kayıp bir yaşam parçası demektir. Çocuk eğitiminde babanın rolü anne kadar önemli iken, engelli bir çocuğun eğitiminde bu önem en az iki katına çıkmaktadır. Ancak biliyoruz ki ülkemizde babaların büyük bir çoğunluğu engelli evlatlarını çok geç kabullenmekte, bu yüzdende çocuğuna kazandırabileceği pek çok duyguyu ve davranış modellerini kazandıramamaktadırlar. Tam da bu noktada babaların desteklenmesi eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
‘Engelli Yaşam Koçu Eğitimi’ni alacak olan babaların, engelli evlatlarının öğrenme kapasitelerinin geliştirilmesinde, kişisel performanslarının artırılmasında ve yaşam kapasitelerinin çoğaltılmasında son derece önemli katkıları olacaktır.” 
 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı