Yukarı Çık
 
‘Yerli otomobil Sivas’ta üretilsin!’
3 Aralık 2017 Pazar 15:23:15
225 kez okundu.

 

 

 

  • Yalova Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri ile Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Sivaslılar, Öğretmenevi’nde buluştular..

 

..”Sivas Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği olarak başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere, Sivas'ın gelişmesi ve kalkınması için çaba sarf eden tüm dernek, oda ve sivil toplum kuruluşlarını yerli ve milli otomobil üretiminin Sivas'ta yapılmasını sağlamak amacıyla güç birliğine davet ediyoruz.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Öğretmenevi’nde düzenlenen kahvaltı programına AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak da katılım sağladı. Yalova Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Çetin Gürlek, yerli otomobilin Sivas’ta üretilmesini istediklerini ifade etti. Tüm Türkiye’de bulunan il bazındaki dernekler ile bir araya geldiklerini söyleyen Yalova Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Çetin Gürlek, “Yalova olarak, Sivaslılar Federasyonu’nun genel sekreterliği görevini üstlendik. Yoğun bir şekilde çalışma yapıyoruz. Sivaslıların ağırlıkta olduğu diğer illeri tespit edip irtibata geçtik. Yaklaşık 29 civarında il ile irtibattayız. Kısmet olursa en az 58 ilimizde kuruluşumuzu tamamlamış olacağız. İzmir'den Antep'e, Malatya'dan Aydın'a, Samsun'dan Antalya'ya, İstanbul'dan Kars'a kadar 29 ilimizde Sivaslılar ile ilk işimiz Cumhurbaşkanımızın huzuruna milli otomobilin Sivas'ta üretimine ilişkin proje ile çıkmak olacak” diye konuştu.

‘Sivas, marka şehir olmaya adaydır’..

Gürlek, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sivas Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği olarak, Cumhurbaşkanımızın 2011 yılından itibaren yerli ve milli otomobil fikrini ortaya koymasının ardından şehrimizdeki ve diğer illerdeki birçok Sivaslı dernek ve federasyonla görüşmeler yaptık. Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan Sivaslıların fikri de bu fabrikanın Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas'ımızda kurulması yönündeydi. Sivas Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği olarak başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere, Sivas'ın gelişmesi ve kalkınması için çaba sarf eden tüm dernek, oda ve sivil toplum kuruluşlarını yerli ve milli otomobil üretiminin Sivas'ta yapılmasını sağlamak amacıyla güç birliğine davet ediyoruz. Yerli ve milli otomobilin Sivas'ta üretilmesi aynı zamanda kurulacak yan sanayilerle tüm Anadolu'nun buna bağlı olarak kalkınması, işsizliğin asgariye inmesi ve büyük şehirlerimizin en büyük sıkıntısı olan göçün önlenmesi anlamına gelecektir. Demiryolu ve karayolu ağının tam ortasında olan Sivas, gerek stratejik konumu, gerekse diğer bölgelere ulaşımda en rahat il olması sebebiyle bu proje için en önemli şehir konumundadır. Tüm dünyaya ihraç edilen eksantrik mili üretiminde dünya markası olan Sivas, yerli ve milli otomobil üretiminde de marka şehir olmaya adaydır. Buradan yerli ve milli otomobil üretiminin ilimizde yapılması için tüm Sivas ve Sivaslılar olarak talebimizi yeniliyor, otomobilin üretiminde güç birliği yapan firma temsilcilerimizi inceleme yapmak üzere Sivas'a davet ediyoruz. Adı her ne olursa olsun; yerli ve milli otomobilimize Sivas'ın simgelerinden olan çift başlı kartal figürünün çok yakışacağını da ifade etmek istiyoruz.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı