Yukarı Çık
 
‘Paralı olan parasızı EZİYOR!’
14 Kasım 2017 Salı 15:52:30
307 kez okundu.

 

 

 

 

  • Yalova’da uzun yıllardır gönüllü olarak mahalle afet eğitimi çalışmaları yaptıklarını belirten Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam, bugüne kadar binlerce öğrenciye ve kurumlara afet eğitimi verdiklerini, 5 yıldır kaldıkları yerden AFAD tarafından çıkartılarak yerlerinin ihaleyle İHH’ya verildiğini dile getirdi.

 

..”Bizlere tahliye için bir gün süre bile tanınmadı. Bizler de kamu görevi yapıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız işin, hizmetin karşılığı bu mu?”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

2012 yılında bu yana Adnan Menderes Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutlarındaki Yalova Belediyesi’ne ait dairede MAG yapılanmasını yürüttüklerini belirten MAG-DER Başkanı Karaçam, “2012 yılında dönemin Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın katkılarıyla TOKİ konutlarında belediyeye ait olan boş bir daireyi eğitim merkezi yapmak için istedik. Yalova Belediyesi bu daireyi AFAD Müdürlüğü üzerinden Yalova MAG-DER’e tahsis etti. Ancak daha sonra göreve gelen Yalova AFAD Müdürü Aziz Aksoy, tahsisin artık yenilenmeyeceğini derneğimize yazılı olarak bildirerek bu dairenin ihale ile kiraya çıkacağını ifade etti. Bizlerde Yalova MAG-DER olarak kabul ettik. Eğitim merkezinin bulunduğu daire ihale yoluyla kiralamaya çıktı” dedi.

‘Paralı olan parasızı eziyor’..

Yıllardır görev yaptıkları TOKİ konutlarındaki dairede, bugüne kadar kira bedeli vermediklerini, derneğin herhangi bir geliri olmadığını, dernek üyelerinin de gönüllü olarak görev yaptıklarını, araç ve gereçleri kendi ceplerinden karşıladıklarını belirten Karaçam, şöyle konuştu: “İhale günü bir de baktık ki; bizim 5 yıldır kaldığımız daireye İHH talip olmuş. Aynı daireye talip olan İHH ile ihale günü yaptığımız kısa bir görüşmede, Yalova MAG-DER’in burada 5 yıldır eğitim verdiğini söyledik. ‘Yapmayın, etmeyin’ dedik. Bizden daha yüksek bir kira bedeli verilerek ihale İHH’da kaldı. Oysa çok zor şartlarda Yalova’ya bir eğitim merkezi kazandırmış ve burada MAG ve afet bilinç eğitimleri vermiştik. Yapılan iş Yalova halkına bir yardım ve yardımlaşmayı sağlayan bir durumdu. Evet, İHH bir yardım kuruluşu. Amacı da insanlara yardım etmek. Olayın vahim sonucu şu; iki yardım ekibinin de birbirine yardım etmesi gerekirken parası olanın parasız olan ekibi ezmek istemesidir. Sonuçta insanlara yardım eden bir ekip diğer ekibin ekmeğini elinden almaya çalışırsa bu insanlık dışı olur. Yalova MAG-DER olarak aynı durumda olsaydık, almış olduğumuz eğitim ve etmiş olduğumuz yemine sadık kalarak ihaleye girmezdik.”

‘Süre tanımadılar’..

Yalova MAG-DER olarak enkaz eğitim alanından sonra eğitim merkezinin de ellerinden çıktığını kaydeden Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizleri en fazla üzen şey ise 5 yıldır oturduğumuz binamızda halen araç ve gereçlerimiz bulunmakta. Yalova Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürü Erkam İlaslan, tarafıma telefon ederek binayı derhal bugün boşaltmamızı, boşaltmadığımız taktirde polis zoruyla boşaltılacağını ifade etmesidir. Yarın boşaltırız dediğimizde bize,‘derhal, hemen boşaltılacak aksi halde polis çağırıyorum’ diye hitap etmesidir. Bizlere tahliye için bir gün süre bile tanınmadı. Bizler de kamu görevi yapıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız işin, hizmetin karşılığı bu mu?”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı