Yukarı Çık
 
‘MARMARA’NIN EN İYİ KİVİSİ KOCADERE’DE YETİŞİYOR!’
13 Kasım 2017 Pazartesi 17:20:32
618 kez okundu.

Kocadere Muhtarı Volkan Varol, HABERCİ’ye konuştu:

 

 

  • Altınova bölgesinde yaygın olarak bilinen kivi üretiminin Kocadere köyündeki rekoltesi 3 bin tona ulaşıyor.Kocadere Muhtarı Volkan Varol, “İddia ediyoruz; Marmara’nın en iyi kivisi Kocadere köyünde yetişiyor” dedi.

 

  • ..‘Her geçen yıl kivi rekoltesi artıyor. 400 dönümlük arazide 70 üreticimiz çalışıyor. Bölgemizde 3 bin ton kivi rekoltesi var. Önümüzdeki yıl için bu rekolte 4 bin ton olarak hedefleniyor.’

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Altınova bölgesinde yaygın olarak bilinen kivi üretimi, Kocadere köyünde de yapılıyor. Kocadere köyü, ilk kivi hasadını gerçekleştirdi. Marmara’nın en iyi kivisinin Kocadere’de yetiştiğini söyleyen Muhtar Volkan Varol, “Özellikle Kocadere ve Şenköy bölgesi, iklimi ve toprağı itibariyle Türkiye’de kivi üretimi bakımından en verimli araziler içerisinde yer alıyor. Gerek Kocadere’de gerekse ilçemizde son yıllarda uygulanan tarım projeleri ile önemli mesafeler kaydettik. Her geçen yıl kivi rekoltesi artıyor. 400 dönümlük arazide 70 üreticimiz çalışıyor. Bölgemizde 3 bin ton kivi rekoltesi var. Seneye bu rekolte 4 bin ton olarak hedefleniyor. İddia ediyoruz; Marmara’nın en iyi kivisi Kocadere köyünde yetişiyor” dedi.

KOCADERE KİVİSİ İLGİ GÖRÜYOR..

Kocadere bölgesinde yetişen kiviyi vatandaşların çok bilmediğini belirten Muhtar Varol, “Kivi alırken firmaların Yalova’daki ilk uğrak yeri Kocadere oluyor. Kocadere bölgesinde yetişen kivide kimyasal katkı maddesi adına hiçbir şey yok. Tamamen organik üretimden yanayız. Kocadere kivisi şu an büyük marketler tarafından ilgi görüyor. İnşallah kivimizi seneye yurtdışına da göndereceğiz” diye konuştu.

DEVLET DESTEKLİ PROJELER..

Devlet destekli projeler ile Kocadere köyünde tarımın desteklendiğini kaydeden Muhtar Varol, “Kocadere bölgesindeki kivi üretimini marka düzeyine taşımak için devlet destekli projeler gerçekleştiriyoruz. Çınarcık Kaymakamımız Sayın Abdullah Çiftçi de bölgemize gerekli desteği veriyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğümüz projelerle üretimimize güç katıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı