Yukarı Çık
 
‘Pasta ustası sanat yapar!’
12 Kasım 2017 Pazar 16:04:38
417 kez okundu.

Yalova’ya pastayı sevdiren usta

ERGÜN KARAHASAN..

 

 

 

..”Kız-erkek, doğum günü, nişan ve düğün gibi günlere özel pasta çeşitliliği artabilir. Şeker hamurundan yapılan pastalar herkese hitap edebilir.”

 

..”Mesela gazetecilere özel fotoğraf makine konseptli pasta, futbolculara özel toplu, sahalı pasta gibi çeşitlerimiz oluyor. Kim-ne istiyorsa, nasıl bir şey istenebiliyorsa yapılabilir. Bu işin sonu yok.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yaklaşık 25 yıldır pastacılık sektörü ile uğraşan Pasta Ustası Ergün Karahasan, pasta yapmanın bir sanat olduğunu ifade etti. Vatandaşın talebine göre resimli pastalar yaptıklarını söyleyen Karahasan, şeker hamuruyla yapılan pastaların herkese hitap edebileceğini ifade etti. Şeker hamurunun çok farklı bir şey olduğunu söyleyen Karahasan, bu pastalarda el emeğinin çok olduğunu da sözlerine ekledi.

‘Pasta ustası sanat yapar’..

Uzun yıllardır Çınarcık Petek Pastanesi’nde çalışan Karahasan, “Kız-erkek, doğum günü, nişan ve düğün gibi günlere özel pasta çeşitliliği artabilir. Şeker hamurundan yapılan pastalar, herkese hitap edebilir. 10 TL’den 50 TL’ye hatta binlere-on binlere kadar bir pastanın maliyeti değişebilir. Benim en fazla yüksek maliyetli yaptığım pasta 700 TL civarında oldu. Yalova’da daha çok şeker hamurlu pastalar yapıyorum. Şeker hamuru çok farklı bir şeydir. Şeker hamurlu pasta yaparken kafanın çok rahat olması gerekiyor. İçin rahat olacak ve hiçbir şey düşünmeyeceksin. Çünkü bir pasta ustası sanat yapar” şeklinde konuştu.

‘Şeker hamuruna kadar yolu var’..

Mesleklere göre de pastalar yaptıklarını söyleyen Karahasan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Mesela gazetecilere özel fotoğraf makine konseptli pasta, futbolculara özel toplu-sahalı pasta gibi çeşitlerimiz oluyor. Kim-ne istiyorsa, nasıl bir şey istenebiliyorsa yapılabilir. Bu işin sonu yok. O yüzden her kesime hitap ediyoruz. Evde de konseptli pastalar yapılabilir. Maliyeti de çok yüksek olmaz. Sadece el emeği olmuş olur. Kekten, kremadan başlıyorsun ve şeker hamuruna kadar bu yolculuk devam ediyor. Yalova’ya pastayı sevdiren usta olarak birçok kişi artık bizleri tanıdı.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı